Šlapdriba, stiprus vėjas, pūga – orai, kurie per šią žiemą spėja pasikeisti net po kelis kartus ir taip stebinti kiekvieną kartą, pažvelgus pro langus. Gamtos ženklus nuo vaikystės stebinti dzūkė Janina Janušauskienė teigia, kad tokios permainos ir toliau išsilaikys iki sausio galo:
„Šlapdribos bus labai ilgos, buvau tikrai teisi sakydama, kad tokie orai vis keisis ir keisis, nes koks čia oras – pašąla vieną dieną ir vėl lietus, šlapdriba... Taip viskas tęsis iki balandžio vidurio tikrai.“
Anot moters, dar sunku pasakyti, kokio pavasario galime tikėtis, tačiau dabartinės prognozės kol kas nežada nieko džiugaus.
„Orai ir toliau bus permainingi, žinoma, dar sunku tiksliai pasakyti kažką apie pavasarį, tačiau jis bus panašus kaip ir žiema. Ypač balandis bus drėgnesnis, jo pabaigoje galėsime tikėtis lietingesnių orų, o apie gegužę dar sunku pasakyti“, – tvirtina Janina.
Užsitęsusi šlapdriba ir šalčiai žiemos pabaigoje
Dzūkė pasakoja, kad nemaloni šlapdriba Lietuvoje užsitęs ir bus įkyri, nes krituliai kris tiek ledukais, tiek, kaip sako pati Janina, kruopelėmis.
„Vakar teko šiek tiek pavaikščioti daugiau gamtoje, nes pastaruoju metu laiko nėra, tai vakar teko matyti ir jau žydinčius kačiukus, kurie skelbia pavasario pradžią (juokiasi). Norėjau dar nufotografuoti, bet teko skubėti. Sakiau, eisiu dar apžiūrėti miško šiandien, bet toks oras – į sveikatos nenaudą“, – atsidūsta J. Janušauskienė.
Pasiteiravus, ką tokios gamtos išdaigos kaip griaustinis ir žaibai žiemą galėjo reikšti, Janina tikina, kad per visą savo gyvenimą su tokiu reiškiniu žiemos metu teko susidurti pirmą kartą:
„Tai, matyt, pranašauja ir toliau audringas vėtras, kurios lydės ir toliau sausį. Perkūnija, tai per tūkstančius metų tokiu metu būna vieną kartą, nes iš tikrųjų, kiek aš gyvenu, tai sausį dar nebuvo griaustinio, bet medžius vėtros tikrai talžė.“
Moteris tvirtina, kad stiprūs vėjas kartu su šlapdriba užsitęs, o dėl to, nesinori, pasak jos, net kišti nosies iš namų.
„Buvau sakiusi, kad tokie vėjai ne tik tęsis ir toliau, bet negana to, dar ir stiprės. O iš tikrųjų, kaip matome, jie ir stiprėja. Atrodo, kad už lango termometras rodo dar visai padorią oro temperatūrą, tačiau ta drėgmė, vėjo gūsiai kelia tik norą grįžti į praėjusią žiemą“, – šypsosi gamtos ženklus stebinti dzūkė.
Įspėja pasaugoti sveikatą
Praėjusią savaitę su praūžusiu škvalu, kuris išvartė medžius, aptalžė medžių šakas, sugadino elektros tinklus, susidūrė ir moteris.
„Kaip tik per šią vėtrą buvau Alytuje, tai išlipusi iš autobuso buvau vėjo ir lietaus nešama. Grįžtant atgal namo, keliai jau buvo sutvarkyti, tačiau vakar pamačiau, kad pakelėse be galo daug išvartytų pušų.
Toks gamtos ženklas – labai retas, kad tokios stiprios pušys būtų išverstos vėjo. Suprantu, kai būna sausos, bet žalios... Tai pranašauja, kad padidės sergamumas, jis bus stipresnis. Kadangi išverstos stiprios, žalios pušys, tai reiktų pasisaugoti žmonėms, nes gali stiprūs asmenys labai sirgti, net mirti“, – įspėja Janina Janušauskienė.
Tikina, kad metereologai suklydo
Anot dzūkės, meteorologai ir dauguma kitų, stebinčių orus, kalbėdami apie šios žiemos prognozes klydo sakydami, kad šių metų žiema bus dar gražesnė ir šaltesnė nei praėjusi.
„Žmonės ir meteorologai labai stipriai suklydo, nes kaip matot, aš buvau, iš tiesų, teisi. Medžiai, vandenys, paukščiai kartais pasako daugiau nei patys meteorologai, kurie sakė, kad ši žiema bus gražesnė ir šaltesnė.
Šalčių galime sulaukti dar vasarį, o likęs sausis toks ir prabus, nes jau turime jo antrą pusę, todėl dienos ir toliau bus tokios permainingos. Toks oras nėra blogas, tačiau tas šlapdribos pojūtis nėra itin smagus“, – atvirauja Janina.