Įvairiose Europos šalyse skirtingais būdais paruošta silkė laikoma delikatesu, o kartais – net ir ypatingu patiekalu šventinėmis progomis. Be silkės šventės neįsivaizduojamos ir Lietuvoje, o ypač – per Kūčias.
Etnologų tvirtinimu, lietuviai silkę valgo jau kelis šimtmečius. O kadangi anksčiau Advento laikotarpiu žmonės sąžiningai nevalgydavo nei mėsos, nei pieno produktų, silkė ir kita žuvis visą šį laikotarpį jiems tapdavo svarbiu raciono paįvairinimu.
Ji būdavo valgoma visų – ir valstiečių, ir didikų. Tiesa, seniau žmonės silkę rasdavo tik žydų krautuvėlėse. Pastarieji iš pajūrio silkę gaudavo statinėse ir parduodavo ją vienetais. Anuomet silkė būdavo įdedama į žmonių atsineštas puodynėles, o tuomet užpilama sūrymu.
E. Karalienė kartu su maisto tinklaraštininku, rašytoju Giedriumi Vilpišausku pagamino senovišką silkę baravykų pataluose, o Gian Luca su laidos viešnia, grupės „Queens of Roses“ nare Akvile Kisieliene pagamino egzotiškesnį patiekalą – silkės užkandį su mangais ir karamelizuotais svogūnais.
Senoviška silkė baravykų pataluose
Reikės:
- 1 vnt. silkės su galva;
- 5 vnt. šalotinių svogūnų;
- Pakelio džiovintų baravykų;
- Gabalėlio sviesto;
- Šlakelio Marsala vyno;
- Šviežių petražolių;
- Šviežio šalavijo;
- Juodųjų pipirų;
- Kvapiųjų pipirų;
- Muskato;
- Gvazdikėlio;
- Druskos.
Gaminimo eiga:
Silkę nuvalome ir išdarinėjame. Džiovintus baravykus užpilame karštu vandeniu ir leidžiame išbrinkti.
Keptuvėje išlydome gabalėlį sviesto ir apkepiname smulkiai supjaustytus šalotinius svogūnus. Jiems apkepus, suberiame smulkiai pjaustytus baravykus ir šalaviją.
Grūstuvėje sutriname juodus ir kvapiuosius pipirus, gvazdikėlį, muskato riešutą. Beriame į keptuvę.
Viskam apkepus, iš lėto pilame nuo grybų likusį skystį ir pakaitiname, kol jis nugaruos. Įpilame šiek tiek Marsala vyno, leidžiame nugaruoti. Pagardiname druska ir pipirais.
Silkės filė supjaustome nedideliais gabalėliais, dedame į serviravimo indą, o ant viršaus užklojame baravykų mase. Papuošiame petražolėmis.
Silkės užkandis su mangais ir karamelizuotais svogūnais
Reikės:
- Silkės filė;
- Mango;
- Kale kopūsto;
- Mėlynojo svogūno;
- „Maggi“ daržovių sultinio;
- Vyšninių pomidorų;
- Česnako;
- Nerafinuoto cukranendrių cukraus;
- Sviesto gabalėlio;
- Alyvuogių aliejaus;
- Druskos;
- Pipirų;
- Ciabatta duonos.
Gaminimo eiga:
Supjaustome ciabatta duonelę ir paskrudiname orkaitėje kelias minutes. Suplėšome kale kopūstą, susmulkiname svogūnus ir pomidorus.
Prikaistuvyje užverdame vandenį ir jame ištirpiname „Maggi“ daržovių sultinį. Gerai išmaišome.
Įkaitiname keptuvę su alyvuogių aliejumi ir įdedame dvi sklilteles česnako. Beriame kalė kopūstą ir apkepiname, kol lapai pradeda gražiai blizgėti. Įpilame sultinio į keptuvę, išmaišome ir išimame į atskirą dubenį.
Keptuvėje išlydome gabalėlį sviesto, įpilame sultinio, beriame nerafinuoto cukranendrių cukraus. Sudedame smulkintus svogūnus ir pakepiname kelias minutes, atidedame į šalį. Keptuvėje apkepiname vyšninius pomidorus, beriame druskos ir pipirų.
Maisto smulkintuvo pagalba sumaišome kremą: dedame „Philadelphia“ kreminio sūrio, kale kopūsto ir česnako.
Nusausintą silkę ir mangą supjaustome nedideliais gabalėliais. Pradedame formuoti užkandžius: ant duonelės tepame kremą, dedame silkę, kopūstą, pomidorus, mango ir papuošiame karamelizuotais svogūnais. Skanaus!
„La maistas. Iššūkis“ – sekmadieniais, 9 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!