• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viskas apie iguanas

Iguanos – nuostabūs gyvūnėliai, reikalaujantys daug priežiūros, bet tampantys geri žmonių draugai ir puikiai tinkami auginti terariumuose.
Šiek tiek faktų. Iguanos (Iguanidae) – driežų būrio roplių šeima. Panašiai priskaičiuojama apie 50 genčių ir apie 700 rūšių. Iguanos plačiai paplitusios JAV, Pietų Amerikoje. Kai kurios rūšys gerai prisitaikė gyventi Galapagų salose, taip pat Madagaskare ir Fidžio salose. Iguanos turi pleurodontinius dantis, priaugusius prie žandikaulio vidinio krašto. Gyvena miškuose, ant medžių, dykumose, kalnuose prie vandens. Minta vabzdžiais ir kitais smulkiais bestuburiais, kai kurios augalėdės. Deda kiaušinius arba veda gyvus vaikus.
Pati žinomiausia, viena iš didžiausių ir geriausiai atstovaujanti savo šeimą yra žalioji iguana (Iguana iguana).
Būtent žaliosios iguanos laisvėje gyvena lapuočių medžių šakose, paprastai miškuose, netoli pajūrio, prie vandens. Taip jos gyvena, kad pavojaus atveju galėtų tiesiai šokti i vandenį.  Jei junta didelį pavojų, ropliai gali lengvai nušokti ir iš dviejų metrų aukščio ant žemės. Suaugusios iguanos ilgis gali būti daugiau nei du metrai, tačiau beveik ¾ viso kūno ilgio sudaro uodega. Nuo priešų iguanos ginasi aštriais nagais.
Kol iguana suauga, praeina keleri metai. Terariumuose jos beveik visuomet būna mažesnio dydžio nei augdamos laisvėje. Augdamos jos vis labiau tampa panašios į miniatiūrinius drakonus. Gerai prižiūrint iguanos išgyvena iki 20 -25 metų.
Jos greitai pripranta prie žmogaus, tampa patiklios ir švelnios. Po to, kai pripranta prie naujų gyvenimo sąlygų, jas galima maitinti iš rankų, imti iš terariumo, kad galėtų pavaikščioti per savo šeimininko, kurį atpažįsta ir pripažįsta, rankas ir pečius.
Terariumas šiems ropliam, turėtų būti kiek galima didesnis, kad būtų erdvus ir jos turėtų pakankamai vietos laipioti sausomis medžio šakomis.
Jei jau tvirtai apsisprendėte laikyti iguana namuose, o gal net ir porelę, įkurdinti gyvūnus reiktų apšildomame standartiniame terariume. Optimali temperatūra dieną turėtų būti apie 28-30 ° šilumos, o naktį – apie 21 °. Santykinė oro drėgmė – apie 90 %. Tačiau laikui bėgant ir gyvūnams beaugant reikėtų įrengti jiems pakankamai erdvų gyvenamą plotą. Terariumas turėtų būti aukštas, jame turėtų būti stambių medžio šakų, kad iguanos turėtų kur laipioti, labai neblogai būtų įrengti mažą baseiną. Turėtų būti įtaisyta šildoma lempa. Reiktų sudaryti tokias sąlygas terariume, jog pati iguana nuspręstų kur jai būti, kur šilčiau, ar kur vėsiau t.y. aukščiau ant šakų, prie pakabintos šildomos lempos ar žemiau - ant šilto terariumo pagrindo. Kiekvieną dieną iguanas ir jų gyvenamą plotą reikia apipurkšti šiltu vandeniu, kad būtų išgaunama tropinių miškų drėgmė.
Kol iguanos auga ir yra jaunos, minta augalinės ir gyvulinės kilmės maistu - vabzdžiais, tarakonais, svirpliais, mėsos gabaliukais, ėda ir miltines kirmėles. Mėsą, pavyzdžiui, vištienos gabaliukus, patartina duoti iguanoms vieną kartą per savaitę ir kol joms sueina 1,5 – 2 metų. Sendamos iguanos vis dažniau renkasi augalinį maistą - salotas, vaisius, daržoves, įvairias miško žoles, tačiau kartais vis tik reiktų pridėti nedidelius gabaliukus mėsos. Maistą, kurį reguliariai reiktų praturtinti vitaminais ir kalciu, geriausia pateikti sunkiame inde, kad neišverstų. Suaugusias iguanas paprastai patartina maitinti 2-3 kartus per savaitę, o mažas ir jaunas – kasdien.
Iguanos lytiškai subręsta būdamos 2-3 metų amžiaus. Poruojasi iguanos liepos – rugsėjo mėnesiais. Nėštumas trunka 47-49 paras. Likus 4-7 dienom iki kiaušinių dėjimo, patelė pradeda ieškoti jiems tinkamos vietos. Padėjusi kiaušinius, juos užkasa. Kiaušinių kiekis būna įvairus – iki 53. Rekordinis skaičius – 83. Kiaušinių inkubacinis periodas trunka 59-85 paras, esant 24-31° temperatūros.
5 veiksniai, dėl ko iguanos gali jaustis blogai ir net nugaišti.
Nestatykite arti terariumo televizoriaus ar radijo imtuvo, kuris garsiai grotų, kai iguana bandys vakare užmigti. Iguanos – gyvūnai reikalaujantys iš šeimininko dėmesio ir ne retkarčiais, o kasdien.

REKLAMA
REKLAMA

Iguanų mityba – svarbus faktorius, kad gyvūnas būtų sveikas. Nereikėtų pamiršti, kad gyvendamos laisvėje iguanos minta 40 -50 skirtingų rūšių augalų, taigi jų racionas labai platus. Laikant namuose reiktų stengtis kiek įmanoma duoti įvairesnio maisto, kad laikui bėgant iguana pati atsirinktų kas jai skanu.
Per mažai saulės. Kad kalcis, gaunamas su maistu, absorbuotųsi, iguanoms reikalinga pakankamai šviesos ir saulės. Vasarą būtų neblogai pasiimti iguaną kartu i lauką.
Negalavimai. Paprastai iguanas užpuola erkutės, jos serga kvėpavimo takų ligomis, gresia vitaminų trūkumas, per žema temperatūra. Viso šito galima išvengti tinkamai prižiūrint iguaną ir  palaikant švarią jos gyvenamą aplinką.

Nepamirškite skirti iguanai dėmesio – paglostykite ją kasdien, pažiūrėkite į akis. Iguanos be dėmesio ilgai neišgyvena.

 www.gyvunai.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų