Vergas Menesas, pavogęs iš faraono Snofo vištidės kuoduotoją, išvirė ją ir pasigardžiuodamas srėbė skanų viralą. Bevalgantį vagį pagavo, surakino grandinėmis ir su visu puodu (daiktiniu įrodymu) nutempė pas faraoną. Vergo laukė mirtis. Apie pasigailėjimą negalėjo būti ir kalbos. Tačiau įvyko keistas dalykas, kažkas panašaus į stebuklą.
Faraonas Snofas, pajutęs iš puodo sklindantį vištienos sultinio kvapą, panoro paragauti. Viralas valdovui labai patiko. Jis, iššveitęs visą puodą, įsakė Menesą paleisti ir paskyrė jį vyriausiuoju virėju.
Posakis „Srėbkite sriubą į sveikatą“ ne iš piršto laužtas. Daugelyje pasaulio tautų sriuba laikoma pi-giausia priemone sveikatai išsaugoti.
Sriuba – žmogaus jėga ir sveikata. Tai lengvai įsisavinamas maisto produktas, turintis daug baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų.
Obuolių sriuba su juoda duona
500 g obuolių,
50 g juodos duonos skrebučių, 1 l pieno,
20 g sviesto, 30 g cukraus,
žiupsnelis druskos, šaukštelis cinamono.
Duonos skrebučiai sutrinami su cukrumi, sumaišomi su cinamonu ir, užpulus verdančiu pienu, pakaitinami iki virimo. Po to įdedama sviesto.
Obuolių skiltelės išdėliojamos į lėkštę ir užpilamos sriuba. Ją galima valgyti ir karštą, ir šaltą.
Obuolių sriuba su grietine
0,5 kg rūgštokų obuolių,
3 stiklinės vandens,
pagal skonį cukraus,
20 g miltų, druskos,
0,5 stiklinės grietinės,
50 g lakštinių.
Obuoliai nuplaunami ir, išėmus sėklalizdžius, supjaustomi kubeliais. Po to išverdami truputį pasūdytame vandenyje su cukrumi. Kiek pavirus, į sriubą įsijojami miltai. Maišant paverdama dar porą minučių. Į išvirusią sriubą supilama grietinė bei atskirai išvirti lakštiniai.
Obuolių ir erškėtuogių sulčių sriuba
200 g obuolių sulčių,
200 g erškėtuogių sulčių,
200 g vandens,
citrinos žievelės,
25 g bulvių krakmolo,
cukraus,
kiaušinio baltymo,
riešutų.
Vanduo užvirinamas su citrinos žievele ir cukrumi. Supilamas šaltame vandenyje išmaišytas krakmolas bei sultys.
Kiaušinio baltymas išplakamas iki stangrumo. (Baigiant plakti, įberiamas šaukštelis cukraus.) Išplakti baltymai šaukšteliu dedami į verdantį pasaldintą vandenį. Pavirinus 1 minutę, jie išgriebiami kiaurasamčiu.
Prie karštos ar ataušusios sriubos paduodama kapotų riešutų ir virtų baltymų.
Vyšnių sriuba
1 l vyšnių,
1–1,5 stiklinės cukraus,
cinamono,
2 l vandens,
0,5 stiklinės grietinės (nebūtinai).
Vyšnios nuplaunamos, atrenkamos gražesnės ir, išėmus kauliukus, užberiamos cukrumi. Likusios vyšnios su kauliukais sumaigomos, užpilamos vandeniu, įdedama gabaliukų vinamono ir keletą minučių pavirinama. Po to nukošiama. Supilamos atrinktos be kauliukų vyšnios su atsiradusiomis sultimis ir dar kartą užvirinama.
Šią sriubą, valgoma ir karštą, ir šaltą, galima užbaltinti grietine. Į ją galima įdėti šaltos manų košės.
Sriuba su ryžiais ir slyvomis
2 šaukštai paprastos kavos,
stiklinė virtų ryžių,
2 stiklinės pieno,
stiklinė džiovintų mirkytų slyvų,
šaukštelis cukraus.
Kava išverdama litre vandens, leidžiama nusistoti ir perkošiama. Į ją sudedami virti ryžiai, slyvos, supilamas pienas. Kad slyvos nebūtų aštriai rūgščios, pamirkomos su šaukšteliu cukraus.
Ši sriuba turi ir gydomųjų salybių – reguliuoja virškinimą.
Ryžių sriuba su obuoliais
3–5 obuoliai,
0,5 stiklinės ryžių,
1–1,5 l vandens,
100 g sviesto,
2–3 šaukštai cukraus, druskos,
stiklinė grietinėlės, cinamono žievelės.
Į verdantį vandenį suberiami nuplauti ryžiai ir verdama 10–15 minučių. Nukėlus nuo ugnies, sudedami nulupti, be sėklalizdžių, skiltelėmis supjaustyti obuoliai, suberiamas cukrus, įberiama truputį druskos, įdedama cinamono, sviesto, uždengiama ir pastatoma šiltoje vietoje. Palaikoma 15 minučių.
Prieš paduodant šiltą ar šaltą sriubą, į ją supilama grietinėlė.