• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tauragėje įžiebta pagrindinė miesto eglė šiais metais pristatoma kaip išskirtinė, mat yra interaktyvi. Tačiau internautai jau netruko pastebėti, kad ji primena praėjusių metų Vilniaus Kalėdų eglę. Tuo metu Tauragės savivaldybės atstovai sako, kad toks panašumas yra viso labo sutapimas.

15

Tauragėje įžiebta pagrindinė miesto eglė šiais metais pristatoma kaip išskirtinė, mat yra interaktyvi. Tačiau internautai jau netruko pastebėti, kad ji primena praėjusių metų Vilniaus Kalėdų eglę. Tuo metu Tauragės savivaldybės atstovai sako, kad toks panašumas yra viso labo sutapimas.

REKLAMA

Šiais metais Vilniaus kalėdinė eglė nebeturi lempučių skaros, kuri pastaruosius kelerius metus tarsi buvo vizitinė šios miesto eglės kortelė ir net padėjo tapti gražiausia visoje Europoje. Tačiau panašus principas, internautų pastebėjimu, atsirado Tauragėje.

Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybės puslapis, aplink eglę yra įrengtos keturios pakylos. Į jas nuo viršūnės nusidriekia lemputės, o užlipus ant pakylų eglė nušvinta vis kita spalva, taip pat nuskamba įvairūs kalėdiniai muzikiniai kūriniai.

Nors daugeliui tauragiškių ši eglė paliko didžiulį įspūdį, ne vienas pastebėjo panašumą, kad ji primena ankstesnę Vilniaus kalėdinę eglę. Tiesa, internautai taip pat sakė, kad šiais metais Tauragė pranoksta Vilnių, mat sostinės eglė labiau primena geometrijos figūras nei tikrą žaliaskarę. 

REKLAMA
REKLAMA

Sako, kad tai tik panašumas

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su Tauragės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Danute Naujokiene, ji pasidžiaugė, kad šiais metais Tauragėje yra ne tik nuostabaus grožio eglė, bet taip pat ir įrengta eglučių alėja. O tuos, kuriems žaliaskarė primena ankstesnių metų sostinės eglę, ji nuramina, kad idėja tikrai nebuvo nukopijuota.

REKLAMA

„Tai tik panašumas, tikrai niekas nekopijuota. Mūsų nėra tokia gryna skara, kaip buvo Vilniaus. Lemputės tiesiog eina atskiromis keturiomis juostomis ir viskas.

O svarbiausia, kad mūsų eglutė yra interaktyvi. Užlipus ant kiekvienos pakylos, pasikeičia eglutės spalva ir grojanti muzika. Tad esmė – interaktyvumas“, – sako D. Naujokienė.

Piktinasi Kėdainių eglės simboliais

Diskusijas internete sukėlė ir dar viena eglė – Kėdainių miesto, kuri šiais metais papuošta „Saulė sugrįžta“ puošybos tematika. Nors daliai ši eglutė labai patinka, tačiau kiti tokių simbolių ant eglės teigia nesuprantantys. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbia Kėdainių rajono savivaldybė savo puslapyje, Didžiosios Rinkos aikštės viešnia lyg elnias devyniaragis ant savo pečių tvirtai laiko dangaus kūnus – saulę ir mėnulį. Mėnulis aukštai, nes ilgiausia žiemos naktis, o saulė žemai, nes trumpiausia žiemos diena.

„Aplink juos blykčioja ne beprasmiai burbulai, bet laimė, vaisingumas, gyvybė, atgimimas, dvasios tyrumas. Tai mūsų senieji baltų simboliai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gruodžio 21–24 dienomis žemėje būna ilgiausia naktis ir pati trumpiausia diena, kuri pamažu pamažu pradeda ilgėti kiekvieną dieną, kol  į žemę ateina pavasaris.

Žiemos saulėgrįža tai amžinas virsmas į naują būseną, saulės gimimą, naujo gyvenimo pradžią.  Ji buvo švenčiama iki Kalėdų. Pasakojimuose užfiksuota, kad neva baltas elnias išbėga per saulėgrįžą, o atbėga per Kalėdas. Jo ir laukdavo tyliais, gūdžiai ir snieguotais žiemos vakarais. Laukdavo naujos pradžios ir į žemę sugrįžtančių vasaros linksmybių.

REKLAMA

Ir pati žaliaskarė šiais metais lyg elnio devyniaragio simbolis, kuris ant savo ragų neša dangaus simbolius. Tūrinės saulės ir mėnulio dekoracijos pagamintos iš lengvo aliuminio karkaso. Jos apipintos šilta balta spalva spindinčiu LED kabeliu bei girliandomis, o  dekoruotos aukso spalvos įvairaus diametro žaislais.

Aplink pagrindines dekoracijas išsidėsto irgi šviečiantys baltų simboliai žirgeliai, varnakis ir vandenys. Į juos savo tikėjimą gamtos ir aukščiausių dievų magiškosiomis galiomis buvo sudėję mūsų protėviai“, rašoma savivaldybės internetiniame puslapyje.

REKLAMA

Papuošimai sukėlė klausimų

Kėdainių eglutė nepaliko abejingų: vieni žavėjosi eglutės tematika, o kitiems vienas iš ornamentų atrodė pažįstamas, tačiau, deja, ne iš gerosios pusės.

Naujienų portalas tv3.lt sulaukė ne vieno skaitytojo laiško su Kėdainių eglutės nuotraukomis ir klausimais – „Ar tokie eglutės papuošimai neprimena svastikų?“

Taip pat nesunku pastebėti ir internete, kad žmonių dėmesį patraukė ant eglutės pakabinti baltų Saulės ženklai. Internautai stebisi šiais papuošimais, nes žmonėms jie asocijuojasi ne su Saule, o su nacistiniais simboliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kur tai matyta, svastika ant eglės. Gal dar kūjį ir pjautuvą pakabinkim per Kalėdas?“, – retoriškai klausė vienas žmogus.

Mato ir teigiamą pusę

Naujienų portalas tv3.lt dėl šių komentarų susisiekė su Kėdainių kultūros centro direktore Ona Mikalauskiene.

Ji teigia, kad panašių komentarų ir sąsajų su neigiamomis reikšmėmis teko matyti internete, tačiau paties kultūros centro nepasiekė nė vienas pasipiktinimas.

REKLAMA

„Mes tiesiogiai savo adresu tokių pastebėjimų negavome. Teko matyti vieną kitą tokį komentarą facebooke, kai žmonės dalijosi eglutės nuotraukomis. Man tai pačiai yra be galo keista. Kultūros darbuotoja esu jau 40 metų ir man niekaip nesisieja baltų svastika su Hitlerio svastika. Niekaip.

Tai visiškai kitas ženklas. Jis yra iškreiptas ir kitoks. Man jis nesisieja ir aš nemanau, kad mes turime gyventi kažkokioje nuolatinėje baimėje ir išsižadėti savo šaknų dėl kažkokių interpretacijų. Labai keista ir labai gaila, kad žmonės negali atskirti šių dalykų“, – sako ji.

REKLAMA

Tačiau O. Mikalauskienė šioje situacijoje įžvelgia ir šviesiąją pusę. Kėdainių kultūros centro direktorė svarsto, kad galbūt po šios diskusijos žmonės geriau pažins savo tautos senovinius ženklus ir nebeįžvelgs juose neigiamų atspalvių.

„Gal plačiau pakalbėjus apie tai, žmonės pagaliau sugebės atskirti šiuos ženklus, nes bet kokiu momentu tai galėjo atsitikti. Šį kartą dėl eglutės. Juk tai yra senovinis baltų ženklas. Šie ženklai įkalami ir žalvariniuose ar sidabriniuose papuošaluose, atkartojami tautinių darbužių audiniuose. Tai galbūt neblogai, kad šis ženklas plačiai aptariamas. Sakyčiau, kad tokiu būdu vyksta ir edukacija. Ne tokia forma, kokia norėčiau, bet vyksta.

Manau, verta buvo užkelti baltų ženklus ant kalėdinės eglutės, idant lietuviai labiau pažintų savo šaknis“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų