• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prakaitavimas yra natūrali organizmo funkcija, tačiau gausus prakaitavimas – nemaloni problema, su kuria susiduriantys vengia apie tai kalbėti ir ieško įvairių būdų, kaip su tuo tvarkytis. Vis tik dažnai nežinoma, kokios priežastys gali lemti gausų prakaitavimą – profesorius Alvydas Unikauskas išdėstė, kas tai lemia ir kada reikėtų sunerimti.

Prakaitavimas yra natūrali organizmo funkcija, tačiau gausus prakaitavimas – nemaloni problema, su kuria susiduriantys vengia apie tai kalbėti ir ieško įvairių būdų, kaip su tuo tvarkytis. Vis tik dažnai nežinoma, kokios priežastys gali lemti gausų prakaitavimą – profesorius Alvydas Unikauskas išdėstė, kas tai lemia ir kada reikėtų sunerimti.

REKLAMA

Anksčiau apie gausaus prakaitavimo priežastis laidoje „Kviečiame daktarą“ pasakojo prof. A. Unikauskas ir „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marčiuškienė.

A. Unikausko teigimu, kiekvienas savo odoje turime daugybę – apie tris milijonus – prakaito liaukų. Prakaitavimas yra svarbi funkcija, nes prakaitas, kai patenka ant odos paviršiaus, garuoja, taip atlikdamas vėsinimo funkciją.

Be to, profesoriaus teigimu, su prakaitu šalinasi toksinai, kitos medžiagos, pavyzdžiui, druskos. Jis pabrėžė, kad kai kurie gausų prakaitavimą gali būti paveldėję.

Vis tik, svarbu žinoti, kad padidėjęs prakaitavimas gali išduoti pavojingas ligas. Kaip teigė A. Unikauskas, be priežasties drėkstant delnams, pėdoms ar krūtinei, tai jau ženklas, kad reikėtų sunerimti ne tik dėl to, kad perdrėksta rūbai ar atsiranda nemalonus kvapas.

Gausus prakaitavimas gali išduoti infarktą

E. Marčiuškienės teigimu, prakaitavimas yra įprasta fiziologijos dalis, daugiau imame prakaituoti, kai tvyro karšti orai, sergame ar yra pakilusi temperatūra. Įdomu tai, kad prakaito išsiskyrimas taip pat gali būti viena iš kūno reakcijų į skausmą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jei gausų prakaitavimą lydi skausmas krūtinėje, gydytoja įspėja nenumoti ranka ir į tai reaguoti: „Jeigu yra skausmas krūtinės srityje ir yra didelis prakaitavimas, reiktų įtarti miokardo infarktą.“

Profesoriaus teigimu, prakaituoti įvykus miokardo infarktui imama dėl to, kas vyksta mūsų organizme – įvykus infarktui, pažeidžiamas širdies raumuo, todėl širdis nebepajėgia efektyviai varinėti kraujo.

REKLAMA

„Ką daro organizmas? Jis mažina kiekį audinių, į kurį reikia tiekti kraują. Kaip jis tą gali padaryti? Jis, pavyzdžiui, odoje, mūsų raumenyse sutraukia kraujagysles, kad į ten nereiktų varyti kraujo. Bet yra dar vienas mechanizmas – padidėjus prakaitavimui, kai išmetama daugiau vandens, kraujagyslėse lieka mažiau kraujo, širdžiai tuo metu lengviau dirbti. <...>

Kitaip sakant, jeigu staiga atsirado prakaitavimas ir, pavyzdžiui, jūs nesergate cukriniu diabetu, žinote, kad nebūna gliukozės kiekio sumažėjimų, tai yra labai svarbus požymis. Jeigu įvyko staiga, su silpnumu – tai rimta, tai gali būti labai rimta“, – įspėjo A. Unikauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Padidėjęs prakaitavimas gali būti ne tik miokardo infarkto pranašas. Kaip sakė E. Marčiuškienė, jis gali būti ir kai kurių ligų palydovas, pavyzdžiui, sergantieji cukriniu diabetu pradėję gausiai prakaituoti turėtų pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje – tai gali būti ženklas, kad prasidėjo hipoglikemija.

Be to, prakaitavimas gali parodyti ir skydliaukės funkcijos sutrikimus, tiksliau – suaktyvėjimą. Taip pat priežastis gali būti ir hormonų audros.

„Kada gi jos būna? Ne paslaptis – nėštumo metu, moterims klimakso (menopauzės) metu, tuomet yra hormonų disbalansas, siunčiami patologiniai signalai mūsų smegenims ir dėl to didėja būtent prakaito išskyrimas, kuris tikrai yra ir socializacijos problema“, – kitas prakaitavimo priežastis vardijo laboratorinės medicinos gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naktinis prakaitavimas – rimtų bėdų pranašas

Pastebima, kad kai kurie asmenys dienomis gausiai neprakaituoja, tačiau su šia problema susiduria naktimis. Gydytoja įspėjo, kad to nereikėtų ignoruoti, nes gausus naktinis prakaitavimas gali būti vienas iš vėžinių susirgimų ar kitų pavojingų sveikatos bėdų požymis:

„Jeigu vargina naktinis prakaitavimas, reikėtų pagalvoti, galbūt yra tam tikri piktybiniai procesai organizme, tai gali būti limfomos, leukemijos požymis, tai gali būti tuberkuliozės vienas iš požymių.“

REKLAMA

Be to, ir naktinis prakaitavimas, ir vadinamas šaltas prakaitas gali užklupti alkoholį vartojančius asmenis, kai prasideda abstinencija.

A. Unikauskas ir E. Marciuškienė vieningai sutaria, kad pavojingiausios situacijos, kurias išduoda prakaitavimas, yra sutrikęs širdies darbas ir nukritęs cukraus kiekis kraujyje.

Vis tik laboratorinės medicinos gydytoja pabrėžė, kad jeigu tai nėra ūmios būklės, o kitų ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto ar skydliaukės veiklos sutrikimo ženklas, jas lydintį prakaitavimą galima sukontroliuoti tinkamai gydant ligas.

REKLAMA

Profesoriui A. Unikauskui paklausus, ar yra naminių priemonių kovai su prakaitavimu, atsakymas buvo teigiamas, tačiau jos dažniausiai efektyvios tik esant lengvo laipsnio prakaitavimui.

„Yra tam tikros kamparo aplikacijos dedamos tose vietose, kur dažniausiai prakaituojama, taip pat rekomenduojamos arbatos – žaliąją arbatą reiktų gerti, o su juodąja tepti tas vietas, kur prakaituojama.

Obuolių actas taip pat yra labai patariamas prakaituojantiems, tiesiog nusiprausus pasitepti tas vietas, nes jis ir sutraukia prakaito liaukas, ir dezinfekuoja“, – vardijo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip kovoti su prakaitavimu?

Kasdien naudojama priemonė kovai su prakaitavimu – dezodorantai ir antiperspirantai. Vis dėlto, kaip laidoje teigė „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė, skiriasi ir jų paskirtis, ir naudojimas.

Dezodorantas yra priemonė kvapui neutralizuoti, jį galima naudoti ryte, dienos eigoje ir vakare. Antiperspirantas priešingai – mažina prakaito išsiskyrimą, mažina prakaitavimą. Jį rekomenduojama naudoti vakare ir tepti ant švarios, sausos odos, užtepant plonu sluoksniu.

Susiduriantiems su gausiu prakaitavimu ar nemaloniu prakaito kvapu, kyla pagunda produkto tepti daugiau, kad šis būtų veiksmingesnis, tačiau vaistininkė aiškino, kad tepant daugiau produkto jo efektyvumas nėra sumuojamas.

REKLAMA

O paklausta, ar yra priemonių, kurios skirtos kovoti būtent su gausiu prakaitavimu, J. Aleknienė teigė: „Pagrindinė sudėtis dažniausiai būna aliuminio druskos, kurios yra visaip vertinamos – vieni jas mėgsta, kiti jas kaip tik peikia, bet aliuminis veikia kaip mažinantis prakaitavimą.

Jeigu žmogus turi jautrią odą, labai prastai toleruoja įvairias kosmetikos priemones, siūlome rinktis tai, kas yra natūralu, tarkim, šalia aliuminio druskų būna įdėta taukmedžio sviesto, alijošiaus, glicerino – to, kas minkština, ramina odą, kad nebūtų sudirginimo.“

Turintiems jautrią odą, ji taip pat rekomendavo vengti priemonių, kurių sudėtyje yra alkoholio – pastarasis ir dirgina, ir sausina odą.

Visą laidą galite žiūrėti straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.

REKLAMA
Tegul nepyksta, bet jis jau Lietuvos klounas pasidarė
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų