Atėjus rudeniui lauko temperatūra nukris, tačiau nors ir lėčiau, žolė vis tiek augs toliau. Todėl sodo vejos specialistai pataria nenustoti šienauti žolės – esą tik tada ji augs tanki ir graži. Be to, svarbu ją pjauti reguliariai, nes nupjovus per aukštą žolę jai gali pristigti maisto medžiagų.
Pjaunant žemai, veja dažnai įgauna geltoną spalvą, o trūkstant maisto medžiagų, nupjautai žolei sunku atsigauti. Jeigu vejos augimo aukštis maždaug 30 milimetrų, pjauti reikėtų, kai ji pasiekia 45 milimetrus. Pavasarį tai gali būti 2–3 kartai per savaitę, o vasarą augimas šiek tiek sulėtėja, tad užtenka pjauti ir kartą per savaitę, rudenį, nelygu oro sąlygos, kiek rečiau.
Rudenį, po intensyvaus vasaros sezono, apžiūrėkite vejapjovių peilius. Labai svarbu, kad jie būtų aštrūs. Jei atšipę, žolė pešama, pjaunama netolygiai, numušama, ji sudžiūsta net nenukritusi, todėl visa veja nusėjama parudusiais žolės galiukais. Pavasarį ar vasarą žolė auga sparčiau, todėl bendras vaizdas kur kas greičiau tampa geresnis, o rudenį tokia veja atrodo visai prastai.
Ką daryti su rudais lopinėliais?
Ir pavasarį, ir rudenį vejoje galite pamatyti rudų lopinėlių. Nepatingėkite su grėbliu sušukuoti ir išgrėbti sudžiūvusią žolę. Įprastai nukritę smukūs lapeliai turėtų suirtim ir patręšti dirvą. Tačiau jei tokio mulčio per daug, ne viskas gražiai suyra, matyti nesuskaidyti žolių likučiai, tada apatiniame vejos sluoksnyje susiformuoja stora velėna, pro ją sunku prasiskverbti ir vandeniui, ir saulei, ir orui, o šaknys vystosi prasčiau.
Laistyti veją reikėtų tik tol, kol gamta drėgme nepasirūpina pati – mūsų platumose jau nuo rugsėjo laistymo režimą reikia taikyti prie kritulių, veja laistoma dažniausiai išimtiniais atvejais. Jei naudojate laistymo sistemą, prasidėjus šalčiams pasirūpinkite paruošti ją žiemai, žarnas ir laistykles ištuštinkite ir padėkite saugoti.
Vejos tręšimas priklauso nuo vyraujančio oro ir dirvos kokybės. Rugpjūtį gamta jau ima ruoštis rudeniui, į tai ir reikia atsižvelgti renkantis vejai skirtas trąšas – svarbu ne užauginti kuo daugiau žalios masės, o sustiprinti šaknis. Todėl rudenį vejai tręšti naudokite kompleksines trąšas, kuriose gausu kalio ir fosforo. Toks kompleksas teigiamai veiks šaknų sistemą, jas stiprins, o tai labai svarbu ruošiantis žiemai.
Veja rudenį daugiau tręšiama kalio trąšomis, nuo rugsėjo vidurio nebenaudojamos azotinės trąšos (išskyrus profesionalias sporto vejas), priešingu atveju veja nesugebės subręsti.
Parengė VL žurnalistė Monika Kazlauskaitė