• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis gausiau studijuoti į užsienį vykstantys lietuviai kartu su savimi išsiveža ne tik protus, bet ir pinigus. Iš Lietuvos siunčiamų pinigų kiekis vejasi į Lietuvą ateinančią pinigų sumą. 

REKLAMA
REKLAMA

Tokią situaciją lemia ir tai, kad emigrantai siunčia į Lietuvą vis mažiau pinigų. Visų pirma, pasak vyriausiojo „Nordea“ ekonomisto Žygimanto Maurico, dėl to kalta suprastėjusi ekonominė padėtis dalyje Lietuvos emigrantų pamėgtų valstybių: Airijoje, Ispanijoje, iš dalies – Jungtinėje Karalystėje.

REKLAMA

„Kita priežastis – tarptautiniai ekonominiai tyrimai rodo, kad emigrantai aktyviai pinigus į savo gimtąją šalį, ar iš tos šalies, iš kurios emigravo, siunčia pirmuosius 3-5 metus. Praėjus tam laikotarpiui, siunčiama suma mažėja”, – Ekonomika.lt aiškino ekonomistas.

Emigrantai praėjus tam laikotarpiui naujoje šalyje pradeda jaustis kaip vietiniai gyventojai. Jie atsiveža į ją savo artimiausius žmones ir dėl to pinigų perlaidos mažėja.

REKLAMA
REKLAMA

O perlaidos į užsienį auga dėl didėjančio studentų kiekio.

„Iš Lietuvos vis daugiau ir daugiau studentų pasirenka studijas užsienio universitetuose ir tai ganėtinai ženkliai atsiliepia šiai statistikai. Studentai, kaip taisyklė, ypač bakalauro pirmuose studijų metuose, neuždirba jokių pajamų ir yra užlaikomi iš tų lėšų, kurias uždirba tėvai, gyvenantys algas Lietuvoje“, - sako Ž. Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomisto teigimu, būna ir taip, kad susidarius prastesnei situacijai giminės Lietuvoje šiek tiek paremia gimines Airijoje ar Ispanijoje.

Jeigu perlaidų balansas taps neigiamas – tai yra iš Lietuvos iškeliaus daugiau privačių lėšų, nei bus atsiunčiama, reikės skirtumą kompensuoti kitur.

REKLAMA

„Reikės arba didinti eksportą arba daugiau pinigų gauti iš Europos Sąjungos, arba, yra ir kitas variantas, skolintis, - sako Ž. Mauricas. – Neigiamas balansas rodo, kad valstybė turi daugiau skolintis, ji grimzta į skolas. Ši tendencija yra labiau neigiama valstybei nei teigiama.“ Tiesa, pašnekovas pažymėjo, kad daugelyje ES valstybių perlaidų balansas yra neigiamas, nes daug emigrantų siunčia uždirbamus pinigus į savo gimtines.

REKLAMA

„Lietuvai tai dar negresia, bet įdomi tendencija, kad būtent dėl išvažiuojančių studentų balanso dydis mažėja. Dėl to yra labai svarbu prisitraukti kuo daugiau studentų iš užsienio, nes kiekvienas studentas atneša labai daug pinigų“, – sako Ž. Mauricas.

Statistikos departamentas skaičiuoja, kad 2011-2012 mokslo metais Lietuvos universitetuose ir kolegijose studijavo 4,5 tūkst. studentų iš užsienio, ir jų skaičius didėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat, anot ekonomisto, reikia stengtis, kad kuo mažiau studentų iš Lietuvos išvyktų studijuoti svetur, ypač jei jie važiuoja į prastos kokybės universitetus.

„Išvažiuodami studentai išsiveža ne tik jaunatvišką energiją, protą, bet taip pat ir nemažą dalį pinigų. Tai yra labai svarbus aspektas“, – mano Ž. Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų