• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasariniai sodo darbai jau įsibėgėjo. Sodinti gėles pats tinkamiausias metas yra dabar, kokias gėles sodinti ir kaip jas suderinti tarpusavyje pasakoja Vytauto Didžiojo Universiteto Botanikos sodo ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas Dr. Arūnas Balsevičius.

Pavasariniai sodo darbai jau įsibėgėjo. Sodinti gėles pats tinkamiausias metas yra dabar, kokias gėles sodinti ir kaip jas suderinti tarpusavyje pasakoja Vytauto Didžiojo Universiteto Botanikos sodo ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas Dr. Arūnas Balsevičius.

REKLAMA

Dažniausiai kiemuose sodinamos gėlės skirstomos į mėgstančias šviesą ir mėgstančia pavėsį. VDU Botanikos sodo ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas Dr. Arūnas Balsevičius pasakoja, kokias gėles geriausia sodinti saulės gerai apšviečiamose vietose:

„Tipinis šviesiamėgių gėlių pavyzdys – ežiuolės. Jų yra išvesta daugybė veislių, įvairiausių spalvų žiedynais. Kiekvienas gali rasti sau patinkančių spalvų. Dar keli gerų kiemo gėlių pavyzdžiai būtų kraujalakės ir levandos. Man pačiam kieme patinka auginti katžoles. Jos yra nereiklios, sudaro gražų kilimą, tinkamai prižiūrint, žydi visą vasara, kvepia ir pritraukia vabzdžius.“

A. Balsevičius sako, kad kieme auginamos gėlės labai gerai atspindi pačius žmones ir jų požiūrį į gyvenimą:

„Realiai, kieme galima sodinti viską, ką mes norime. Tas kilimas atspindi kiekvieno žmogaus asmenybę, parodo kaip tas žmogus save išreiškia, kas jam gražu ir ką jis mėgsta.“

REKLAMA
REKLAMA

Ne visos gėlės gali augti šalia

Sodinant gėles kieme reikia atkreipti dėmesį ir į skirtingoms gėlėms reikalingą skirtingą priežiūrą. A. Balsevičius teigia, kad net šalia sodinant vien šviesą mėgstančias gėles, jos vis tiek gali vysti.

REKLAMA

Pavyzdžiui, ežiuolės su kraujalakėmis abi mėgsta šviesą, tačiau komponuoti jų nepatartina, nes šių gėlių priežiūra yra labai skirtinga. Kraujalakės mėgsta drėgna dirvožemį, o ežiuolės mėgsta vidutinio drėgnumo arba sausą.

Šalia pasodinus šiuos du augalus, vienas iš jų skurstų. O, pavyzdžiui, Levandos tiktų augti kartu su katžolėm, abu šie augalai mėgsta saulę ir nemėgsta drėgmės, o ir vizualiai gražiai dera. Labai svarbu mokėti komponuoti gėles ne tik estetiniu, bet ir ekologiniu požiūriu. Reikia apgalvoti visų sodinamų augalų priežiūros ir augimo specifiką.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei šalia pasodinsi gėles, kurių šaknų sistema stipri ir gėles su silpna šaknų sistema, stipresnės gėlės sugers visą drėgmę, o silpnesnė negaus drėgmės ir tiesiog žus.“ – pasakoja VDU Botanikos sodo ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas.

Pavėsyje, pasak A. Balsevičiaus, gerai auga snapučiai, alūnės, astilbės. Jų rūšių taip pat yra labai daug.

Balkonuose ir loveliuose auginamų gėlių specifika yra kiek kitokia. Nepatariama auginti daugiamečių gėlių. Dažniausiai loveliuose sodinamos vienmetės gėlės – petunijos, verbenos, serenčiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuviškuose medelynuose galima įsigyti įvairiausių gėlių, tačiau tiems, kurie nori paeksperimentuoti ir auginti egzotines, nekomercines gėles, jas galima nusipirkti ir užsienyje.

„Jei norite gėlių, kurios būtų labai ypatingos ar įdomios, patarčiau jų paieškoti Olandijoje ar Vokietijoje. Tada turėsite kažką labai neįprasto, ko niekas daugiau neturi.“ – pataria VDU Botanikos sodo ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas.

Gėlių mados

Gėlių mados taip pat egzistuoja, tačiau jos daug labiau paplitusios vakaruose, o į Lietuvą dažniausiai neatkeliauja. Tačiau negalima teigti, kad Lietuvoje visai nėra gėlių madų, kiekvienais metais yra tam tikros spalvos, kurios laikomos madingomis. Apie šių metų gėlių madas pasakoja A. Balsevičius:

REKLAMA

„Šių metų spalvos yra geltona ir akmens pilka, tad jei norite būti labai madingi ir atsižvelgti į dabartines tendencijas, reikėtų sodinti geltonas ir pilkas gėles. Iš geltonų gėlių, galima būtų pasisodinti rudbekijas, gludus. Su pilkomis gėlėmis yra šiek tiek sunkiau, nes dažniausiai pilki būna tik lapai. Pilkus lapus turi melsvės, tačiau jas reikėtų sodinti pavėsyje.

Nors gėlių mados egzistuoja, bet manau, kad žmogaus gėlynas bus daug įdomesnis, jei žmogus jį sukurs pagal savo pojūčius, per savo patirtį, per savo žinojimą.“

REKLAMA

Gėles geriausia sodinti būtent dabar

Tam tikras gėles sodinti galima visus metus, tačiau pats geriausias laikas – pavasaris ir ruduo. A. Balsevičius kviečia suskubti ir gėles sodinti jau dabar, nes būtent dabar galima sodinti absoliučiai visas gėles.

Gėlių tręšimo taip pat nereikėtų nukelti į tolimą ateitį.

„Kuo anksčiau tręšiate gėles, tuo geriau. Jei ta trąša gulės dirvos paviršiuje per vasarą ir išdžius, tai ji neduos jokios naudos. Trąšos turi ištirpti ir įsiskverbti į šaknų zoną. Azoto trąšomis reiktų tręšti kiek vėliau, bet kompleksinėmis trąšom geriausia tręšti kuo anksčiau.“ – teigia A. Balsevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auginant gėles reikia per daug neatsipalaiduoti ir jas prižiūrėti atsakingai. Nors kai kurios gėlės reiklesnės, o kitoms nereikia tiek daug dėmesio, tačiau A. Balsevičius pasakoja, kad visomis gėlėmis reikia rūpintis:

„Nėra tokių gėlių, kurių visiškai nereikėtų prižiūrėti. Daug žmonių man sako „Noriu gėlių, bet nenoriu ravėti“, tai tas pats, kaip pasakyti „Noriu gražios suknelės, bet nenoriu jos skalbti“. Bet kokias gėles auginant reikia skirti laiko jų priežiūrai. Žinoma, yra reiklesnių gėlių, yra mažiau reiklių, bet visiškai priežiūros nereikalaujančių gėlių nėra.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų