Moteris juokiasi, kad niekad neplanavo, jog gyvens Italijoje, ten vyko tik studijuoti, bet gyvenimas susiklostė kitaip. Pas Italijos lietuvę užburiančiame Florencijos mieste apsilankė ir laidos „Lietuvis pas lietuvį“ komanda.
Italijoje gyventi neplanavo
Asta į Italiją išvyko 2007-aisiais ir atvirauja, kad visuomet žavėjosi italų kalba. Ne be reikalo, baigusi mokyklą, įstojo mokytis lietuvių filologijos ir italų kalbos.
„Pamačiusi, kad Vilniaus universitete yra studijos, susijusios su italų kalba, net nedvejojusi pateikiau dokumentus, prašymą ir įstojau“, – šypsosi pašnekovė.
Išmokusi kalbos nuo nulio, nenorėjo jos paleisti, tad pasirinko plėsti savo žinias ir į Italiją vykti studijuoti. Tiesa, jau ne kalbą, o ekonomiką ir turizmo mokslus.
„Mano studijų noras atvedė mane į Italiją, Florenciją. Mano mintis buvo tokia, kad čia atvyksiu studijoms, nebuvo net minčių, kad liksiu gyventi, sukursiu šeimą. Visą tą laiką maniau, kad gyvensiu, dirbsiu, kursiu Lietuvoje.
Bet taip, matyt, žvaigždės susidėliojo ir likimas lėmė, kad sukūriau šeimą ir kol kas gyvenu čia.“
Išvykusi svetur, ji susipažino su savo dabartiniu vyru, florentiečiu Bartu. Sutuoktiniai augina sūnų Joną, o Asta negali atsidžiaugti, kad davė jam lietuvišką vardą, kuriuo didžiuojasi ir ji, ir sūnus. Ir darbą čia rado mielą širdžiai – ji yra vertėja, turizmo ir prekybos specialistė.
Galbūt tai, kad jos vyras – vietinis italas, padėjo lengviau pritapti ir pažindintis su nauja kultūra. Juk Italija yra kultūros lopšys, o šalis išties žavi ir užburia, juolab, kad, kaip sako pati Asta, vaikščiodama Italijos gatvėmis randa labai daug sąsajų su gimtąja šalimi.
Puoselėja lietuvybę toli nuo namų
Lietuvybė jai itin svarbi – būtent A. Kriščiūnaitės-Dantoni iniciatyva 2017-aisiais Italijoje susibūrė Toskanos lietuvių bendruomenė, kurios pirmininkės pareiga eina ji pati. Bendruomenė kartu mini svarbiausias Lietuvos šventes, gieda Tautišką giesmę, rengia Italijos lietuvių susibūrimus.
Taip pat ji yra lituanistinės mokyklėlės „Toskaniukai“ įkūrimo iniciatorių. Be to, Asta yra Lietuvos Respublikos garbės konsulo Toskanoje visuomeninė padėjėja, Pasaulio lietuvių bendruomenės XVI Seimo narė.
„Florencijoje jaučiuosi kaip namie, bet mano gimtojo miesto Vilniaus joks miestas nepakeis, net Italijoje. Labai pasiilgstu Lietuvos, kai tik turiu galimybę, nuvykstu ten su savo šeima.
Niekad nesistengiau būti italė, didžiuojuosi, kad esu lietuvė ir turiu labai glaudų ryšį su Lietuva“, – su šypsena veide sako Asta.
Ir namuose su savo sūnumi Jonu moteris visada kalba lietuviškai, kai tik yra proga ir kitus vaikus, su kuriais sūnus lanko lopšelį, pažindina su lietuvių tradicijomis, papročiais. A. Kriščiūnaitė-Dantoni džiaugiasi, kad ir patys italai vis daugiau žino apie Lietuvą, daug ką apie ją išgirsta iš Italijos lietuvės lūpų.
„Visą laiką yra garbė išskleisti Lietuvos trispalvę ir Vyčio vėliavą čia, Italijoje, ir taip būti arčiau Lietuvos. Mums tai yra ypatinga, nes didžiuojamės, kad esame lietuviai“, – džiaugiasi Italijoje 15 metų gyvenanti A. Kriščiūnaitė-Dantoni.
Daugiau apie Italijos kultūrą, jos žavesį ir autentiškumą žiūrėkite laidoje „Lietuvis pas lietuvį“ jau šį sekmadienį, 17.20 val., per TV3!