Šis ruduo Aušrinei prasidėjo kiek kitaip nei įprastai. Ji buvo pakviesta ištęsėti seniai duotą pažadą ir tapti kamieninių kraujo ląstelių, dar kitaip vadinamų kaulų čiulpais, donore. „Turėjau galimybę visiškai nepažįstamam žmogui potencialiai suteikti antrą šansą šiam gyvenimui! Ir tai nieko nekainuoja, ir jūs galit tik reikia užsiregistruoti į donorų sistemą“, – padaryti gerą darbą ragina Aušrinė.
Viskas vyksta anonimiškai, todėl mergina negali drąsiai teigti, kad kažkam išgelbėjo gyvybę, tačiau ji viliasi, kad galbūt. „Šiaip labai didelis džiaugsmas kai pagalvoju, kad va, pats nieko neprarasdamas gali kitam daug duoti“, – šypsosi Aušrinė.
Lietuvoje trūksta donorų
Užsiregistruoti gali žmonės, kuriems yra 18–35 metai. Lietuvoje registras yra labai nedidelis, o tai reiškia, kad donorų dažnai tenka ieškoti svetur, kaimyninėse šalyse. „Palyginimui Vokietijoje yra registruota 10 milijonų donorų, o Lietuvoje 14 tūkstančių.
Mūsų kaimynės Latvija ir Estija tokios duomenų bazės net neturi. Jeigu labai bijote adatų, tai galiu paguosti, kasd tikimybė jog užsiregistravus kada nors gyvenime gausite skambutį su kvietimu donuoti yra 1 iš 500. Tačiau manau, kad tokio skambučio gavimas gali nustelbti vienos ar kitos adatos dūrio baimę“, – šypsosi mergina.
Pati Aušrinė apie kaulų čiulpų donorystę sužinojo dvyliktoje klasėje, kai auklėtoja jiems paskutinio skambučio proga pasiūlė tą dieną įprasminti, užsiregistruojant į donorų registrą. „Tad registre esu nuo tada, kai sulaukiau pilnametystės“, – teigia pašnekovė.
Procedūra trunkanti 5 valandas
Pats donacijos procesas prasideda nuo potencialių donorų paieškos, visų pirmą, tai gali būti brolis ar sesė, o jau atmetus giminingo donoro galimybę yra ieškoma negiminingų, kraujo kamieninių ląstelių registre, visame pasaulyje.
„Su manimi susisiekė koordinatorė iš Santaros klinikų, hematologijos skyriaus ir pranešė, kad esu potenciali donorė. Buvau pakviesta kraujo tyrimams, dalis mėginių buvo išsiųsta ten, kur gydosi pacientas, dalis liko klinikose. Šie tyrimai buvo reikalingi įsitikinti, kad tikrai tinku konkrečiam pacientui kaip donorė.
Po mėnesio laiko man paskambino dar kartą ir pranešė, kad esu pasirinkta, kaip labiausiai tinkanti donorė. Aptarėme ir suderinome datas, kada turėčiau donuoti. Sekė dar vienas apsilankymas klinikose, per kurį buvo dar kartą labai išsamiai ištirtas mano kraujas, vidaus organai ir jų veikla, kad įsitikinti jog esu visiškai sveika“, – savo istoriją pasakoja pašnekovė.
Aušrinė visą laiką bendravo su nuostabiomis kuratorėmis, kurios labai aiškiai ir išsamiai atsakė į visus jai iškilusius klausimus.
„Prieš donaciją reikėjo leistis vaistus, kurie skatina nebrandžių kamieninių kraujo ląstelių gamybą, kad organizmas jų turėtų perteklių ir būtų galima jas surinkti. Buvau apmokyta kaip vaistus leistis namuose todėl jokių didelių nepatogumų kasdieniniame gyvenime nepatyriau.
Vaistai turėjo šalutinių poveikių tad tikrai kaip ir rekomendavo kuratorės, tas keturias dienas prieš procedūrą daug ilsėjausi. Neturėjau jėgų, maudė kaulus ir skaudėjo galvą. Kasdien susiskambindavau su savo kuratore. Procedūros dienos rytą nuvažiavau į Santarų klinikas, Hematologijos skyriaus stacionarą, kuriame ir vyko ląstelių paėmimo procedūra.
Mane pajungė prie aferezės aparato, kuris filtruoja kraują. Tad nebrandžios kraujo kamieninės ląstelės buvo paimtos, o mano pačios kraujas grąžintas man“, – apie tai, kaip vyko donacija, pasidalino Aušrinė ir pridūrė, kad visa procedūra truko apie 5 valandas.
Visi norintys gali užsiregistruoti
Mergina po donacijos jautėsi labai pavargusi, tačiau jau kitą dieną jos energija atsistatė dvigubai, o dar kitą dieną jau atsigavo visiškai. „Atsistatymas įvyko labai greitai, todėl norėčiau pasakyti tiems, kurie bijo tapti donorais – nebijokit!
Viso proceso metu, jumis rūpinasi patys geriausi specialistai, jūs pats neprarandate nieko, kraujas atsistatys per kelias savaites, adatos dūris ateis ir praeis“, – motyvuojančiais žodžiais mergina ragina visus galinčius tapti donorais.
Užsiregistruoti Vilniuje galite čia:
– Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kraujo centre, Santariškių g. 2, LT-08661, tel.: 8 688 62707, 8 676 00078
– „Medicina Practica“ laboratorijoje Antakalnio g. 72, tel./faks. (8 5) 234 0972, mob. tel. 8 650 59644
Daugiau registracijos vietų kituose miestuose ir svarbios informacijos apie šią donorystės forma rasite čia: