Taip pat itin svarbu atkreipti dėmesį į apgamų pokyčius, kadangi kartais net menkiausi apgamų pasikeitimai gali turėti įtakos ankstyvam vėžio nustatymui. Ankstyva šios ligos diagnostika pacientams visada suteikia geresnių gydymo ir kasdienio gyvenimo prognozių. Kuo vėliau žmogus kreipiasi į medikus, tuo sunkiau jam padėti.
Be to, atkreipkite dėmesį, jog mokslininkų duomenimis, tikimybė susirgti melanoma padidėja iki 15 proc., jei kuris nors iš artimųjų yra sirgęs šia liga. Žmonėms itin stinga žinių apie šios odos vėžio melanomos prevenciją bei šios ligos simptomus, tad apie tai mums pasakoja Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos ,,Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Birutė Adomavičienė
Kaip patiems atpažinti ligą?
Dėmesį privalu atkreipti į visus apgamus, nepaisant jų dydžio, formos, spalvos ir t.t. Tiesa, dideli ir įgimti pigmentiniai apgamai turi didesnę riziką tapti piktybiniais. Kita vertus, mažesni, žmogui visai nekliudantys ir nepastebimi apgamai kartais būna net pavojingesni už didesnius ir labiau matomus ar keliančius estetinį diskomfortą apgamus. Taigi, pačiam žmogui spręsti nevertėtų, kuris apgamas gali būti keliantis vėžio grėsmę, o kuris dėl savo mažos formos ir neryškios spalvos yra nepavojingas.
Norint patiems įvertinti apgamus ir išsiaiškinti, ar negresia odos vėžys, rekomenduojama remtis medikų pateiktais apgamų vertinimo kriterijais. Pagal šiuos punktus pats žmogus turi galimybę nustatyti, ar verta sunerimti ir kuo greičiau kreiptis į gydytojus, ar odos vėžys jam negresia.
Reikėtų atsiminti ABCDE kriterijai, pagal kuriuos galima įtarti melanomą:
A– asimetriški apgamai; B– netaisyklingų kontūrų apgamai; C– įvairių spalvų apgamai; D– apgamai, kurių diametras didesnis nei 6 mm.; E– paraudimas aplink apgamą.
Pastebėjus, kad keičiasi apgamo forma, dydis ar spalva arba apgamas kraujuoja, jį peršti, yra šašėlių, atsiranda naujas greitai didėjantis apgamas, oda aplink apgamą parausta, niežti, dilgčioja, reikia nedelsiant kreiptis į specialistą.
Veiksmingiausia prevencija
Siekiant sumažinti riziką susirgti odos vėžiu rekomenduojama vengti saulės, kai spinduliuotė stipriausia, naudoti apsauginius kremus, vengti nudegimų, saikingai mėgautis dirbtine saule. Taip pat labai svarbu nuo saulės spindulių saugoti vaikus. Būnant prie jūros nepamirškite vandeniui atsparaus kremo, saugančio nuo ultravioletinių A ir B tipo spindulių. Geriausiai tinka losjonai su mineraliniu filtru (ne mažesniu nei 30 SPF). Kremu reikia pasitepti dar namie, pusvalandį iki saulės vonių. Nepamiršti pakartotinai teptis kas 2 val. Visi mažieji saule turi mėgautis saugiai. Saulės spinduliuose negalima kaitintis vidurdienį (12–16 val.).
Be to, ypatingai svarbu stiprinti savo imunitetą, nes silpnos imuninės sistemos žmonės greičiau suserga įvairiomis ligomis, tuo pačiu ir odos vėžiu.