• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo šaltuoju laikotarpiu, kai daug žmonių serga, ypač svarbu žinoti, kaip tinkamai vartoti įvairius vaistus. Tuo metu Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys gali nustebinti – daug žmonių juos vartoja neracionaliai ir be reikalo užsiima savigyda.

Šiuo šaltuoju laikotarpiu, kai daug žmonių serga, ypač svarbu žinoti, kaip tinkamai vartoti įvairius vaistus. Tuo metu Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys gali nustebinti – daug žmonių juos vartoja neracionaliai ir be reikalo užsiima savigyda.

REKLAMA

Tyrimai atskleidė, kad kas penktas žmogus, kuriam skirtas specifinis gydymas vaistais, pavyzdžiui, išrašyti receptai, tokių rekomendacijų nustoja laikytis jau po 5 dienų po gydymo pradžios. 

Plačiau apie neracionalų vaistų vartojimą, savigydą ir nemokamus seminarus gyventojams, per kuriuos bus aiškinama, kaip nedaryti tokių klaidų, kurios gali baigtis didesnėmis sveikatos bėdomis, papasakojo šeimos gydytoja Giedrė Baršauskienė. 

Nutraukia vaistą jau po 5 dienų

„Pagrindinė problema, kad, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė visų parduodamų medikamentų yra įsigyjami ir paskiriami nesilaikant racionalios farmakoterapijos principų ir kas antras pacientas nesilaiko gydymo rekomendacijų“, – konstatavo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pasakojo, kad skirdami vaistus gydytojai dažniausiai atsižvelgia į paciento amžių, ligas, jau vartojamus medikamentus, tačiau pacientas nesilaiko režimo.

REKLAMA

„Gydytojas stengiasi vaistus priderinti individualiai prie paciento, tačiau pacientai, yra net yra toks pasakymas – ciklinis pacientų elgesys, tinkamai vartoja medikamentus maždaug 5 dienas po gydytojo konsultacijos, o vėliau medikamentų vartojimas blogėja, nesilaikoma nurodyto laiko, intervalo tarp vaistų vartojimo, pamirštama, kaip juos vartoti, negaunant efekto nutraukiamas vaistų vartojimas. Taip yra ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – pastebėjo G. Baršauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Negalvoja apie žalą ateityje

Nors yra vaistų, kurių vos vienos dozės veikimą pajaučiame iškart – pavyzdžiui, vaistai nuo skausmo, tačiau kitų medikamentų tiesioginio poveikio žmogus gali ir nejausti. Būtent tai gali atrodyti apgaulingai ir paskatinti visai nustoti vartoti vaistą:

„Dalis vaistų pradeda veikti ir po keletos minučių, bet dalies vaistų, net juos vartojant ilgą laiką, efekto nėra, žmogus to nejaučia. Tačiau yra tam tikras vaisto veikimas organizme, kad žmogus ateityje nesusirgtų tam tikromis ligomis, galėtų jų išvengti, bet žmogus nejaučia jokio poveikio. Ir tada žmogus galvoja, kad vaistas galbūt neveikia arba kam tuomet jį vartoti, jei nieko nejaučia, negalvodami apie žalą organizmui ateityje.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grąžina tonas vaistų

Nors gydytojo paskirtus vaistus gyventojai vartoja ne taip uoliai, savigyda klesti. Štai 2021 m. duomenimis, Lietuvoje parduota 80 mln. vaistų pakuočių, tačiau štai dar 2020 m. gyventojai grąžino net 28 tonas pasenusių ir nereikalingų vaistų. 

„Aišku, grąžinamų vaistų kiekiai vaistinėse didėja, kas galbūt būtų sveikintina, nes tai rodo, kad žmonės mažiau vaistų išmeta tiesiog į šiukšliadėžę, ko neturėtų būti. Bet vaistų dozių suvartojimas Lietuvoje didėja, per paskutinius 10 metų 1 tūkst. gyventojų suvartojamų vaistų dozių per dieną padidėjo 300. Tai tikrai žmonės vartoja gerokai daugiau“, – sakė G. Baršauskienė ir priminė, kad pasibaigusio galiojimo, netinkamai laikytus vaistus reikėtų grąžinti į vaistinę, kurios pasirūpina saugiu jų sunaikinimu.

REKLAMA

Populiariausi nereceptiniai medikamentai, kurių ieško lietuviai –vaistai nuo skausmo, peršalimo, slogos, kosulio.

„Tai tokie vaistai, kurių mums prireikia ypač tokiais orais kaip šiuo metu, kada yra drėgna, šlapia, šalta, tada jų suvartojama tikrai daugiau. Į daugiausiai suvartojamų vaistų grupę papuola ir virškinimo sistemos sutrikimams gydyti skirti medikamentai, ypač po švenčių daug kas, kai persivalgo, vartoja tam tikrus medikamentus, kad palengvintų virškinimą“, – pastebėjo gydytoja.

REKLAMA

Kada jau reikia gydyti ne tik simptomą?

Pašnekovės pastebėjimu, savigyda būna susijusi su netinkamu vaistų vartojimu, nes žmonės, norėdami gauti geresnį, greitesnį efektą savijautos pagerinimui vartoja didesnes dozes arba keletą tos pačios grupės vaistų:

„Taip dažniau padaroma žala organizmui negu nauda. Lygiai taip pat vienas iš dažnesnių vartojamų vaistų – vaistai nuo kosulio, jie yra vartojami ilgesnį laiką, nei turėtų būti, tuomet žmonėms užsitęsia kosulys nebe dėl kažkokios ligos, o paties vaisto vartojimo. Taip pat vaistai nuo slogos dažnai vartojami per ilgai ir dėl to išsivysto pripratimas, tada sloga būna nebe dėl infekcijos, pripratimo prie vaisto ir žmogus nebegali nevartoti tų vaistų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Baršauskienė sutiko, kad neretai užsiimdami savigyda žmonės gydo simptomą, o ne ligos priežastį.

„Tikrai pasitaiko ir taip, kad pacientai slopina savo simptomus ir vėliau tenka gydyti ligos komplikacijas, nes nėra gydoma pagrindinė liga. Todėl visada perkant vaistus reiktų pasitarti su vaistininkais, kad jie, atsižvelgdami į simptomus, į tai, kiek laiko žmogus serga, prieš parduodami nereceptinius medikamentus, įvertinę žmogaus būklę, turi pasiūlyti, ar vis dar galima bandyti slopinti simptomus, ar jau reikėtų kreiptis į gydytoją ir ieškoti tų simptomų priežasties ir gydyti pagrindinę ligą. 

REKLAMA

Jei sloga trunka tris dienas, turbūt galima gydytis vaistais nuo slogos, bet jei sloga trunka du mėnesius ar mėnesį, jau reikėtų ieškoti ligos ir kreiptis į medikus dėl ištyrimo. Nes sloga turėtų praeiti per 7 dienas, kitu atveji gali būti alergija, polipai, lėtinis sinusitas ar kitos ligos, kurios sukelia slogą“, – įspėjo gydytoja. 

Didelė problema, kai vartoja galybę vaistų 

Paklausta, prie kokių problemų gali privesti žmogų neracionalus vaistų vartojimas, pašnekovė atkreipė dėmesį, kad čia kalbama ne tik apie žalą organizmui, bet ir finansinius nuostolius.

REKLAMA

„Ypač tai aktualu mažesnes pajamas gaunančioms šeimoms ar vyresnio amžiaus žmonėms. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas 4 namų ūkis patiria nepakeliamą finansinę žalą vartojant vaistus, tai yra jų išlaidos vaistams yra didesnės, negu turėtų būti, ir jiems pritrūksta pinigų kokybiškam maistui ar kitiems poreikiams patenkinti. Taigi seminarų metu kalbame ir apie finansinę vaistų vartojimo pusę“, – pastebėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be kita ko, labai svarbu atsižvelgti ir į tai, kiek vaistų yra vartojama, mat viena iš didesnių problemų yra polifarmacija, kai žmonės vartoja ne vieną medikamentą. 

„Kai yra vartojam daugiau vaistų, tuo didesnė vaistų šalutinio poveikio, jų tarpusavio sąveikos tikimybė. Dėl to dažnai kyla kitos ligos, atsiranda kiti nusiskundimai, kuriuos tenka gydyti dėl netinkamo ar  per didelio vaistų vartojimo“, – pridūrė gydytoja. 

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad Sveikatos apsaugos ministerija organizuoja nemokamų seminarų ciklą, kurio metu gyventojams pristatomi racionalaus vaistų vartojimo principai. Pirmieji seminarai įvyko 2022 m. spalio mėnesį. Artimiausi nuotoliniai mokymai vyks sausio 25 d., 13 val. Registruotis į seminarus galima čia.

Nekyla klausimas kodėl? Atsakymas - gydytojai žiopli korumpuoti neišmanėlai, nemoka bendraut su pacientais , nieko neaiškina , tik kišenė atvėpus
Gydytojai dažniausiai atsižvelgia.....bet ne faktas,kad visuomet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų