• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis didėjančios vegetarų gretos, atrodo, mums jau neturėtų kelti nuostabos. Vegetarais tapę draugai, aplink sparčiai dygstančios specialiai vegetarams skirtos parduotuvės bei restoranai, gausybė mokymų, knygų, mokančių, kaip atsisakius tam tikrų maisto produktų savo organizmą aprūpinti reikiamomis medžiagomis – tai tik maža dalis faktorių, skatinančių plėstis vegetarų gretoms.

Vis didėjančios vegetarų gretos, atrodo, mums jau neturėtų kelti nuostabos. Vegetarais tapę draugai, aplink sparčiai dygstančios specialiai vegetarams skirtos parduotuvės bei restoranai, gausybė mokymų, knygų, mokančių, kaip atsisakius tam tikrų maisto produktų savo organizmą aprūpinti reikiamomis medžiagomis – tai tik maža dalis faktorių, skatinančių plėstis vegetarų gretoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors ši mityba tapo itin populiari, vegetarams vis dar tenka susidurti su įvairias keblumais. Kokie iššūkiai užklupdavo gerokai seniau ir šiandien, pasakoja vegetaras, sveikos gyvensenos specialistas Žilvinas Užkuraitis.

REKLAMA

– Vegetaru esate jau daug metų. Su kokiais keblumais tekdavo susidurti anksčiau, vegetarizmo pradžioje?

– Kada mūsų šeima, jau prieš daugiau nei 20 metų, tapo vegetarais, su sunkumais susidurdavome valstybinėse įstaigose, ypatingai ligoninėse, kadangi gydytojai į vegetarizmą žiūrėjo itin skeptiškai. Pavyzdžiui, atvejis, kada besilaukianti mano žmona profilaktiškai eidavo pasitikrinti sveikatą. Beklausinėjant gydytojui apie būsimos mamos mitybą ir paaiškėjus, jog žmona vegetarė, nevalganti mėsos ir kiaušinių, vizitas tapdavo visiška tragedija.

REKLAMA
REKLAMA

Būdavome agresyviai užsipuolami, prasidėdavo gąsdinimai, perspėjimai, jog vaikas sirgs rachitu ar kitomis ligomis. Laimei mes gana daug studijavome literatūros apie vegetarizmą, buvome pasikaustę ir suprasdavome, kad žmonės tai kalba tik dėl visiško nežinojimo.

Vis dėlto kelis kartus po tokių vizitų žmonai tekdavo išeiti visai apsiašarojusiai, kadangi ypatingai nėščioms mamos, norint elementariai pasitikrinti sveikatą, reikėdavo turėti labai daug psichologinės jėgos, kad atlaikysi visą tą spaudimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, kiek dabar girdžiu iš vegetarų draugų, situacija nepasikeitusi. Gydytojai užuot diskutavę, pamokinę ar padrąsinę, iškart pasmerkia. Žinoma, yra medikų kurie į vegetarizmą žiūri teigiamai, tačiau jų labai mažai, todėl lankymasis pas medikus tampa loterija.

– Kokiose dar valstybinėse įstaigose pasitaikydavo nemalonumų?

– Prisimenu, kada su žmona ieškodami darbo turėdavome nemalonumų ir darbo biržoje. Bendraujant išaiškėjus, kad esam vegetarai, tuoj pat būdavo siūlomi darbai mėsos pramonėje, tai dešrų fabrike, tai dar kur. Nuolat buvo jaučiamas ciniškumas. Žinoma, galbūt ne visi su tuo susidurdavo, tačiau pas mus mažame miestelyje gana dažnai pasitaikydavo tokių keblių situacijų.

REKLAMA

Taigi, tų iššūkių būdavo, yra ir bus, kadangi nežinai kada ant kokio grobuonio gali pakliūti. Atrodo, esi vegetaras, nieko neskriaudi, nežudai, sveikai maitiniesi, tačiau nemalonumų išvengti nepavyksta.

 

– Kaip elgiatės įvairiose šventėse, susibūrimuose, kada, atrodo, aplink apstu tik mėsos patiekalų ir kito maisto, kurio įprastai vegetarai nevalgo?

REKLAMA

– Taip, būdavo įvairūs gimtadieniai, kitos šventės, kada ateini iš mandagumo, suvalgai saldainius, vaisius ir visiems svečiams pradeda labai rūpėti, kas tie vegetarai ir niekas daugiau dėmesio nekreipti į švenčių kaltininkus. Pavyzdžiui, būna vestuvės ir jei jose būna vegetarų šeima, jaunieji lieka tik kokiame penktame plane.

Įprastai tokiuose susibūrimuose nuolat įkyriai siūlo visko paragauti, ko tu nevalgai. Kad ir bulvių plokštainis su kiaulių ausytėmis, sako: „Imk, paragauk, ausytes išimsim ir galėsi valgyti“, tačiau jie nesupranta, kad jau maistas suteptas ir vegetarams tai netinkamas patiekalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau, kaip įprasta lietuviškose šventėse, išgėrę visi išdrąsėja ir prasideda klausimai: kodėl nevalgome mėsos, kuo sergame, kas su mumis negerai ir pan. Žinoma, jei tokiose situacijose pradedi aiškinti apie gailestį gyvūnams, tai be abejo niekas nesupranta, ką kalbame ir savaime įsivyrauja abipusė įtampa.

Todėl po daugelio tokių patirčių nusprendėme su šeima neiti į tokias šventes, ypatingai kur pilna giminaičių, nesinori jiems kelti streso, diskomforto, o ir patys nejaučiame malonumo dalyvaudami tokiuose susibūrimuose. Be abejo, kada kviečia draugai vegetarai niekuomet neatsisakome, tada visai kita atmosfera, net ir šiems patariame, kad jei tarp švenčių yra medžiotojų ar aršių mėsos mėgėjų, geriau išsisukti ir neiti, nes susigadins tiek sau nuotaiką, tiek kitiems.

REKLAMA

– Kalbant apie eilinę kasdienybę, kokių iššūkių vegetarizmas gali sukelti?

– Laimei, kad kiekvieną dieną susidurti su aršiais žmonėmis netenka, tačiau kaip jau ir sakiau, didesniuose susibūrimuose pasitaiko visko. Pavyzdžiui, beveik 8 metus esu kaimo bendruomenės pirmininkas ir tai, jog nevalgau mėsos, negeriu, nerūkau aplinkiniai įvardina kaip atsakingumą ir vertina tai. Visgi, kitose neprognozuojamose vietose, kur susirenka daug neigiamų žmonių, giminaičių, o jei dar yra alkoholio – tai žinokit, kad vegetarams nuo tokių vietų reikėtų laikytis kuo toliau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų