Perka prieš savaitgalius
Artėjant savaitgaliui miestų vaistinėse apstu jaunimo, kurie pageidauja prezervatyvų ar skubios kontracepcijos vaistų. Tiesa, pastarųjų kainos nėra mažos: nuo 45 iki 100 litų. Kaip žinia, skubios kontracepcijos tabletės yra naudojamos po nesaugių lytinių aktų vaisingomis mėnesinių ciklo dienomis, taip pat plyšus prezervatyvui. Būtina paminėti, kad ji turi būti vartojama ne vėliau negu praėjus 72 valandoms po lytinių santykių.
„Dažniausiai apsisaugojimo priemones perka vaikinai, retas atvejis, kada skubią kontracepciją pirks vyresnis negu 25 ar 30 metų asmuo. Skubi kontracepcija yra kelių rūšių, skiriasi sudėtimi, veikimo poveikiu ir kaina“ - teigė ,,Gintarinė vaistinė“ prekybos skyriaus vadovas Martynas Gelžinis.
Farmacininkų teigimu, ji turėtų būti apsauga tik išimtinais atvejais, tačiau jaunimas iki 25 metų juos perka dažnai. Tiesa, nepilnamečiams jie nėra parduodami. Dažniausiai perkamos ,,Postinor 2„ ir ,,Escapelle“ tabletės. Jų kainos šalies vaistinėse yra iki 53 litų.
Kitas skubios kontraceptikos preparatas yra „Ellaone“, jį galima įsigyti tik pateikus receptą. Jis brangesnis – 94 litai, taip yra dėl to, kad jis vartojamas ne daugiau negu 120 valandų po lytinio akto.
„Minėtam preparatui būtinas receptas, kurį išrašyti ar ne, vertina ir nusprendžia gydytojas“, - kalbėjo M. Gelžinis.
Skubi kontracepcija – nebrandumo požymis
Psichologo Raimundo Milašiaus teigimu, vasara – šviesus ir šiltas metų laikas. Žmonės vilki mažiau drabužių, kūnas yra labiau atidengtas. Tai padidina seksualumą, potraukį lytiškai santykiauti tiek jaunimui, tiek suaugusiems.
„Noras apsisaugoti, manau yra gražus poelgis, nes jie yra atsargūs, rūpinasi. Tai, kad kai kurie perka skubius kontraceptikus po lytinio akto, tiesiog parodo jaunimo nebrandumą“, - teigė psichologas.
Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigė, kad jau ne pirmas dešimtmetis, kada jaunimas lytiškai santykiauti pradeda nuo paauglystės, maždaug nuo 15 metų. Specialisto nuomone, seksas jaunuoliams dažnai tampa pramoga dėl aplinkinių įtakos.
„Mergaičių žurnaluose apstu fotografijų ar straipsnių apie seksualią išvaizdą, aprangą, tad merginos ima tai kopijuoti. Lygiai tas pats su elgesiu: aplinkiniai, išbandę seksą, skatina ir tave išbandyti, nors psichologiškai tam gal net nesi pasiruošęs“, - teigė O. Lapinas.
Jis taip pat tvirtino, kad anksti pradėjusios lytiškai santykiauti merginos dažnai jaučia savigraužą, tuštumo jausmą.
Mažėja gimstamumas
O. Lapino teigimu, jau prieš du šimtus metų jaunimas pradėjo anksčiau santykiauti lytiškai. To priežastis iki šių dienų bando paaiškinti mokslininkai. Psichologas minėjo vieną iš galimų - klimato atšilimas.
„Jaunimo kūno seksualinė branda greitėja, tačiau seksui būna pasiruošęs tik kūnas, psichologiškai asmuo dar nesubrendęs, ypač vyriškos lyties atstovai“, - tvirtino psichoterapeutas.
Nors, atrodytų, seksualinių ryšių daugėja, pagal Lietuvos Statistikos Departamento duomenis, per pastaruosius metus gimstamumas mažėja. Pavyzdžiui, 2010 metais pagimdė 8719 moterys, kai tuo tarpu 2009 skaičius siekė – 10 244.
Psichologų teigimu, tam įtaką gali daryti emigracija.
„Daugiausiai – 83, 2 tūkstančių gyventojų emigravo 2010 metais, tai beveik keturis kartus daugiau negu 2009“, - apie išvykusius svetur Balsas.lt informavo Statistikos departamento Ryšių su visuomenė vyriausioji specialistė Birutė Stolytė.