TV3 televizijos laidoje „Būk sveikas“ Sporto klinikos šeimos gydytoja Sandra Liubinskienė nurodo, kad karščio banga pasireiškia kartu su ja lydinčiais simptomais:
„Karščio bangos, toks pojūtis, kai staiga atsiranda intensyvus šilumos ir karščio pojūtis, kuris plinta visame kūne.vieni jį apibūdina, kaip staigų atsidūrimą karštoje pirtyje ar saunoje. Toks pojūtis gali tęstis nuo kelių sekundžių iki keletos minučių. Jis gali būti ir dieną, ir naktį.
Šį simptomą gali lydėti ir kiti pojūčiai, pavyzdžiui, raudonis ant veido ar kaklo, padažnėja pulsas, padažnėja kvėpavimas, išmuša prakaitas, gali prasidėti net baimė ar nerimas“.
Išduoda ligas
Dažniausiai karščio bangos vargina vyresnio amžiaus moteris prasidedant menopauzei ar jos metu.
„Su metais moterims silpsta kiaušidžių funkcija, mažėja hormonų geno, kuris dalyvauja termoreguliacijoje. Tam tikrais atvejais, kai moteris ypač kenčia nuo karščio bangų ir kitų simptomų, gydytojai gali skirti pakaitinę hormonų terapiją“, – nurodo S. Liubinskienė.
Tačiau karščio bangos gali simbolizuoti ir apie tam tikras ligas ar būti vienu iš vaistų šalutinių poveikių.
„Karščio bangos gali būti ir nėščioms moterims. Jas gali sukelti įvairios sisteminės uždegiminės ligos. Taipogi endokrininės ligos, diabetas, skydliaukės hiperfukcija, antinksčių ligos. Karščio bangas gali sukelti ir onkologinės ligos arba gydymai onkologinių ligų, kurie gali turėti tokį šalutinį poveikį.
Karščio bangas gali sukelti ir medikamentai širdies ir kraujagyslių ligoms skirti vaistai, kai kurie hormoniniai preparatai“, – teigia šeimos gydytoja.
Priežastimi gali tapti ir stresas
Karščio bangas gali sukelti ir alkoholio vartojimas, rūkymas, aštraus maisto valgymas, stresas ir įtampa, intensyvios emocijos. Pasak specialistės, karščio bangos dažniausiai nėra kenksmingos, bet gali trikdyti įprastinį gyvenimą – žmogus jaučiasi nepatogiai, o kai trikdomas miegas jaučiamas ir diskomfortas. Kad karščio bangos jaustųsi kuo mažiau, reikia keisti gyvenimo būdą.
„Reikia užtikrinti, kad racione netrūktų visų reikiamų medžiagų ir mikroelementų, vitaminų. Kad gertume pakankamai skysčių. Reikia rūpintis savo emocine būsena, stengtis atrasti būdų, kaip būtų galima nusiraminti, sumažinti patiriamą įtampą, stresą“, – sako S. Liubinskienė.
Visą laidą pamatykite čia: