• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Senovėje, mūsų protėviai urvus naudojo kaip prieglobstį nuo laukinių gyvūnų ir gamtinių stichijų, nenuostabu, kad tyrinėtojai ten aptikdavo žmonių ar gyvūnų griaučių liekanų. Žmonės šias vietas dažnai laiko mistinėmis ir paslaptingomis vietovėmis, kurių sienas puošia įvairūs piešiniai ir užrašai. Sakoma, kad seniau tokios olos buvo šventyklų, mokyklų ir net viešbučių ar pasilinksminimų vieta. Šiandien siūlome susipažinti su pačiais giliausiais urvais pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

1. Kruberio - Voronja (Gruzija), 2 191 m.

Krubera Voronija (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Krubera Voronija (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

Šiuo metu giliausiu pasaulyje laikomas 2 191 metrų gylio Kruberio-Voronjos urvas, esantis Kaukazo kalnuose, Arabikos masyve. Nors Gruzijos urvų tyrinėtojai jį atrado maždaug prieš pusę amžiaus, pastaraisiais metais šioje požeminių šulinių sistemoje ukrainiečių organizuotos ekspedicijos atrado naujus praėjimus. Jie leido speleologams prasiskverbti į daugiau negu 2 km gylį. Voronija urvas, siekiant pabrėžti jo gylį ir sudėtingumą, dažnai vadinamas Everestu po žeme arba „Pasaulio Dugnu“.

REKLAMA

2. Snežnaja - Mežonovo - Iliuzija (Gruzija), 1 780 m.

Illuzia Sneznaja Mezhonnogo (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Illuzia Sneznaja Mezhonnogo (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

Du kartus didesnis savo pločiu už pastarąjį, Snežnaja - Mežonovo - Iliuzija (Illuzia-Snezhnaja-Mezhonnogo) urvas laikomas antru giliausiu urvu pasaulyje. Jis įsikūręs Gruzijos regione Abchazijoje ir yra pagarsėjęs kaip pavojingiausias ir sunkiausiai prieinamas urvas. 2007 metais Aleksejaus Shelepin vadovaujama ekspedicija tyrinėdama urvą aptiko šalia besidriekiantį kitą urvą. Jų bendras gylis sudaro 1780 m. ir jų sistema buvo pavadinta Snežnaja - Mežonovo – Iliuzija urvu.

REKLAMA
REKLAMA

3. Gouffre Mirolda / Lucien Bouclier (Prancūzija) 1 733 m.

Gouffre Mirolda (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Gouffre Mirolda (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

2003 metais Gouffre Mirolda vadovaujama ekspedicija, tyrinėdama urvą Prancūzijoje, nustatė, kad jis buvo sujungtas su Lucien Coudlier urvu, kurių bendras ilgis pranoko tuometinio giliausio urvo pasaulyje rekordą. Bendras urvų gylis siekė 1733 metrus. Tai buvo pirmasis urvas, ištirtas giliau nei 1km po žeme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Lamprechtsofen Vogelschacht (Austrija) 1 632 m.

Vogelshacht (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Vogelshacht (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)


Lenkų vadovaujama speleologų ekspedicija sujungė du urvus „Vogelshacht“ ir „Lamprechtsofen“, esančius Austrijoje, Leoganger Steinberger srityje, kurių bendras gylis siekia 1632 metrus. Nepaisant to, speleologai urvo tyrinėjimus nusprendė tęsti ir tikina, kad jo gylis dar gali kisti.

REKLAMA

5. Reseau Jean Bernard (Prancūzija) 1 602 m.

Reseu Jean Bernard (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Reseu Jean Bernard (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

Dar žinomas kaip Gouffre Jean-Bernard ar tiesiog Jean Bernard urvas yra 1602 metrų gylio ir turi 8 įėjimus. Pirmą kartą jis buvo atrastas 1959 metais „Groupe Vulcain“ tyrinėtojų komandos, Prancūzijos Alpėse, Samoëns regione. Iki pat 1980 metų jis buvo laikomas giliausiu pasaulyje.

REKLAMA

6. Torca del Cerro del Cuevon / Torca de las Saxifragas (Ispanija) 1 589 m.

Torca del Cerro del Cuevon(nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Torca del Cerro del Cuevon(nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

Urvas, dar žinomas kaip „T-33“ arba „La Torca de las Saxifragas“, yra giliausias visoje Ispanijoje. Jis išsiraizgęs Picos de Europa kalnuose, šiaurinėje šalies pakrantės dalyje. Urvas laikomas techniškai sudėtingiausiu, nes turi labai nedaug įėjimų, todėl jį ištirti buvo nepaprastai sunku. Speleologams prireikė 3 dienų, kad urvu nusileistų 1589 metrus gilyn į žemę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Sarma (Gruzija) 1 543 m.

Sarma (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Sarma (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

Septinto giliausio urvo pasaulyje, esančio Kaukaze, Abchazijos regione, Gruzijoje, gylis siekia 1543 metrus. Speleologų ekspedicijos truko beveik mėnesį, nuo 2007 m. gruodžio 18 d. iki 2008 m. sausio 12d., ir tyrėjai tikina, kad Sarma, lyginant su kitais urvais, turi didžiausią potencialą pranokti patį giliausią Voronja urvą ir sumušti pasaulio rekordą. Jo tyrinėjimai tęsiasi po šiai dienai.

REKLAMA

8. Shakhta Vjacheslava Pantjukhina (Gruzija) 1 508 m.

Shakta Vjacheslav Pantjukhina (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Shakta Vjacheslav Pantjukhina (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

Jeigu pastebėjote Gruzijoje yra ne vienas urvas, patenkantis į giliausiųjų dešimtuką. Iš viso čia jų suskaičiuojama per 400, o Bzybskio masyve esantis Shakhta Vjacheslava Pantjukhina, kurio gylis 1508 m., taip pat vienas iš giliausių.

REKLAMA

9. Sima de la Cornisa - Torca Magali (Ispanija) 1507 m.

Sima de la Cornisa (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Sima de la Cornisa (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

„Sima de la Cornisa - Torca Magali“ yra urvų kompleksas, esantis Picos de Europa kalnuose, Ispanijoje. Tarptautinė speleologų ekspedicija, kurioje dalyvavo Silvino Villa ir Jan Masschelein, ištyrė urvą praėjusią vasarą ir užfiksavo 1507 m. gylį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

10. Cehi 2 („la Vendetta“) / Ceki 2 (Slovėnija) 1 502 m.

Cehi 2 (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)Cehi 2 (nuotr. environmentalgraffiti.com) (nuotr. Gamintojo)

Giliausias urvas Slovėnijoje buvo ištirtas italų, „Alpino Italiano“ klubo speleologų. Jie paviešino labai įdomų dokumentą, pavadinimu „Progressione 50“ (beje italų kalba), kuriame aprašyti visi niuansai ir smulkmenos kaip ekspedicijos nariai leidosi gilyn į Cehi 2 (arba Ceki 2). Urvas įsikūręs Kanino masyve, Juliano Alpėse, prie Italijos - Slovėnijos sienos. Alpinistai užfiksavo 1502 m. urvo gylį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų