„Eurovaistinės“ farmacijos specialistai antrina ir pastebi, kad kovą susidomėjimas vitaminu D išaugo daugiau nei dvigubai lyginant su pernai metais.
Saulės vitaminu dažnai vadinamas vitaminas D, pasak farmacininkės Elvyros Ramaškienės, yra labai naudingas imuninei sistemai, dantims ir kaulams, raumenų sistemai.
„Šiuo vitaminu klientai domisi visada, ypač rudenį ir žiemą, tačiau šie pandemijos metai išsiskyrė dar didesniu susidomėjimu, jį rekomenduoja vartoti ir gydytojai, ir vaistininkai, ateina ieškodami ir patys žmonės“, – pranešime spaudai sako farmacininkė.
Rekomenduoja vartoti vitaminą D
Nors dažnai manoma, kad vasarą vitamino D vartoti nereikia, iš tiesų, daugeliui farmacininkė jį rekomenduoja vartoti ištisus metus ir tik tie, kurie tikrai daug laiko vasarą praleidžia lauke, gali šiltuoju metų laiku nevartoti arba tai daryti mažomis dozėmis.
Vitaminas D pasigamina odoje, veikiant saulės spinduliams, odoje pasigamina maždaug 80–90 proc. mums reikiamo vitamino D, kitą dalį turėtume gauti su maistu, o jeigu negauname – turėtume vartoti maisto papildus. Vitamino D šaltiniai yra riebi žuvis, kiaušiniai, mėsa ir kiti produktai.
Skaičiuojama, kad norint gauti rekomenduojamą vitamino D paros normą, reikėtų suvartoti 1 valgomąjį šaukštą menkių kepenėlių aliejaus, 85 g lašišos (neapdorotos termiškai), 250 g tuno, 10 kiaušinių arba net 2,5 kg fermentinio sūrio – visa tai yra sunkiai kasdien pasiekiami kiekiai.
Vaistinėse klientai gali rasti vitamino D įvairiomis formomis – lašiukais, kramtomis tabletėmis, kapsulėmis, purškiamo ir liposominio. Farmacininkė sako, kad bene labiausiai mėgstami – purškiamas, kurį labai patogu turėti su savimi, nes nereikia užsigerti vandeniu, ir liposominis, kurį organizmas pasisavina daug lengviau.
„Liposoma – visiškai identiška mūsų ląstelei, todėl vitaminas patenka tiesiai į ląstelę, nes liposoma susijungia su ląstele ir vitaminas D keliauja ten, kur labiausiai reikia“, – paaiškina farmacininkė.
Vitamino D norma
Minėto vaistinių tinklo komunikacijos vadovė Laura Bielskė sako, kad vaistinėse šiomis dienomis ne tik padaugėjo klientų, bet ir išaugo vitaminų, ypač vitamino D paklausa.
„Fiksuojame, kad praėjusią savaitę klientai įsigijo du su puse karto daugiau vitamino D nei per tą patį laikotarpį pernai metais. Kovą mūsų tinkle įsigyta dvigubai daugiau šio vitamino nei pernai“, – sako vaistinių tinklo atstovė.
Farmacininkai dėl tinkamos vitamino D dozės rekomenduoja pasikonsultuoti vaistinėje, tačiau dažniausiai kūdikiams iki pusės metų rekomenduojama 400IU, 6–12 mėnesių kūdikiams – 400–600IU, 1–10 metų vaikams – 600–1000IU, suaugusiems – 2000IU per parą. Profilaktiškai pakanka 1000IU per parą, o sergant galima dozę didinti iki 4000IU.