Tyrimo tikslas – geriau pažinti jaunų žmonių gyvenseną, elgesį ir sveikatą. Kadangi tokie tyrimai kartojami kas ketveri metai, tyrimu taip pat siekiama įvertinti mokinių gyvensenos ir sveikatos pokyčius, atsiradusius dėl įvairių permainų ir reformų šalyse, palyginti Lietuvos ir kitų šalių mokinių gyvenseną ir sveikatos būklę, kartu su kitomis šalimis analizuoti aktualias jaunų žmonių gyvensenos problemas: plintantį rūkymo įprotį, alkoholio ir narkotikų vartojimą, mažėjantį fizinį aktyvumą, psichinės sveikatos problemas ir kt., ieškoti šių problemų ištakų ir sprendimo būdų.
Dėka šios programos Lietuvos mokinių gyvensenos ir sveikatos duomenys yra pristatomi daugelyje tarptautinių leidinių. Didelį duomenų poreikį rodo platus jų panaudojimas Švietimo ir mokslo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinės sveikatos tarybos ir kitų šalies bei tarptautinių organizacijų veikloje. Tyrimas vykdomas glaudžiai bendradarbiaujant su savivaldybių visuomenės sveikatos biurais, užtikrinant Visuomenės sveikatos stebėsenos (monitoringo) įstatymo įgyvendinimą. Tyrimų duomenys pateikiami visuomenei, naudojami mokyklose ugdant mokinių sveikatą. Kartu tai puiki priemonė įgyvendinant Seimo nutarimą dėl 2014 m. paskelbimo vaikų sveikatos metais.
Tyrimą planuojama vykdyti 100 atsitiktai pasirinktų bendrojo lavinimo mokyklų, esančių 26 šalies savivaldybėse. Dalyvauti tyrime numatoma pakviesti 6000 penktųjų, septintųjų ir devintųjų klasių mokinių, jų klasių auklėtojus bei mokyklų direktorius. Tyrimas vykdomas griežtai laikantis vieningo tarptautinio tyrimo protokolo. Pagrindinis tyrimo metodas – anoniminė anketinė apklausa. Mokinių prašoma atsakyti į klausimus apie jų savijautą, higieninius ir sveikatai žalingus įpročius, mitybą, nelaimingus atsitikimus, santykius su tėvais, mokytojais ir draugais, šeimos ir mokyklos aplinką ir kt. Vyresnių (7 ir 9 klasių) mokinių klausimynai papildyti klausimais apie narkotikų vartojimą, lytinę elgseną ir savižudiškus ketinimus. Anketavimas vykdomas klasėje, padedant klasės auklėtojui ir užtikrinant visišką tiriamųjų anonimiškumą.
Tyrimo vykdymas suderintas su Švietimo ir mokslo ministerija, atrinktų savivaldybių švietimo ir vaiko teisių apsaugos skyriais, vadovaujantis biomedicininių tyrimų etikos komiteto leidimu ir rekomendacijomis. Duomenų rinkimą (apklausą) mokyklose numatoma vykdyti 2014 m. balandžio gegužės mėn.
Ankstesnės mokinių apklausos (1994, 1998, 2002, 2006 ir 2010 m.) vyko sėkmingai ir joms buvo deramai pasiruošta. Už šį darbą norime padėkoti Švietimo ir mokslo ministerijos darbuotojams, atrinktų savivaldybių Švietimo ir ugdymo skyrių darbuotojams bei tyrimui atrinktų mokyklų vadovams. Tačiau tyrimo sėkmę labiausiai lemia pačių tyrimo dalyvių – mokinių ir jų mokytojų – geranoriškumas ir išsamūs atsakymai į anketų klausimus. Šiais mokslo metais taip pat tikimės supratingo ir kūrybingo bendradarbiavimo.
Išsamiau su tyrimu galima susipažinti internetinėje svetainėje www.hbsc.org.