• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skydliaukės pagrindinė užduotis yra kontroliuoti medžiagų apykaitą bei jos greitį. Tai procesas, kai kūnas paverčia suvartotą maistą energija, kurios reikia visoms kūno ląstelėms. Kai skydliaukė neveikia tinkamai, tai gali paveikti visus organizme vykstančius procesus.

Skydliaukės pagrindinė užduotis yra kontroliuoti medžiagų apykaitą bei jos greitį. Tai procesas, kai kūnas paverčia suvartotą maistą energija, kurios reikia visoms kūno ląstelėms. Kai skydliaukė neveikia tinkamai, tai gali paveikti visus organizme vykstančius procesus.

REKLAMA

„Antėja“ medicinos centro laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kokie yra sutrikusios skydliaukės simptomai, kuo tai yra pavojinga bei koks gali būti gydymas.

Simptomai

Pasak gydytojos, skydliaukės ligos yra bendras terminas, apimantis įvairias būkles, turinčias įtakos skydliaukės funkcijai, dydžiui ar struktūrai.

Dažniausios – hipertirozė, hipotirozė, skydliaukės mazgai, autoimuninė skydliaukės liga ir skydliaukės vėžys. Apskaičiuota, kad visame pasaulyje maždaug 200 milijonų žmonių turi skydliaukės problemų. Daugiau nei 50 proc. jų lieka nediagnozuoti. Iki 60 proc. sergančiųjų skydliaukės ligomis nežino apie savo būklę, nes nejaučia jokių simptomų.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl dažnai naudojama sąvoka subklinikinė skydliaukės liga. Šis terminas vartojamas apibūdinti besimptomius skydliaukės sutrikimus, nustatytus vaizdinių tyrimų ar laboratorinių tyrimų metu.

REKLAMA

„Sušalo kojos? Sausa oda ir slenkantys plaukai? Arba turite nepaaiškinamo svorio padidėjimą, vidurių užkietėjimą ir netoleruojate šalčio? Nuovargis? Šios ir kelios kitos būklės gali būti hipotirozės simptomai.

O, jei kankina nervingumas, nerimas ir dirglumas, nuotaikų kaita, sutrinka miegas, nuolatinis nuovargis ir silpnumas, jautrumas karščiui, nereguliarus ir (arba) neįprastai greitas širdies plakimas, trūkčiojimas ar drebulys bei kiti simptomai, tai gali būti hipertirozės požymiai“, – aiškina E. Marciuškienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikams augimo sutrikimas (kartais vienintelis), hiperaktyvumas ar prastėjantys mokymosi rezultatai gali būti skydliaukės disfunkcijos požymiai.

Paklausta apie tai, ar pastorėjimas kaklo srityje gali parodyti skydliaukės ligą, gydytoja teigia, jog struma ar kitaip gūžys yra patinimas arba gumbas kaklo priekinėje dalyje.

Tai gana dažnas reiškinys, paplitęs maždaug 5 proc. žmonių. Gūžys paprastai nėra pavojingas, nebent pagrindinė skydliaukės padidėjimo priežastis yra skydliaukės vėžys. Svarbu nustatyti strumos priežastį, kad būtų išvengta vėžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot specialistės, gūžys paprastai yra neskausmingas, tačiau gali sukelti su spaudimu susijusių simptomų, įskaitant kaklo tempimo ar veržimo jausmas, sunku ryti, kvėpuoti, kosėjimas, pakinta balsas.

„Jodo trūkumas yra dažniausia strumos priežastis. Skydliaukės hormonui gaminti organizmui reikia jodo. Jei mityboje nėra pakankamai jodo, skydliaukė padidės, kad pabandytų surinkti visą jodą, kurį tik gali, todėl pagaminti reikiamą skydliaukės hormonų kiekį“, – priduria.

REKLAMA

Priežastys

Hipotirozė ir hipertiroidizmas yra du pagrindiniai skydliaukės ligų tipai ir kiekvienas iš jų turi keletą galimų priežasčių.

Dažniausia sulėtėjusios skydliaukės funkcijos priežastis yra visą gyvenimą trunkanti (lėtinė) autoimuninė liga, vadinama Hashimoto tiroiditu. Tačiau ją gali sukelti daugelis kitų veiksnių, tokių kaip diabetas ir tam tikri receptiniai vaistai, tokie kaip statinai.

Be to, dėl spindulinės terapijos ar tiesiog jodo trūkumo dietoje skydliaukė taip pat gali neveikti tinkamai. Jodo trūkumas yra dažniausia hipotirozės priežastis šalyse, kuriose joduota druska nėra plačiai prieinama. Taip pat galima įgimta hipotirozė,

REKLAMA

„Hipertiroidizmą sukelia Greivso liga – lėtinė autoimuninė būklė, sukelianti pernelyg aktyvią skydliaukės veiklą. Tai dažniausia hipertiroidizmo priežastis. Aktyvūs skydliaukės mazgeliai taip pat gali sukelti hipertiroidizmą, kaip ir per didelis jodo kiekis, kurį sukelia vartojami tam tikri vaistai, pvz., amiodaronas.

Tiroiditas (skydliaukės uždegimas) skirtingu metu sukelia skirtingas būkles: pradžioje sukelia laikiną hipertirozę, o vėliau laikiną arba lėtinę hipotirozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pogimdyminis tiroiditas dar vieną reta, bet galima skydliaukės funkcijos sutrikimo priežastis. Išsivysto 5 proc. moterų po gimdymo. Paprastai tai pirmiausia sukelia hipertirozę, o po to hipotirozę. Paprastai yra laikina“, – tikina E. Marciuškienė.

Kuo skydliaukės sutrikimai yra pavojingi?

Klinikiniai tyrimai nustatė ryšį tarp skydliaukės sutrikimų ir įvairių sveikatos būklių, įskaitant diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, depresija, vėžį it kt. Tiek hipertiroidizmas, tiek hipotirozė siejami su padidėjusiu sergamumo ir mirtingumo, susijusiu su širdies ir kraujagyslių ligomis, rizika.

REKLAMA

Gydytojos teigimu tai įvyksta todėl, kad skydliaukės funkcijos sutrikimai yra susiję su dislipidemija (padidėja bendro cholesterolio, trigliceridų, sumažėja DTL cholesterolio kiekis), hipertenzija, osteoporoze ir padidėjusiu atsparumu insulinui (padidėja gliukozės, C peptido kiekis kraujyje).

„Nustatyta, kad subklinikinė hipotirozė yra susijusi su didesne sunkios preeklampsijos tikimybė nėštumo metu.

Subklinikinis hipertiroidizmas yra susijęs su santykinai didesniu širdies nepakankamumo dažniu tarp pacientų, kuriems yra žinomi širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksniai, padidėjusi rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, demencija, ir aritmija“, – įspėja specialistė.

REKLAMA

Pacientams, kuriems yra akivaizdžių hipotirozės ar hipertirozės požymių, skydliaukės funkcijos tyrimai tik patvirtina diagnozę.

Nors TSH plačiai naudojamas kaip atrankos tyrimas įtariant skydliaukės sutrikimą, dažnai vien tik TSH gali nepakakti. Kartu su TSH kartu reikia atlikti FT4 ir FT3. Skydliaukės antikūnų (ATPO, anti-Tg) taip pat reikalingi diagnozuojant skydliaukės ligas.

O diagnozavus, skydliaukės ligos dažniausiai gydomos vaistais. Gydymas priklauso nuo būklės tipo ir priežasties. Tikslas yra grąžinti skydliaukės hormonų kiekį į sveiką diapazoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tinkamai gydant skydliaukės ligomis sergantys žmonės gali gyventi sveiką ir įprastą gyvenimą.

Jei sergate hipertiroidizmu, gydoma antitiroidiniais vaistais, kurie neleidžia skydliaukei gaminti per daug hormonų. Jei sergate hipotiroze, pagrindinis gydymo būdas yra skydliaukės hormonų pakaitiniai vaistai“, – tikina gydytoja.

Straipsnis parašytas medikams?kaip suprast paprastam žmogui?vien medicininiai terminai.
Teisingai rašo kad milijonai žmonių pasaulyje turi problema su skydliaukė! Bet kaip pas mus, tai vien endokrinologo konsultacijos pusę metų reikia laukti! Žmogui nėra galimybių gydytis!
Su tokiais simptomams ne tik skydliaukė gali buti o labai daug kitu ligu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų