Europoje vis gausėjant susirgimų tymais, ši jau daug dešimtmečių buvusi reta liga pamažu sugrįžta ir į Lietuvą. Per pirmąjį pusmetį registruota tris kartus daugiau susirgimų nei pernai per visus metus. Panevėžio medikai kol kas su šia liga nesusidūrė.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Europos regione sparčiai daugėja susirgimų tymais. Per pirmuosius septynis šių metų mėnesius trisdešimtyje Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalių užregistruota 26 tūkst. tymų atvejų.
Lietuva – ne išimtis
Tyrimai patvirtino, kad virusas keliauja iš vienos šalies į kitas kartu su žmonėmis. Nors jau 21-asis amžius, tymai iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Per pirmąjį šių metų pusmetį iš minėtų 26 tūkst. atvejų užregistruotos devynios mirtys, 23 tymų sukelto encefalito atvejai ir daugiau nei 1 200 ūmios pneumonijos, sukeltos tymų viruso, atvejų.
Lietuvoje šia liga taip pat sergama. Per pirmąjį šių metų pusmetį šalyje buvo nustatyti septyni tymų atvejai, iš jų net šeši – Marijampolėje ir vienas – Kaune. Asmenys viešėjo Italijoje, Vokietijoje ir Airijoje. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistų žiniomis, pernai per visus metus buvo tik du atvejai. Vienas sirgęs žmogus buvo grįžęs iš Didžiosios Britanijos, o kitas – iš Italijos. Užpernai šalyje tymais nesirgo nė vienas žmogus.
Dar nesusidūrė
Paprastai tymais sergama tose šalyse, kur vaikai nepakankamai skiepijami. Keliaudami po pasaulį, žmonės parsiveža ir pavojingą virusą arba atveža į svečią šalį. Nuogąstauta, kad ir Lietuvoje, vykstant Europos vyrų krepšinio čempionatui, gali padaugėti šių susirgimų.
Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų korpuso Infekcinio vaikų skyriaus vedėja Vilija Auksienė sako, kad mūsų mieste tymai registruoti labai seniai. Apie tris dešimtis metų dirbanti gydytoja nė karto nematė tikrai patvirtinto tymų atvejo. „Lietuvoje labai pavieniai atvejai pasitaiko“, – sako medikė.
Jos teigimu, lietuvius, kaip ir kitų šalių piliečius, nuo šios ligos plitimo gelbsti skiepai. Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami du kartus. „Tačiau atsiranda gudruolių, kurie neleidžia skiepyti vaikų“, – apgailestauja V. Auksienė ir pataria: „Planinius skiepus vis dėlto reikėtų suskiepyti, nes taip išnyksta tokios ligos kaip poliomielitas, tymai.“
Tiesa, skiepai nuo šios ligos šimtu procentų neapsaugo. Tiek skiepyti, tiek natūraliai persirgusieji gali susirgti tymais pakartotinai – tokia tikimybė siekia apie 2 proc.
Ne tik bėrimas
Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų pateikiamos informacijos, ligos inkubacinis periodas trunka nuo 7–9, kartais iki 21 dienos. Tymai prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginio uždegimu. Po dienos ar dviejų išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas leidžiasi žemyn, apima liemenį ir galūnes.
Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai.