Su skirtingomis melo išraiškomis susiduriame kiekvieną dieną. Psichologai teigia, kad melas – itin sudėtingas procesas.
Neretai atpažinti melą galima stebint tam tikrus kūno kalbos ar veido mimikos ženklus. Tačiau psichologė dr. Lilian Glass sako, kad bandant išsiaiškinti, ar kas nors meluoja, pirmiausia reikia suprasti, kaip žmogus elgiasi įprastai. Pavyzdžiui, tam tikri įpročiai gali būti visiškai būdingi asmeniui.
Dalinamės vienais dažniausių melą išduodančių ženklų, kurie padės suprasti ar žmogus meluoja, ar ne. Visgi, atminkite, kad šie ženklai yra tik galimi nesąžiningumo požymiai, o ne aiškūs įrodymai.
Staigiai keičiama galvos padėtis
Jei uždavę tiesioginį klausimą pastebite, kaip pašnekovas staigiai sujudina galva, gali būti, kad jis kažką nuo jūsų slepia.
„Tokiais atvejais galvos padėtis gali būti staigiai atitraukta atgal, nulenkta arba pakreipta į šoną“, – aiškina psichologė.
Be to, toks procesas įvyks dar prieš pašnekovui atsakant į klausimą.
Žodžių ar frazių kartojimas
Meluojantis asmuo gali imti kartoti tam tikrus žodžius arba frazes pats to nejausdamas. Taip yra todėl, kad savo melu jie bando patys save įtikinti. Kitaip tariant, siekia patvirtinti savo melą mintyse.
Be to, psichologė pastebi, kad neretai žodžių ar frazių kartojimas yra vienas iš būdų uždirbti daugiau laiko bandant mintyse sudėlioti savo melus ar pagalvoti, ką atsakyti.
Per daug detalių
„Kai kas nors kalbėdamas jums suteikia per daug informacijos, kuri yra visai neprašoma ir ypatingai skamba daugybė smulkių detalių, yra didelė tikimybė, kad su jumis kalbantis asmuo stengiasi nutylėti nuo jūsų tiesą“, – teigia psichologė.
Ji priduria, kad meluodami žmonės tikisi, kad pateikdami kuo daugiau detalių jie sukurs pasitikėjimo savimi įvaizdį, nes tokia išraiška kitiems pasirodys itin atvira. Deja, dažnu atveju, viskas būna atvirkščiai, rašoma businessinsider.com.
Kūno dalių lietimas
„Kai suaugusieji prideda rankas prie lūpų, tai reiškia, kad jie ne viską atskleidžia, o tiesiog nenori sakyti tiesos. Toks gestas yra tiesioginis bendravimo nutraukimas“, – aiškina ji.
Be to, melagiai yra linkę instinktyviai uždengti pažeidžiamas kūno dalis: gerklę, krūtinę, galvą arba pilvą.
Kiti požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra staigus lūpų prikandimas arba jų sučiaupimas.
Spoksojimas
Dažnai sakoma, kad meluodami žmonės vengia palaikyti akių kontaktą. Tačiau neapsigaukite, kadangi viskas gali būti ir atvirkščiai.
Psichologė teigia, kad kiti melagiai kaip tik stengiasi nenutraukti nuo jūsų akių žvilgsnio, kad sukurtų pasitikėjimo atmosferą.