Dzūkai sako, kad iki šiol skurdę šmorškai auga kaip kepurės! Jazminų turguje indelis bobausių – 1,5 euro.
Dzūkai mėgsta užkalbinti, pasisveikinti, pabendrauti
Jazminų turguje šeštadienį net atsilošiau, išvydęs Vytautą Grigaravičių. Klausiau, kur buvo dingęs nuolatinis turgaus lankytojas ir kaimiško maisto gerbėjas?
„Vasario 3-iąją Kauno Klinikose tikrinausi sveikatą ir susilaužiau koją“, – atviravo buvęs šalies generalinis komisaras, buvęs Alytaus meras ir šiaip neeilinis žmogus, kurio krūtinėje plaka persodinta širdis.
„Žvalus, tiesus kaip cvekas“, – įvertinau alytiškio greitą sveikimą.
Vytauto žmona Jolanta tuo dar dvejojo ir skyrė vyrui lengvesnį pirkinių nešulį, mat pirko ne tik sau, bet ir anūkams. Šeimą ypač sudomino saldžios graikiškos braškės, kurias pardavinėjo prekiautojas Gabelis Pašajevas, kilogramas 5 eurai.
Pastebėjau: koks bepasirodytų turguje Vytautas Grigaravičius, jo rankos turi būti laisvos – šitiek norinčių pasisveikinti, pabendrauti.
Pastebėjau, kad alytiškiai jau patys užaugino ne tik svogūnų laiškų, bet ir ridikėlių, salotų. Kaimo močiutės jau papeša ir rūgštynių, gera sauja – 1 euras.
Alytuje visi ponai, kas dviračiais važinėja
Tikrai jau pavasaris. Prie Jazminų turgaus vartų vėl pasirodė su pintinėmis Romas Petraška.
„Ar perka kašikus?“ – paklausiau.
„Per sukųstus dancis. Tris pardaviau, maženi kašikaičiai – 10, dzidesni – 15 eurų“.
Per Velykas prisivalgę mėsos, dzūkai ruošiasi Atvelykiui – pasižadėjo kukliau valgyti. Vis dėlto Alytaus šviesuolis Kęstutis Miliauskas neiškentė ir Jazminų turguje nusipirko naminės česnakinės dešros – senjoras ruošiasi dviračių sezonui. Pernai jis perdien 30–40 kilometrų nujodavo, tris tiltus, išskyrus Kaniūkų, pervažiuodavo. Beje, Kęstutis ne tik pats sportuoja, bet ir sutinka daug sportuojančių savo mokinių.
„Alytuje – fantastiška, dviračių takai panemune, prie ežerėlių, per pušynėlius, šviežias gaivus oras. Tai ne didmiesčių takai, kur žmonės nuo išmetamų dujų trokšta“, – gyrė Dzūkijos sostinę ir dviračių takus Kęstutis.
Pasidomėjau, kas senjoro rankose maskatuoja: nusipirko margus marškinius trumpomis rankovėmis – 14 eurų suplojo. Sukant dviratį bus nei per šalta, nei per šilta ir susilies su gamta.
Alytuje savo pozicijas stiprina Prienų krašto eko ūkis „Du Medu“. Perkamiausia – su raugu kepta becukrė skaldytų grūdų rupaus malimo juoda duona. Kilogramas visų rūšių ruginės duonos – 5, pyrago – 6 eurai. Beje, šventėms pritrūko prieniškių sviestinių šakočių.
Prekiautoja Samanta Žaliaduonytė sakė, kad ūkis jau gyvuoja 12 metų, nebijo naujovių, pasitelkė saulės energiją. Šįkart palepino sviestinių sausainių smagurius, pakelis sausainių 80 centų pigiau.
Jazminuose gurmanai žino, kad skaniausia silkė ir žuvis – paviljone pas Aldoną. Ypač populiari silkė su grybais.
Turguje mėgsta pasivaišinti ir kuosos. Kai nėra pirkėjų eilės, paukščius palepina prekiautojas Audrius.
Suplaukė sodininkai ir gėlininkai
Jazminuose lauko prekiautojai dar glaustosi, bet tuoj neliks vietos. Ypač sparčiai tiesiami gėlių kilimai. Antai iš Edvardo ir Dovilės Mekionių gėlių ūkio buvo atvežta ne tik našlaičių (90 centų), bet ir smulkiažiedžių begonijų, vazonėlis 4,5 euro.
Gėlininkai išrikiavo vazonėlius įvairių spalvų gebenių – 12, pelargonijų – 3, įvairiaspalvių šilagėlių – sodinukas 5–6 eurai.
Gera prekė medeliai puoduose. Dvimetė obelaitė – 20, metinukė – 10 eurų.
Sodininkas iš Babtų papasakojo, ką pirko alytiškiai. Sausmedžius, kad derėtų, jų reikia dviejų, sodinukas – 8 eurai. Paklausios vasarinės avietės, keletas ūglių – 3 eurai. Pirko spanguolių – penki daigeliai 5 eurai. Krūmelis dvimetės šilauogės – 6, trimetės – 10 eurų.
Jau pasirodė ir žemuogių, braškių pasodo –1–1,5 euro, petražolės daigelis – 40 centų.
Autorius: Jurgis Kochanskas