Vitamino C trūkumas gali paveikti organizmo audinių gijimą. Iš šio galingo vitamino sudarytas odą, jungiamuosius audinius ir kraujagysles formuojantis baltymas.
Jis padeda įsisavinti geležį, gydo kaulus, dantis ir kremzles bei palaiko jų sveikatą, padeda nuo vidurių užkietėjimo ir leidžia organizmui gyti, formuojant randų audinius aplink žaizdas.
Nors vitamino C trūkumas išsivysčiusiose šalyse yra retas dalykas, tokių atvejų visgi pasitaiko. Pagrindinis požymis, kad jums trūksta vitamino C, yra tai, kaip oda gyja aplink žaizdą – tokiu atveju gali prireikti vartoti maisto papildus. Jei susižeidus odą žaizda išlieka labai ilgai, o susižeidžiate labai lengvai, tai – požymiai, kad jums gali trūkti vitamino C.
Šio vitamino taip pat reikėtų suvartoti daugiau, jei žaizdų gijimas jums ilgai užtrunka. Patys dažniausi vitamino C trūkumo rizikos faktoriai yra prasta mityba, alkoholizmas, anoreksija, sunkios psichinės ligos, rūkymas ir dializė.
Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba apie vitamino C funkcijas rašo, kad jis padeda apsaugoti ląsteles ir palaikyti jų sveikatą, palaiko odos sveikatą ir padeda organizmo gebėjimui gyti. Nacionalinės sveikatos tarnybos tinklapyje rašoma: „Vitamino C trūkumas gali sukelti skorbutą. Nežymus vitamino C trūkumas gali pasireikšti kūdikiams, geriantiems karvės pieną be kitų papildų, ir prastai ar nepakankamai besimaitinantiems žmonėms.“
Galimo vitamino C trūkumo požymiai: Ryškiai raudonos plaukų šaknys; Šiurkšti ir nelygi oda; Sausa oda; Lengvai sužeidžiama oda; Ilgai negyjančios žaizdos; Silpni kaulai; Dantenų kraujavimas; Anemija; Silpnumas; Nepaaiškinamas svorio kritimas; Silpnas imunitetas.
Neįsisavintas vitaminas C pasižymi osmoziniu poveikiu virškinimo sistemoje – jis į žarnyną pritraukia vandens, todėl tuštinamasi lengviau ir minkščiau. Dėl šios priežasties vitaminas C naudojamas nuo vidurių užkietėjimo.
Žymi mitybos ekspertė dr. Marilyn Glenville sako: „Vitaminas C taip pat svarbus imuninei funkcijai – tyrimai yra parodę, kad jei vitamino C lygis jūsų organizme yra tinkamas, sportuodami sudeginate 30 procentų daugiau riebalų, nei jų būtų sudeginta su žemu vitamino C lygiu. Kai patiriate stresą, organizmas suvartoja daugiau vitamino C, todėl svarbu palaikyti tinkamą jo lygį.“
Geri vitamino C šaltiniai: Apelsinai ir apelsinų sultys; Raudonosios bei žaliosios paprikos; Braškės; Juodieji serbentai; Brokoliai; Briuselio kopūstai; Bulvės.
Ekspertai rekomenduoja suaugusiesiems vartoti po 40 mg vitamino C per dieną, tačiau šią dozę turėtumėte gauti su kasdien valgomu maistu, jei jūsų mityba yra pakankamai subalansuota ir valgote reikiamą kiekį vaisių ir daržovių, rašoma express.co.uk.