• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyvenantieji išmaniuosiuose namuose ne tik sutaupo, bet ir įsitikina, kad šiuolaikinės tecnologijos gali suteikti daug komforto, palengvinti buities darbus.

REKLAMA
REKLAMA

Stasys Palaukys

Kaip išmanieji namai gali pagerinti gyvenimo kokybę, rūpintis vaikais tuomet, kai jie vieni namuose ar net prižiūrėti augintinus, pasakojo kompanijos „Jung Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis.

REKLAMA

Vaikai namuose bus saugūs

Išmaniosios sistemos tėvams suteiks daugiau ramybės dėl atžalų, kurios, grįžusios iš mokyklos, dalį dienos praleidžia namuose vienos. „Išmaniųjų namų žavesys – galimybė kiekvienam šeimos nariui priskirti skirtingas funkcijas, pavyzdžiui, vaikui namų sistema paprasčiausiai neleis įjungti lygintuvo, virtuvinio kombaino ir visų kitų buities prietaisų, kurie, tėvų manymu, yra nesaugūs, – pasakojo R. Skurdenis. – Jei vaikas per daug žiūri televizorių, protingą namą galima užprogramuoti taip, kad po valandos televizorius ar kompiuteris automatiškai išsijungtų.“

REKLAMA
REKLAMA

Kas – vaikas ar suaugęs žmogus – atėjo į namus ir kokias namų funkcijas jam priskirti, sistema atpažįsta iš įėjimo kodo – skaičių kombinacijos ar net piršto atspaudo. Pastarasis būdas ypač tinka mažesniems vaikams, kurie skaičius gali pamiršti.

„Galimybė įvairiems žmonėms priskirti skirtingas funkcijas ypač patogi tuomet, kai į namus ateina pašaliniai – auklė ar valytoja. Pavyzdžiui, namų tvarkytojai skirtas kodas leis įjungti dulkių siurblį, bet gali neleisti įjungti kompiuterio, televizoriaus ar apskritai užrakinti kai kurias namų patalpas“, – sakė R.Skurdenis. Jis pastebėjo, kad priskirti skirtingas namo funkcijas įvairiems žmonėms ypač populiaru tarp pedantiškų ir privatumą itin saugančių vokiečių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirūpins augintiniu

Išmanusis namas gali augintinį „pavedžioti“ ir „pašerti“, kol šeimininkas ramiai baigs darbus. Nustatytu paros metu prie gyvūnui skirtos angos duryse nuskamba skambutis, kuris po kelių treniruočių gyvūnui ima sietis su galimybe išeiti į lauką. O specialus šuns ar katės antkaklis, kurį „atpažins“ išmanusis namas, gyvūną „įleis“ atgal. „Kartais gyvūnai į namus nori pareiti ne vieni, o su kitais keturkojais. Išmanusis namas apsaugo nuo nepageidaujamų svečių – į patalpas jis „įleis“ tik tą šunį, kurį atpažins, t. y. būtent tą, kuris gyvena namuose“, – sakė R.Skurdenis.

REKLAMA

Galimybė pasirūpinti keturkoju nuotoliniu būdu itin pravarti planuojant atostogas. Išmanusis namas gali pašerti augintinį tada, kai žmonių nėra namuose. Gyvūnas maitinamas kartą ar kelis kartus per dieną, atsižvelgiant į jo mitybos įpročius ar net dietą. O tai reiškia, kad, šeimininkams kelioms dienoms išvykstant iš namų, gyvūnui nereikės palikti per daug maisto ir jis nepersiės, netuks ir nebadaus. Jei namuose yra kameros, augintinį galima stebėti ir net pakalbinti jį, paguosti ar nuotoliniu būdu pakelti jam nuotaiką papildomu skanėstu – pakaks paspausti mygtuką telefone.

REKLAMA

„Automatizuotos namų valdymo sistemos Lietuvoje – dar tik ateitis, tačiau labiau pažengusiose Europos šalyse jos padeda prižiūrint senyvo amžiaus žmones, kurie dėl tam tikrų aplinkybių yra priversti ar patys renkasi gyventi vieni. Filmuoti žmones jų namuose draudžiama, tai – jų privatumo pažeidimas, tačiau namų sistemas galima sureguliuoti pagal žmogaus gyvenimo algoritmus. Pavyzdžiui, jei žmogus namuose ir tam tikru metu, kaip jam įprasta, nesiverda kavos ar nebesijungia šviesa tualete, išmanusis namas siunčia šią informaciją – įspėjimą socialiniams darbuotojams, kurie gali paskambinti ir paklausti namo gyventojo, ar viskas gerai, taip niekam nesukeldami didelių nepatogumų. Ir tik tada, jei žmogus kelis kartus neatsiliepia į skambutį, vykstama į namus“, – pasakojo „Jung Vilnius“ direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be barnių dėl neišjungtos šviesos

Didžiulis išmaniųjų namų privalumas, leidžiantis ne tik taupyti, bet ir mažinti konfliktų šeimoje skaičių, yra automatinis apšvietimo valdymas. Judesio jutikliai įjungia šviesas, kai žmonės yra patalpoje, ir išjungia jiems išėjus. Taigi, bartis dėl šviesos, per naktį degusios vonioje ar garaže, nebereikia. Automatizuotos namų valdymo sistemos ypač praverčia auginant vaikus, kurie nemoka ir negali taupyti. Jei naktį sumanoma pasivaikščioti, užsidega tik 10 proc. apšvietimo, todėl nebudinami namiškiai, o vonios kambarys ar virtuvė pasiekiami saugiai.

REKLAMA

Išmaniuosiuose namuose įdiegta klimato kontrolė užtikrins, kad oras būtų tinkamos temperatūros ir pernelyg neišsausėtų, o patalpos būtų gerai vėdinamos – automatizuoti namai net moka „suskaičiuoti“, kiek žmonių yra patalpoje ir kokio klimato reikia, kad visi jaustųsi komfortiškai.

REKLAMA

Verta investuoti

Išmaniosios sistemos, pasak pašnekovo, – nieko sudėtingo, tai – elektros laidai ir keli atskiri nepriklausomai vienas nuo kito funkcionuojantys valdymo blokai. Statant namą, butą ar kitokias patalpas, elektros instaliacijoms skiriama apie 5–7 proc. visų statybos bei įrangos išlaidų. „Pasak sistemų diegėjų, pasirinkus įvesti automatizuotas namų valdymo sistemas, elektros instaliacijai skirtos išlaidos, pavyzdžiui, brangesniame, didesniame name, padidėja 2–3 proc. Priklausomai nuo patalpų ploto ir energijos panaudojimo racionalumo, automatinės namų valdymo sistemos leidžia sumažinti energijos suvartojimą nuo 25 iki 40 proc., tad į griežtą taupymą orientuota sistema atsipirks per kelerius metus. Vis dėlto žmonių poreikiai yra skirtingi ir, jei sistema orientuota į didesnį komfortą, ji gali ir neatsipirkti“, – pastebėjo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Automatizuotos namų valdymo sistemos skirtos ne tik dideliems namams, jos diegiamos ir mažesniuose namuose bei butuose, loftuose, biuruose, kitos paskirties patalpose. Sistemos tvarios, apskaičiuotos ištisiems dešimtmečiams.

„Vis dėlto smagiausia yra tai, kad, įsirengę išmaniuosius namus ir kartą sureguliavę juos pagal savo poreikius, žmonės labai greitai pamiršta, kas ką daro už juos. Pamiršta net tai, kad namas taupus ir mažina išlaidas, – gyvena taupiai ir neįsivaizduoja, kad galėtų būti kitaip. O gyvenimo išmaniajame name komfortas išlieka ir lydi kiekvieną dieną“, – sakė R.Skurdenis.

Didelis išmaniųjų sistemų privalumas tas, kad statant būstą galima įdiegti tik bazinę įrangą, kurią galima vėliau papildyti. Todėl nereikia iš karto turėti visų lėšų, kad galima būtų mėgautis išmanaus namo teikiamu komfortu. Sistemą papildomomis funkcijomis galima pagerinti ir vėliau, keičiantis poreikians bei finansinėms galimybėms.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų