Pagal Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimus, boro kiekis geriamajame vandenyje negali viršyti 1,0 mg/l.
Kaip boras patenka į geriamąjį vandenį?
Į geriamąjį vandenį boras patenka iš uolienų, kuriose yra boratų ir boro silikatų. Šių mikroelementų perteklius atsiranda ne visur, tai priklauso nuo požeminio vandens turinčios uolienos: daugiausia boro turinčio vandens randama smulkiadispersių, molingųjų, karbonatinių ir gipsingų uolienų pakraštinėse zonose. Panašiai kaip ir su fluoru padidėjusias koncentracijas gali lemti sulėtėjusi vandens apytaka ar šarminės vandens reakcijos.
Boro poveikis žmogaus sveikatai
Nėra daug duomenų apie nuodingą boro poveikį žmogaus sveikatai. Literatūroje nurodoma, kad dideli boro kiekiai gali sukelti apsinuodijimus. Nustatyta, kad suaugusiam žmogui, gaunant daugiau nei 20 mg boro per parą, galima pakenkti reprodukcinei funkcijai. Kiti tyrimai rodo, kad klinikiniai boro toksiškumo požymiai (dirglumas, traukuliai, virškinimo trakto sutrikimas ir kt.) gali pasireikšti suvartojus nuo 100 iki 55500 mg boro, priklausomai nuo amžiaus ir kūno svorio. Boro junginiai yra toksiški tik esant didelėms dozėms. Vandenį, kuriame boro kiekis viršija leidžiamas normas, atsargiai turėtų vartoti vaikai ir nėščios moterys.
Gyventojų dėmesiui
Kol nebus paskelbta apie tai, kad Paaluonio ir Angirių gyvenviečių vandentiekio vanduo saugus, gyventojams rekomenduojama maistui vartoti vandenį iš parduotuvių.