Vilniaus universiteto Teisės fakultetas pradeda priėmimą į naujas magistrantūros studijų programas „Baudžiamoji justicija“ ir „Viešoji teisė“. Jos suteiks studentams naujas galimybes įgyti paklausias ir perspektyvias teisės specialybes. Apie naująsias studijų programas kalbamės su VU Teisės fakulteto prodekanu, išrinktuoju dekanu doc. dr. Tomu Davuliu.
Kodėl nuspręsta sukurti būtent šias naujas magistrantūros studijų programas?
Svarbiu argumentu sukurti tokias studijų programas buvo tai, jog pastebėjome mūsų fakulteto absolventų poreikį įsigilinti į naujas ir šiuolaikiškas teisės disciplinas, kurios aktualios teisinėje profesijoje. Teisinė aplinka sparčiai kinta ir atsiranda naujų aktualių disciplinų, kurių neturėjo galimybės mokytis mūsų absolventai savo studijų metais. Kita vertus Lietuvoje yra daug bakalauro studijas kitose aukštosiose mokyklose baigusių studentų, ieškančių kokybiškų ir šiuolaikiškų teisės studijų Lietuvoje, kurios suteikia galimybę gilinti savo kompetencijas ir įgyti pranašumą darbo rinkoje.
„Baudžiamosios justicijos“ programa yra orientuota į baudžiamojoje teisėje, baudžiamajame procese aktyviai dirbančius žmones. Ji suteikia specialių žinių ir apie tarptautinę teisę ir Europos Sąjungos teisę, kuri tiesiogiai veikia ir turi būti tiesiogiai taikoma mūsų teismuose ir valdžios institucijose. Ji padeda spręsti sudėtingas ir įvairių žinių sintetinimo, konsolidavimo reikalaujančias problemas.
Antroji šiemet startuojanti studijų programa „Viešoji teisė“ yra novatoriška pažangi programa, nes vaduojamės iš tradicinių viešosios teisės dalykų ir kursų ir kuriame naujas disciplinas, pasižyminčias tarpdalykiškumu, tarpkryptiškumu ir kompetencijų spręsti sudėtingas praktines problemas įgijimu. Kaip antai viešosios paslaugos, viešoji tarnyba. Stengiamės nežiūrėti į atskirus dalykus per tradicinių klasikinių teisės šakų prizmę, bet kreipiame studentą į žinių visumą apie, tarkime, viešąsias paslaugas, viešėją tarnybą, viešųjų paslaugų finansavimo paieškų kryptis arba savivaldybių centrų, teritorijų planavimo ir statybų sektorių. Norime, kad žmogus studijavęs tuos dalykus galėtų ne tik sukaupti žinių iš įvairių teisės disciplinų, bet susieti jas nukreipiant į konkrečios srities klausimų ar problemų sprendimą: ar tai būtų statybų teisės problema, ar viešieji pirkimai ar viešųjų paslaugų finansavimas – problemos turi būti sprendžiamos suvokiant atskirus teisės įgyvendinimo etapus, interesų gynimo būdus, ginčų sprendimo niuansus.
Kam skirtos naujosios programos? Kas galės stoti?
Pagal naująsias pusantrų metų trukmės programas galės studijuoti teisės bakalaurai arba teisės magistrai iš Lietuvos. Pirmiausia mes žiūrime į savo studentus, kurie prieš kurį laiką yra baigę studijas mūsų fakultete, gavę magistro laipsnį ir yra specializavęsi kažkurioje siauresnėje programoje. Studijuoti pagal naująsias programas gali stoti ir Mykolo Romerio universiteto absolventai, kurie turi teisės bakalauro laipsnį ir siekia aukštesnio lygio išsilavinimo ir žinių. Tačiau minimalus teisės bakalauro laipsnis yra būtinas.
Kokių dalykų mokysis naujųjų programų studentai?
Baudžiamosios justicijos programos studentai pirmąjį semestrą gilinsis į tarptautinę ir Europos Sąjungos baudžiamąją teisę, tarptautinę teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose, baudžiamąją atsakomybę už atskiras nusikaltimų rūšis ir dar studijuos dvi pasirinktas disciplinas. Antrąjį semestrą numatyti 3 privalomieji dalykai: nusikaltimų klasifikavimas, įrodymai ir įrodinėjimas, kaltinimas ir gynyba bei taip pat 2 privalomieji dalykai.
Viešosios teisės studijas pasirinkę studentai mokysis tokių disciplinų: viešasis administravimas ir viešojo intereso teisinė apsauga, viešoji tarnyba, teisėkūros problemos, viešųjų funkcijų finansavimo teisinio reguliavimo problemos, viešojo administravimo jurisprudencija. Jie turės galimybę mokytis 5 pasirinktų dalykų. Abi studijų programos baigiamos magistro darbu ir baigiamuoju egzaminu.
Kokios perspektyvos laukia baigusių šias studijas teisininkų?
Matome, kad tokių teisės specialistų poreikis yra pakankamai didelis. Mes gauname paklausimų iš praktikų iš teismų, iš advokatūros ar tiesiog įmonių, kurios ieško gabių žmonių, galinčių įsijungti į tų organizacijų ir kontorų veiklą. Pageidaujama, kad tai būtų studentai, turintys analitinius sugebėjimus ir galintys priimti sprendimus, kurie yra pagrįsti moksline analize ir mokslinių tyrimų naudojimo metodu. Manome, kad būtent šias programas baigę absolventai atitiks tuos poreikius. Baudžiamąją justiciją baigę studentai galės dirbti būtent su baudžiamąja justicija susiduriančiose institucijose, teismuose, advokatų kontorose. Viešąją teisę baigę teisininkai orientuoti į praktinį viešosios valdžios funkcijų aptarnavimą, tai bus aukščiausios kvalifikacijos specialistai, galintys atlikti kokybišką teisės aktų praktikos analizę ir pasiūlyti teisinius sprendimus.