Be jokios abejones, išvengti streso nepavyks niekam ir nereikėtų pergyventi, kad šioje vietoje negebate nugalėti įtampos. Tačiau per didelis streso kiekis yra žalingas sveikatai, todėl kviečiame susipažinti su pačia streso sąvoka ir priemonėmis, kaip jį nugalėti.
Ar tikrai viską žinome apie stresą?
Pirmiausia stresas yra universali ir nespecifinė organizmo reakcija į būtinybę prisitaikyti. Tai reiškia, kad sąlygos, kurios sukėlė stresą kiekvienam žmogui gali būti kitokios ir skirtingos, tačiau organizmo atsakas – toks pat. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus asmeninių savybių, aplinkos sąlygų bei auklėjimo.
Stresas susideda iš trijų fazių:
1. Nerimas. Nerimo metu keičiasi raumenų tonusas, padažnėja kvėpavimo ritmas bei širdies ritmas.
2. Nerimo požymių suvaldymas. Nors organizmo įprastinė veikla yra pakitusi ir mes tai jaučiame, reaguojame ramiai, tokiu būdu valdydami nerimą ir bandydami mąstyti racionaliai.
3. Išsekimas. Kad suvaldytume nerimo požymius, reikalingi dideli energijos resursai, todėl nuolat patiriamas stresas dėl energijos eikvojimo priveda prie išsekimo.
Požymiai ir poveikis darbo našumui
Streso požymiai, atsiradę nuo per didelės įtampos gali būti skirstomi net į keturias grupes.
Elgesio: gali sutrikti gebėjimas planuoti, atsirasti sąstingis, idėjų stygius. Taip pat dažnai yra leidžiamasi į mintis apie praeitį.
Fiziologiniai: atsiradęs prakaitavimas, galvos skausmai, pykinimas, silpnumas, pagreitėjęs kvėpavimas, nemiga, atsiradusi priklausomybė nuo tabako, alkoholio, vaistų, per didelis ar per mažas valgymas.
Psichologiniai: atsiradęs nerimas, baimė, negatyvumas, pusiausvyros praradimas, irzlumas, pasitikėjimo savimi stoka, užmaršumas, sunkumai susitelkiant, prislėgta nuotaika.
Socialiniai: nedėmesingumas, perdėta reakcija, pykčio protrūkiai, žmonių vengimas, nedalyvavimas socialiniuose įvykiuose, išsiblaškymas.
Iš tiesų, dėl patiriamo streso, atsiranda tikrai labai daug pašalinių požymių, kurie gali trukdyti tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime. Kodėl darbdaviams vertėtų susirūpinti streso mažinimu darbe?
Pirmiausia pasireiškiant streso požymiams, mažėja darbo produktyvumas, gali būti priimami netinkami sprendimai, atsirasti didelė darbuotojų kaita, padidėti nelaimingi atsitikimai, taip pat ir darbuotojų nedarbingumas.
Prof. Gediminas Navaitis suteikia nemokamą galimybę gauti jo patarimus ir mokymus. Juos išvysti galite paspaudę čia.
Plačiau apie stresą ir kaip jį įveikti skaitykite: Profesoriaus patarimai: kaip laiku pastebėti patiriamą stresą ir išvengti išsekimo