• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus universiteto (VU) surengtame Karjeros mugės atidaryme kalbėta apie greitos ir lėtos karjeros darymo privalumus bei svajones.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmogus gimsta ne darbo rinkai. Numirus Dievas tikrai neklaus – kam tu dirbai, jis klaus – kas buvai“, – filosofiškai svarstė ekonomikos mokslų daktarė Aušra Maldeikienė. Diskusijoje ji ne kartą pabrėžė, kad jaunam žmogui nereikėtų vaikytis kitų patarimų, o stengtis būti savimi, daryti tai, ko labiausiai nori.

REKLAMA

„Lietuvoje yra kvaila mada – baigus mokyklą iš karto stoti į universitetą. Net ir tada, kai dar nežinai, kuo nori būti. Neklausykite tėvų, jie turi versiją, kaip turėtumėte gyventi. Neleiskite, kad jie žaistų jūsų gyvenimu, spręskite patys“, – patarė ekonomistė.

Būkite reiklūs

Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius Rolandas Barysas atkreipė dėmesį, kad dar aukštojoje mokykloje studentai turėtų būti reiklūs patys sau ir dėstytojams.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuolaikiniame universitete studentai turėtų diktuoti sąlygas. Ir tam yra vienas labai svarus argumentas – jūs ateidami į aukštąją mokyklą atsinešate pinigus. Jūs maitinate universitetą, todėl turite teisę reikalauti kokybės“, - tvirtino pašnekovas.

Diskusijoje taip pat aptartas praktikos reikalingumo klausimas. Ne paslaptis, kad Lietuvoje darbdaviai nepriima darbuotojų, neturinčių patirties, o atlikdami praktiką savo srityje studentai turi galimybę ne tik nemokamai gauti tai, kas labai vertinama ateityje, bet ir turėti realų šansą po praktikos sulaukti darbo pasiūlymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėta ir apie tai, kad nė viena aukštoji mokykla Lietuvoje nerenka statistikos, ką jų studentai dirba baigę mokslus. Tai nemenka problema, nes užsienio universitetų atliekami tokio pobūdžio tyrimai padeda išlaikyti ryšį su buvusiais studentais, o universitetams – numatyti vietą reitinge.

Investuokite į save

Diskusijoje dalyvavusi VU absolventė Miglė Morkūnaitė jauniems žmonėms davė tris patarimus, kaip gauti svajonių darbą.

REKLAMA

„Pirmasis patarimas – būkite aktyvūs. Dalyvaukite visur ir visada, kiek tik spėjate. Prisidėkite prie įvairių nevyriausybinių organizacijų veiklos, atlikite profesinę praktiką ne tik tada, kai tai privaloma, bet ir savo noru. Studijuojant, ypač socialinius mokslus, yra pakankamai daug laisvo laiko, kurį galite išnaudoti investuodami į save“, – patarimų negailėjo buvusi studentė.

REKLAMA

Mergina kritiškai atsiliepė apie studentų dirbamus darbus ne pagal savo studijų specialybę. Ji patarė vasaromis verčiau vykti pagal „Work and travel“ programas į užsienį, kur galima ne tik užsidirbti, bet ir išmokti užsienio kalbų, o grįžus pinigus investuoti į savęs tobulinimą, įvairius kursus ir neapmokamas profesines praktikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot diskusijos dalyvės, ne mažiau svarbu jaunam žmogui, siekiančiam karjeros, turėti aiškų tikslą ir kryptingai jo siekti.

„Jeigu tikrai turėsite tikslą, net jei ir labai nesiseks kurį laiką, vis tiek jį kada nors pasieksite“, – neabejojo M. Morkūnaitė. Taip pat ji pridūrė, kad trečiasis patarimas, kurį ji duotų jaunam žmogui – nebijoti siekti karjeros mažais žingsneliais, galbūt pradėti dirbti nuo praktikanto, asistento ir taip pamažu siekti didesnių tikslų.

REKLAMA

Karjera – lyg važiavimas dviračiu

Pasak „Maxima LT“ Personalo departamento direktoriaus Ernesto Letuko, daugelis karjerą suvokia kaip lėkimą greitkeliu, kai tiksliai žinai, ko nori, ir esi motyvuotas viską pasiekti greitai. Vis dėlto ji nebūtinai visiems žmonėms susiklosto vienodai.

„Daugeliui žmonių karjera klostosi taip, lyg važiuotum dviračiu. Turėdamas tikslą nuvažiuoji į mišką ir dairaisi aplink, kuris takelis būtų pakeliui. Kartais susimąstai, kuris takelis greičiau nuvestų tikslo link. Kartais pagauni save mąstant, kad tau tiesiog patinka važiuoti. Karjera, manau, daugeliu atvejų ir yra įvažiavimas į miško keliuką ir susivokimas, kur yra tavojo tikslo kryptis“, – svarstė E. Letukas.

REKLAMA

Dirbdamas personalo atrankos vadovu, pašnekovas teigė ne kartą pastebėjęs, kad darbo ieškantys žmonės savo pareigas suvokia pernelyg tiksliai. „Patarčiau jauniems žmonėms išlikti smalsiems. Smalsumas yra ta savybė, kuri bet kokiame versle labai padeda“, – sakė „Maxima LT“ atstovas. Anot jo, darbe jis ne kartą susidūrė su problema, kad jauni žmonės nebemoka rusų kalbos, todėl ragino jaunimą nebijoti būti kitokiais, nebūtinai mokytis tų pačių dalykų, kurių mokosi visi aplink.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbiausia gyvenime tapti savimi. Per televiziją matome, kaip aktoriai vaidina įvairius herojus, kurie daro įtaką mūsų pasaulio suvokimui. Vis dėlto nė viena televizija nepamokys, kaip būti savimi. Kaip jaunam žmogui tapti savimi? Daryti tai, kas jam tikrai patinka, kas leidžia gerai jaustis ir kuo tikrai galima grįsti savo karjerą, nors tai gali atrodyti ir keista“, – kalbėjo E. Letukas.

REKLAMA

Ne tu darbą renkiesi, o darbas tave

R. Baryso pastebėjimu, siekiant karjeros ne mažiau svarbu suvokti, kiek daug lemia ir žmogaus reputacija.

„Jūsų pavardė yra jūsų prekinis ženklas. Tiek, kiek jūs į jį įdėsite, tiek ir turėsite. Kuo daugiau patirties sukaupsite, kuo daugiau turėsite žinių, tuo anksčiau suvoksite, kad nebe jūs darbą renkatės, o darbas renkasi jus“, - tvirtino „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius. Jo teigimu, kai žmogus yra jaunas, jis negalvoja apie savo reputaciją, o ji gali persekioti visą likusį gyvenimą. Todėl ieškant darbo, daug svarbiau ne rekomendacijos, ar giminaičių pagalba, bet žmogaus įvaizdis.

Visi diskusijoje dalyvavę pašnekovai sutiko, kad nors patirtis darbo ieškant svarbi, išsilavinimas taip pat nepelnytai nustumiamas į šalį. „Be žinių – savęs niekaip neparduosi“, - neabejojo R. Barysas. Jo tvirtinimu, kad ir koks intelektualus darbdavys bebūtų, kiekvienas turi savo ribas – todėl jis aplink save ir buria kolektyvą, kurių akys degtų, o galvos būtų pilnos idėjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų