• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip reaguotumėte, jei sužinotumėte, kad 85 proc. nepilnamečių pataisos namuose atsidūrusių paauglių bent kelerius savo gyvenimo metus praleido vaikų globos namuose. Tokius skaičius įvardijo Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Seime surengtoje diskusijoje „Psichoaktyvių medžiagų ir alkoholio vartojimo prevencija vaikų globos namuose“ paliesta keletas jautrių temų. Ieškota būdų kaip būtų galima sutramdyti nuo tėvų atskirtus ar be jų likusius paauglius, kalbėta apie tai, kaip reikėtų dirbti su sudėtingo charakterio vaikais. Net buvo keliamas klausimas, kad įstatymuose vis dėlto reiktų ankstinti vaikų amžių, nuo kurio jie taptų atsakingi už savo veiksmus.

REKLAMA

Baudos – globos įstaigoms

Prienų rajone esančių Jiezno vaikų globos namų vadovė Jūratė Žukauskienė Balsas.lt pasakojo, kad mažesniuose miesteliuose įsikūrusiose įstaigose alkoholio ir narkotikų problema nėra tokia dažna, kaip didžiuosiuose miestuose. Bet pasitaiko įvairių atvejų. Tačiau J. Žukauskienė į šią problemą siūlė pažvelgti kiek kitu kampu.

REKLAMA
REKLAMA

„Pasitaiko tokių atvejų, kai į vaikų globos namus auklėtiniai sugrįžta apsvaigę nuo alkoholio. Neturime kitos išeities, todėl kviečiame policiją, kad pareigūnai nustatytų paauglio girtumą. Atvykę policininkai nustato, kad, tarkime, paauglys yra neblaivus. Todėl administracinė atsakomybė griūva ant globėjų, šiuo atveju vaikų globos namų ir auklėtojų pečių“, - pasakojo J. Žukauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Balsas.lt pašnekovė patvirtino, kad yra tekę sumokėti baudas. Nors tai nėra dažnas atvejis, tačiau vien ilgai užtrunkančios teisinės procedūros policijoje ir teisme – itin nemaloni praktika. Beje, už vaiko globėjo (rūpintojo) pareigų nevykdymą arba vykdymą priešingai vaiko interesams numatytas įspėjimas arba bauda iki 200 litų. J. Žukauskienė pridūrė, kad Jiezno globos namams skiriamos baudos siekė apie 30 litų.

REKLAMA

„Konkrečiai pasitaikė vienas atvejis, kai neblaivus globotinis policijos pareigūnų buvo sulaikytas kitoje savivaldybėje. Mes jį išleidome į mokyklą, tačiau vietoj jos paauglys nutarė atsipalaiduoti vartodamas alkoholį. Už tokį globotinio elgesį taip pat buvo skirta bauda. Susidūrus su tokia situacija natūraliai pagalvoji, kad tiesiog būtina keisti įstatymus ir ydingą tvarką“, - pabrėžė J. Žukauskienė.

REKLAMA

Policijos departamento atstovė Kristina Smirnova pasakojo, kad iškviesti policijos pareigūnai pagal įstatymą privalo surašyti protokolą dėl neblaivaus paauglio. „Tačiau vėliau, kai yra įsigilinama į situaciją, dažniausia atsakomybė nėra taikoma. Tuomet suveikia žmogiškasis faktorius. Baudos skiriamos tik išimtinais atvejais. Įprastai teismuose yra apsiribojama įspėjimais. Bet jei problema kartojasi, tada visko gali būti. Tiesiog reikia dirbti su vaiku, kad pavyktų pakeisti jo elgesį“, - tikino K. Smirnova.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policijos departamento atstovė pridūrė, kad daugiausia pranešimų iš vaikų globos namų sulaukiama dėl laiku į globos įstaigą negrįžtančių paauglių. Dėl apsvaigusių nuo alkoholio paauglių taip pat kreipiamasi, tačiau rečiau.

Siūlo jauninti vaikų atsakomybės amžių

Kauno miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistas Vygintas Aukštuolis savo ruoštu siūlė keletą būdų, kurie padėtų išspręsti globos namuose esančias problemas.

REKLAMA

Pirmiausia, siūlyta keisti nusistovėjusią tvarką dėl privalomo mokymosi amžiaus. Iki šiol mokslas yra privalomas iki 16 metų, tuo tarpu V. Aukštuolio teigimu, šį amžių reikėtų ilginti iki tol, kol paauglys tampa sąmoningu pilnamečiu asmeniu.

REKLAMA

„Vaikai taip pat turi būti įpareigoti gydytis nuo įvairių priklausomybių. Jei valstybė juos išlaiko, tai vaikai negali pasakyti, kad nenori gydytis ir baigta. Gydymas turi tapti privalomu“, - pabrėžė V. Aukštuolis.

Už tam tikrus veiksmus pagal galiojančius įstatymus atsako vaikai nuo 14 metų. Tačiau yra registruojama daug nusikaltimų, kuriuos padaro 11-13 metų jaunuoliai. „Jie taip elgiasi, nes jaučiasi nebaudžiami. Kol nepakeisime požiūrio, tol problemos liks neišspręstos. Galima būtų svarstyti, kad atsakomybė grėstų vaikams nuo 10 metų, kai jie baigia pradinį mokymą ir pereina į penktą klasę“, - pabrėžė V. Aukštuolis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų