Kanados mokslininkas, Harvardo Medicinos mokyklos Sat Bir Khalsa išskiria keturis pagrindinius jogos komponentus.
Kūnas, protas ir dvasia
„Pirmasis jogos komponentas – akivaizdžiausias: tai fizinės pozos, tempimas, judesys, kvėpavimo, atsipalaidavimo technikos. Taip, per kūno darbą, veikiama visa mūsų sistema.
Kitas kritinis momentas – savireguliacijos idėja. Tai yra galimybė kontroliuoti mūsų atsaką į stresą, emocijas, tai yra atsparumas stresui ir dvasinė pusiausvyra, užplūdus emocijoms. Tai veda į psichologinį asmens veiksmingumą.
Dar viena sritis – tai proto ir kūno sąmoningumo auginimas, pajautimas, kas vyksta kūne ir taip pat stebėjimas, kas vyksta galvoje, kad galėtum stebėti minčių srautą. Šis proto ir kūno sąmoningumo auginimas veda į didėjantį sąmoningumą, kas gali pakeisti žmonių elgesį labai teigiama linkme.
Kitas komponentas, atspindintis visas jogos šaknis, yra gilesnių būsenų – dvasinių, transcendentinių būsenų patyrimas. Net jeigu jos ir yra laikinos, tokio tipo patirtys, kurias įgaunate gilioje meditacijoje, gali būti transformuojančios s ir nuvesti žmones teigiamo gyvenimo būdolink, padidinti jų gyvenimo prasmės pojūtį“, – sako S. Bir Khalsa.
Mažėja depresija ir nerimas
Psichologas, Jogos instituto direktorius Michael de Manincor papasakoja apie neseniai jo su kolegomis atliktą tyrimą apie tai, kaip joga veikia depresijos ir baimės apimtus žmones. Svarbiausias dalykas, kurį jie pamatė, buvo sumažėjęs depresijos ir nerimo lygis tarp jogą praktikuojančių žmonių.
„Mes palyginome grupę žmonių, dariusių joga 6 sav. su kontroline grupe, kurie toliau tęsė savo normalų gydymą. Mes pamatėme reikšmingus skirtumus tarp abiejų grupių: 43 proc. nerimo ir streso sumažėjimą bei padidėjusį praktikavusiųjų sugebėjimą greičiau atsigauti po sunkių momentų, padažnėjusias pozityvias patirtis ir retesnes negatyvias patirtis. Bendrai paėmus, jų psichinė sveikata reikšmingai pagerėjo. Vidutiniškai žmonės darė jogą po 12 minučių per dieną“, – teigia jis.
Šie įrodymai, anot M. de Manincor, paremia idėją, kad, jeigu žmonės darytų kažką, kas apima judesį, kvėpavimą, sąmoningą dėmesį ir atsipalaidavimą kasdien, naudojant jogą, tai atneštų reikšmingų rezultatų.
Tekanti gyvybinė energija
Alternatyviosios medicinos gydytoja, daktarė Fharzana Siraj, sako, kad svarbiausias mokslinis principas, kuriuo remiasi visa jogos filosofija, yra prana arba gyvybinė energija ir erdvė.
„Esu tikra, kad daug kartų girdėjote pasakymą: „duok man erdvės“, tačiau erdvę kūne ir prote turim sukurti. Jeigu protas užpildytas minčių, jas turite išplauti, pašalinti – apie tai ir yra meditacija. Taip pat ir su asanomis – mes tempiame savo kūną ir sukuriame tam reikiamą erdvę. Kai ten yra erdvės, prana teka, o ten, kur yra prana, yra sveikatingumas“, – sako ji.
RMIT Universiteto jogos sinergijos dėstytojas Simon Borg Olivier teigia, kad fiziniu lygmeniu jogoje yra svarbiausia kūne sukurti ryšius.
„Tie ryšiai ateina iš kanalų kūne, kurie jogoje vadinami nadis. Šiais kanalais juda energija ir informacija, jogoje vadinama prana. Fiziškai tie kanalai yra kraujagyslės, nervai, limfos sistema, o prana yra tokie dalykai kaip karštis, elektromagnetinė energija, plūstanti per skirtingus kūno kanalus, ir energija, nešanti molekules. Informacija, arba chitta, gali tekėti pro nervus, taip pat elektromagnetinė energija, tekėdama pro nervus, neša informaciją.
Fiziškai ir energetiškai turime energiją, sklindančią po kūną, o energijos ir informacijos tekėjimas pro šiuos kanalus kūne yra pats svarbiausias dalykas, kad kūne įvyktų joga“, – kalba S. Borg Olivier.
Keičia smegenų veiklą
Kanados mokslininkas, Harvardo Medicinos mokyklosprofeosrius Sat Bir Khalsa sako, kad jogos psichologiniai efektai žinomi jau nuo neatmenamų laikų.
„Istoriškai, net nuo 50-tųjų, yra labai daug tyrimų, rodančių, kad šios praktikos padeda žmonėms suvaldyti savo emocijas stresinėse situacijose. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl jie praktikuoja jogą – kad padėtų susitvarkyti su stresu ir emocijomis.
Vienas reikšmingiausių tyrimų yra tai, kad joga tikrai gali pakeisti smegenų veiklą. Kai tu sutelkti savo dėmesį, gali pakeisti smegenų aktyvumą. Laikui bėgant tu pakeitei smegenų struktūrą.
Kitas reikšmingas aspektas – tai molekulinis biologinis požiūrio taškas. Yra tyrimų, kurie parodo, kad pagrindiniai neuronų siųstuvai pasikeičia net po vieno jogos užsiėmimo. Kitas tyrimas rodo, kad mūsų DNR aktyvumas, genų pasireiškimas keičiasi su tokiomis praktikomis“, – sako jis.
Joga yra fizinė, protinė ir dvasinė praktika, kilusi senovės Indijoje. Yra gausybė jogos mokyklų ir praktikų, o žymiausios yra Hatha joga ir raja joga.