Medicinos ir sveikatos aktualijų laidoje „Sveikas Rytojus“ gydytoja periodontologė Laura Zablockienė pasakojo apie periodonto ligų ypatybes bei gydymo būdus.
Specialistė atskleidė, kad periodonto ligas gali lydėti ir kiti organizmo sutrikimai.
„Nemažai ligų yra siejama su periodonto patologija, viena iš ryškiausių yra cukrinis diabetas, taip pat, kraujagyslių ligos, plaučių ligos, inkstų ligos. Mikrobiologai burnoje skaičiuoja nuo 250 iki 300 mikroorganizmų rūšių.
Tam priskiriamos bakterijos, virusai, grybeliai – visi mikroorganizmai, kurie gyvena burnoje. Didžioji dalis jų yra gerosios bakterijos, kurios yra reikalingos burnoje palaikyti homeostazę, tačiau jų tarpe yra ir patogeninių bakterijų, kurios yra linkusios sukelti ligas, ypatingai periodonto ligas“, – kalbėjo L. Zablockienė.
Kaip išsivysto periodonto ligos?
Periodonto ligos yra medicininė sąvoka, apibūdanti dantenų ligas, kurios išsivysto, kai patogeninėms bakterijoms susidaro palankios sąlygos plisti.
„Patogeninės bakterijos pradeda dominuoti, kai susilpnėja imunitetas. Burnos gleivinių imunitetas susilpnėja, kai burnoje yra netvarka: likusios dantų šaknys, karioziniai dantys, nekokybiški protezai, apnašos bei akmenys. To rezultatas – formuojasi periodonto ligos“, – pasakojo gydytoja periodontologė.
Esant dantenų uždegimui, dantenos tampa raudonos, kraujuojančios, patinusios. Iš pradžių daugumai žmonių uždegimas nesukelia skausmo, tačiau, pirmieji požymiai kaip tik ir signalizuoja, kad metas imtis veiksmų.
„Labai gaila, kad pacientai pradinėse fazėse retai jaučia, kad su periodontu yra kažkas negerai. Minimalų dantenų kraujavimą žmonės priskiria normaliai būsenai. Labiausiai skųstis pacientai pradeda, kai dantys jau kliba, kai pūliuoja dantenos. Būtų labai gerai tai pastebėti ankstyvose stadijose“, – dalinosi L. Zablockienė.
Pasak gydytojos periodontologės, žmonės dažnai neįvertina, kokią žalą burnos sveikatai daro dantų akmenys, kurie formuojasi po dantenomis arba virš jų.
Akmenims susidaryti įtakos turi seilių sudėtis, mitybos bei dantų valymo įpročiai ir dažnis. Namuose dantų šepetėliu ar siūlu dantų akmenų pašalinti neįmanoma, tam yra reikalingi specialūs instrumentai bei profesionalios priemonės, naudojamos gydytojo odontologo kabinete.
„Burnos higieną atlieka burnos higienistas, jos metu yra naudojami įvairūs instrumentai, specialūs aparatai, poliravimo sistemos. Kietos bei minkštos apnašos būna pašalinamos, o dantų paviršius nupoliruojamas. Visa tai tam, kad dantys būtų lygūs ir nesikauptų apnašos“, – dalinosi periodontologė Laura.
Burnos higiena turint dantų implantus – itin svarbi
Dažnai yra manoma, kad turint šiuolaikinius dantų implantus galima pamiršti ne tik dantų skausmą, bet ir jų higieną, tačiau, odontologė Laura Zablockienė atkreipia dėmesį, kad taip manyti yra klaidinga, nes aplink implantą gali formuotis dantenų ir kaulo uždegimas, kuris lemia kaulo tirpimą.
„Žmonės klaidingai galvoja, kad netekus dantų ir pakeitus juos dantenų implantais, ypatinga priežiūra nėra reikalinga. Priešingai, priežiūra yra reikalinga, kadangi apnašos kaupiasi lygiai taip pat ir prie implantų, ir prie dantų. Periimplantitas yra tokia liga, kai aplink implantus nyksta periodonto audiniai. Tokiu atveju, implantų galima netekti lygiai taip pat, kaip ir dantų“, – kalbėjo L. Zablockienė.
Gydytoja pasakojo, kad itin nemaloni periimplantito atvejų pasekmė yra alveolinio kaulo netekimas. Tai reiškia, kad ateityje norint protezuoti ar implantuoti dantis, pacientas turės per mažai kaulo.
Norint atkurti kaulą bei atstatyti burnos ertmę, prireiks sudėtingų procedūrų, galbūt, net nepavyks to padaryti. Esant mažai kaulo, pacientui kartais belieka vienintelė išeitis – protezų išėmimas.
Tačiau išvengti tokių pasekmių tikrai galima. Šiuolaikinėje odontologijoje, burnos higienos procedūra yra labai veiksminga, nes dantų ar jų implantų priežiūrai yra naudojami patikrintų technologijų anglies pluošto instrumentai, kurie puikiai valo ir kartu tausoja dantų bei implantų paviršius, o bakterinį apnašą pašalina net iš giliausiai susidariusių, vadinamųjų „kišenių“, nesukeliant skausmo.
„Lietuvoje jau yra naudojami naujos karto ultragarsiniai instrumentai, kurie leidžia valyti bioplėvelę bei akmenis giliau iš po dantenų tausojant audinius. Burnos higiena ir periodontologinis gydymas yra labai svarbus visoms organizmo sistemoms, todėl pradžiai būtinai reikėtų atlikti burnos higieną bent jau du kartus per metus. Jeigu yra poreikis, lankytis pas periodontologą, atlikti periodontolines procedūras ir toliau taikyti palaikomąjį gydymą“, – kalbėjo Laura.
Profesionali burnos higiena trunka apie 30–60 minučių, priklausomai nuo dantų būklės. Procedūra nėra skausminga, nebent pacientas turi labai jautrius dantis. Gydytoja pastebi, kad pacientams dažnai kyla klausimas, pas kokį specialistą pirmiausia reikėtų užsirašyti.
„Burnos higienistas atlieka pirmąją periodonto ligų gydymo fazę, tai yra akmenų ir apnašų šalinimą. Jeigu kišenės išlieka gilesnės nei 3 milimetrai, tuomet yra reikalingas periodontologinis gydymas, kurį atlieka gydytojas periodontologas. Jeigu žmogus turi nusiskundimų konkrečiai dėl dantenų, jų kraujavimo, dėl uždegiminių procesų, tai pirmiausiai turėtų konsultuoti su gydytoju periodontologu, tada apsilankyti pas burnos higienistą ir vėl grįžti pas gydytoją periodontologą“, – pasakojo L. Zablockienė.
Gydytoja periodontologė teigė, kad periodonto ligos amžiaus nesirenka, jomis gali sirgti tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus žmonės.
„Periodonto ligų visiems pacientams išvengti neįmanoma. Pacientai, kurie turi genetinį polinkį sirgti periodonto ligomis, turės įdėti daugiau pastangų. Tačiau tie pacientai, kurie turi problemų su burnos ertmės tvarka, apnašomis, burnos higiena, tai kontroliuoti viską gali labai sėkmingai. Būtinas kokybiškas dantų valymas namuose, dantų šepetėlio, tarpdančių siūlo, tarpdančių šepetėlio, burnos irigatoriaus naudojimas“, – dalinosi periodontologė Laura.
Kas kiek laiko vertėtų atlikti burnos higieną?
Labai svarbu periodiškai lankytis pas savo dantų gydytoją. Poreikis atlikti burnos higieną yra labai individualus, jei pacientas turi gerus burnos higienos įgūdžius, jam procedūrą reikėtų atlikti profilaktiškai 1–2 kartus per metus, o jei pacientas serga periodonto ligomis, profesionali burnos higiena rekomenduojama kas 1–4 mėnesius.
Burnos higienos nederėtų pamiršti ir nešiojantiems dantų implantus. Implantų priežiūrai periodontologai rekomenduoja procedūras su „Vector“ prietaisu.
Medicinos aktualijų ir sveikatos laida „Sveikas rytojus“ – sekmadieniais, 12 valandą per TV8!