• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Spalio 11 d. Vilniuje, kavinėje „Vaflių namai“ nuomonės formuotojos būrėsi į susitikimą-diskusiją apie sveiką vaikų mitybą. Renginyje dalyvavo profesionali dietistė Dalia Lenkutienė, nuomonės formuotoja Medeina Andriulienė bei vaikų mitybos tinklaraščių „Mažas didelis gyvenimas“, „Mano vaikas valgo viską“, „Gaminame ir mėgaujamės“, „Mama, ką valgom“ autorės.

13

Spalio 11 d. Vilniuje, kavinėje „Vaflių namai“ nuomonės formuotojos būrėsi į susitikimą-diskusiją apie sveiką vaikų mitybą. Renginyje dalyvavo profesionali dietistė Dalia Lenkutienė, nuomonės formuotoja Medeina Andriulienė bei vaikų mitybos tinklaraščių „Mažas didelis gyvenimas“, „Mano vaikas valgo viską“, „Gaminame ir mėgaujamės“, „Mama, ką valgom“ autorės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikų primaitinimas yra aktuali tema kiekvienai šeimai, tačiau neretai tai tampa vienu didžiausių iššūkių, su kuriais augindami mažylius susiduria tėvai.

REKLAMA

„Viskas atrodo labai paprasta, kol mažyliui užtenka garuose virto brokolio ar morkytės. Tačiau vaikui augant keičiasi ir jo mitybos poreikiai, o tada tėvai pasimeta – ką gi dabar paruošti ir kaip padaryti, kad maisto gaminimas šeimai neužimtų pusės dienos, – tardama įžanginį žodį sakė renginio organizatorė Dovilė Seliukė. – Dažnai nutinka taip, kad vaikui ir tėvams valgyti ruošiama atskirai, tačiau iš tiesų maisto gaminimą tikrai galima apjungti ir supaprastinti.“

REKLAMA
REKLAMA

Vaiko mityba neturi kardinaliai skirtis nuo šeimos

Nuomonės formuotoja, dviejų dukrelių mama Medeina Andriulienė prisiminė, kad vaiko primaitinimas jai pačiai iš pradžių atrodė labai sudėtingas dalykas. Todėl dabar ji džiaugiasi galėdama pasidalinti savo patirtimi, padėjusia jai atrasti balansą tarp skanios ir sveikos vaikų mitybos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai pradėjau šią savo kelionę, pastebėjau vieną dalyką – praktinės informacijos trūkumą. Net ir anglų kalba šios informacijos labai mažai, o lietuviškai jos beveik visai nėra. Pradėjau galvoti, kaip galima supaprastinti ganėtinai įtemptą mamos gyvenimą ir tuo pačiu užtikrinti sveiką vaiko mitybą“, – pasakojo M. Andriulienė.

REKLAMA

Tuomet ji pati ėmė daugiau domėtis vaikų sveikos mitybos principais – ne tik ieškojo informacijos internete, bet ir konsultavosi su dietistais. Sužinojusi ką nors naujo, vis pasidalindavo žiniomis ir su savo sekėjais bei sulaukdavo didelio jų susidomėjimo.

„Į sveiką vaiko mitybą aš žiūriu šiek tiek kitaip nei daugelis. Ji neturi smarkiai skirtis nuo kitų šeimos narių, todėl man svarbu buvo kuo greičiau priartinti vaiko primaitinimą prie visos šeimos. Tai reiškia, kad maistas neturi būti prėskas, jis gali būti įdomus ir skanus. O dabar tikiuosi visą sukauptą patirtį sutalpinti ir savo knygoje, kuri turėtų pasirodyti dar šiemet“, – dalinosi nuomonės formuotoja.

REKLAMA

Dietistė: „Nereikia bijoti įtraukti į racioną naujų produktų“

Dietistė, trijų vaikų mama Dalia Lenkutienė patvirtino, kad Lietuvoje tikrai trūksta šiuolaikiškos, mokslu pagrįstos informacijos apie mažesnių vaikų mitybą.

„Yra senesnių vadovėlių, tačiau juose ir informacija pasenusi. Pavyzdžiui, juose rašoma, kad kiaušinį vaikui galima duoti tik nuo 12 mėnesių amžiaus, o kiekvieną naują produktą įtraukti darant ilgas pertraukas. Dabar ši teorija yra pasikeitusi, nes atliekama vis daugiau naujų tyrimų. Šiais laikais teikiama svarba maisto įvairovei ir jums tikrai nereikia laukti, kad į vaiko mitybą įtrauktumėte kiaušinį“, – teigė specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nereikėtų bijoti ir angliavandenių, kurių vaikams reikia daugiau nei suaugusiems.

„Neretai būna taip, kad tėveliai vakare nebevalgo angliavandeniais praturtinto maisto, ir vaikams jo nesiūlo. Tačiau to daryti tikrai nereikia, nes vaikų mityboje angliavandeniai labai svarbūs. Taigi, vakare mažieji gali valgyti ir košes, ir varškėčius, ir makaronus“, – susirinkusioms mamoms pasakojo D. Lenkutienė.

REKLAMA

Į renginį susirinkusios mamos domėjosi ir tuo, kiek vaisių ir uogų galima duoti augančiam vaikui. Dietistės teigimu, rekomendacijos skiriasi priklausomai nuo amžiaus, nes nuo to priklauso vaiko energijos poreikis.

Pavyzdžiui, vadovaujantis JT rekomendacijomis, vaikui iki 1 metų amžiaus per dieną galima duoti iki pusės puodelio vaisių (82 g), o nuo 1 metų – po 1 puodelį vaisių per dieną (165 g).

REKLAMA

Svarbiausia – rasti aukso viduriuką

Specialistės teigimu, vaiko mityboje visada svarbu atrasti aukso viduriuką – neduoti nei per daug, nei per mažai maisto, nes abu šie kraštutinumai kelia pavojų augančio mažylio raidai.

„Suprantama, kad dažniausiai vaikui nesveriame maisto gramais ir neskaičiuojame kalorijų. Reikėtų orientuotis į pagrindinius dienos pavalgymus. Jų turėtų būti trys: pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Na, o užkandžių gali būti arba nebūti, priklausomai nuo jo poreikių“, – teigė specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas svarbus akcentas – laikas, kada duodate vaikui valgyti.

 „Nepamirškite, kad paskutinis pavalgymas turėtų įvykti likus 2-3 valandoms iki miego. Jeigu šios rekomendacijos nesilaikysite, greičiausiai ir patys pastebėsite, kad vaikas pavalgęs įgavo daug energijos ir jam bus sunkiau užmigti. Tačiau ką jis valgys, didelio skirtumo nebus – tai gali būti ir tie patys vaisiai“, – paaiškino D. Lenkutienė. 

REKLAMA

Pataria gaminti maistą garuose

Mažo vaiko mitybai svarbu ne tik produktai, bet ir maisto gaminimo būdai. D. Lenkutienės teigimu, sveikatai palankiausia kuo dažniau namuose gaminti maistą be riebalų, troškinti ir virti jį garuose.

Dietistė patarė mamoms atsižvelgti į tai, kad maisto gamybai naudojamas prietaisas turėtų sauso maisto garinimo funkciją. Pavyzdžiui, BÉABA maisto garintuvas garina maistą garuose ir jo pagalba galima paruošti net ir grūdines košes – tai itin palengvina ir pagreitina vaikų maisto gaminimą.

„Kartais tenka girdėti mamas sakant, kad pilnai užtenka paprasto puodo, tačiau pati auginu jau trečią vaiką ir šis maisto garintuvas tikrai taupo laiką ir yra puikus namų pagalbininkas. Maistas verda garuose, o ne vandenyje, todėl produktuose lieka visos naudingosios medžiagos“, – akcentavo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų