Veikia ne tik blogąsias bakterijas
Antibiotikai – vaistai, veikiantys prieš į organizmą patekusias bakterijas. Bakterines infekcijas sukelia įvairiausios bakterijos, taigi ir antibiotikų yra įvairių. Skirtingi antibiotikai skirtingai veikia mikrobus – vieni juos sunaikina, kiti sustabdo jų dauginimąsi.
Jei kada nors teko vartoti antibiotikus, turbūt žinote, kad jie veikia greitai ir efektyviai. Vis dėlto, derėtų suprasti, kad šie vaistai nėra „išmanūs“ ir veikia ne tik blogąsias, bet ir gerąsias organizme gyvenančias bakterijas, todėl gali pasireikšti antibiuotikų šalutinis poveikis – disbiozė.
Žino ne visi
Disbiozė atsiranda tuomet, kai organizme pasikeičia žarnyno bakterijų disbalansas ir ima stigti gerųjų bakterijų. Šis sutrikimas sukelia įvairius virškinamojo trakto negalavimus – viduriavimą, vidurių užkietėjimą, pilvo pūtimą ir nevirškinimą. Taip pat gali atsirasti jautrumas maistui, padidėjęs tam tikrų maisto produktų netoleravimas ir blogas burnos kvapas.
Kai kuriais atvejais pacientams gali pasireikšti šlapinimosi sutrikimai, makšties ar tiesiosios žarnos niežulys, krūtinės skausmas, bėrimai, nuovargis, gali būti sunku sutelkti dėmesį, atsirasti depresija, nerimas ir suprastėti atmintis.
Žinoma, disbiozė gali atsirasti ne vien dėl antibiotikų vartojimo. Šį nemalonų pokytį organizme gali sukelti ir stresas, netinkama mityba, alkoholio vartojimas ar apsinuodijimas maistu. Svarbu suprasti, kad disbiozė gali būti ne tik viduriavimo priežastimi, bet ir pasekme, pavyzdžiui, pacientui viduriuojant dėl streso, laikui bėgant žarnyne atsiranda bakterijų disbalansas ir kyla disbiozė.
Kaip apsisaugoti?
Jei dėl vienokių ar kitokių priežasčių gydytojas paskyrė jums antibiotikų kursą, bet norite išvengti nemalonių šalutinių poveikių, patariame vadovautis keletu paprastų taisyklių:
- Antibiotikus reikia vartoti tik kai jie yra būtini ir tik gydytojui paskyrus. Būtina laikytis gydytojo nurodymų (dėl gydymo trukmės, dozių, likučių laikymo ir kt.). Jokiu atveju nenaudokite antibiotikų savo nuožiūra, tik gydytojas gali nustatyti diagnozę ir nuspręsti ar tikrai reikalingas antibiotikų vartojimas.
- Vartojant antibiotikus, nepamirškite vartoti ir gerųjų bakterijų maisto papildų. Pastarieji ne tik apsaugo nuo žarnyno mikrofloros disbalanso, bet ir efektyviai pagerina virškinimą, stabdo atsiradusį viduriavimą, didina organizmo atsparumą bei stiprina imuninę sistemą. Siekiant kuo efektyvesnio probiotikų poveikio, juos reikėtų vartoti bent savaitė arba 10 dienų.
- Gydantis antibiotikais naudinga valgyti artišokus, svogūnus, cikorijas, česnakus, kukurūzų dribsnius, avižinę košę, ruginius gaminius, pupeles, vaisius, gerti tirštas sultis ir alų. Šis maistas pasižymi probiotikų savybėmis, t.y. gamina organizme gerąsias bakterijas, kurios po antibiotikų vartojimo žūva.