Mitybos speicialistas Mantas Liekis sako, kad žarnyno veikla gali sutrikti dėl daugelio įvairių priežasčių:
– Mitybos veiksnių: prasta mityba, mažai skaidulų, daug riebaus, aštraus ar perdirbto maisto gali sukelti žarnyno problemas, pvz., vidurių užkietėjimą ar viduriavimą ir daugelio kitų priežasčių kaip:
– Fizinio aktyvumo trūkumo: dėl fizinio pasyvumo gali užkietėti viduriai ir pablogėti žarnyno sveikata;
– Dirgliosios žarnos sindromo: dėl šio sutrikimo galima susidurti su pilvo pūtimu, viduriavimu, pilvo skausmu, vidurių užkietėjimu;
– Uždegiminių žarnyno ligų: tai apima Krono ligą ir opinį kolitą;
– Infekcijų: bakterinės, virusinės ar parazitinės infekcijos gali sukelti gastroenteritą, sukeliantį viduriavimą ir kitus virškinimo trakto simptomus;
– Vaistų vartojimo: kai kurie vaistai, įskaitant antibiotikus, vidurius laisvinančius vaistus ir antacidinius vaistus, kurių sudėtyje yra magnio, gali sukelti žarnyno disfunkciją;
– Streso ir psichologinių veiksmų: pilvo pūtimas, alkio nejautimas, viduriavimas;
– Hormonų pokyčiai: hormoniniai svyravimai, tokie kaip menstruacinio ciklo ar nėštumo metu, gali turėti įtakos žarnyno funkcijai, pvz, suprastėja tuštinimasis arba kaupiasi dujos;
– Maisto netoleravimo: laktozės netoleravimas, jautrumas glitimui (celiakija) ir kitos maisto alergijos gali sukelti įvairių žarnyno problemų. Pvz, viduriavimą, pilvo pūtimą, bėrimus.
– Lėtinės būklės: ligos, tokios kaip diabetas, hipertiroidizmas ar hipotirozė gali turėti įtakos žarnyno funkcijai.
– Senėjimo: suprastėjęs tuštinimas, pilvo pūtimas.
Kaip pagerinti žarnyno veiklą?
Mitybos specialistas sako, kad norint pagerinti žarnyno veiklą, į mitybos racioną derėtų įtraukti avižas, ruduosius ryžius, pupeles, lęšius, avinžirnius, morkas, brokolius, obuolius, kriaušes, slyvas, uogas, bananus, jogurtus, pieno gėrimus, kefyrą, kombuchą.
„Taip pat reikėtų vartoti ir kitus produktus kaip: marinuotus agurkus, kopūstus, česnaką, liesus baltymus, kiaušinius, liesą jautieną, paukštieną, žuvį, riešutus sėklas, imbierą, pipirmetę, išgerčiau pakankamai skysčių.
Ankštinius produktus valgyčiau atsakingai ir stebėčiau, kaip kiekvienas produktas veikia mano virškinimą, suvalgius tam tikrą produktą stebėčiau, kaip mano skrandis reaguoja į maisto produktą, pajautus negalavimą, šio produkto vartojimą apribočiau“, – sako M. Liesis.
Vyras sako, kad šiuos produktus reikėtų vartoti, nes šie produktai turi daug gerųjų savybių. Jo teigimu sveiki riebalai yra būtini bendrai sveikatai ir gali padėti pasisavinti maistines medžiagas, bei riebaluose tirpius vitaminus, todėl yra naudingi.
„Pavyzdžiui, sėklos, riešutai, avokadas, imbieras ir pipirmėtė. Imbieras gali padėti sumažinti pykinimą, o pipirmėtė gali palengvinti dirgliosios žarnos sindromą.
Taip pat rekomenduojama vartoti maistą, kuriame gausu probiotikų. Probiotikai yra gyvos bakterijos ir mielės, kurios yra naudingos žarnyno sveikatai, teigiamai veikia žarnyno mikloflorą.
O maistas, kuriame gausu skaidulų, pvz, avižos, ląsteliena – padeda virškinimui, nes skatina tuštinimąsi.
Tam tikros žolelių arbatos, tokios kaip ramunėlių, imbiero ir pipirmėčių arbata, gali padėti virškinimo procesui, sumažinti pilvo pūtimą“, – teigia mitybos specialistas Mantas.
Sutrikusi žarnyno veiklą? Šie produktai yra kaltininkai
Mantas Liekis sako, kad pieno produktai, asmenims, netoleruojantiems laktozės, gali sukelti pilvo pūtimą, mėšlungį ir viduriavimą.
„Dirbtiniai saldikliai, kai kurie dirbtiniai saldikliai, tokie kaip sorbitolis ir ksilitolis, gali sukelti viduriavimą ir dujų kaupimąsi, ypač jautriems asmenims, nes jie nėra visiškai absorbuojami ir gali fermentuotis žarnyne.
Alkoholis, per didelis alkoholio vartojimas gali sudirginti virškinimo sistemą ir sutrikdyti žarnyno bakterijų pusiausvyrą, sukeldamas tokias problemas kaip uždegimas, sumažėjęs maistinių medžiagų įsisavinimas ir padidėjusi virškinimo trakto ligų rizika.
Aštrus maistas, aštrus maistas nėra kenksmingas visiems, kai kuriems žmonėms jis gali sudirginti skrandžio ir žarnyno gleivinę, todėl gali atsirasti virškinimo sutrikimų“, – pasakoja M. Liekis.
Preparatai žarnyno veiklos gerinimui
Mitybos specialistas teigia, kad kamuojant prastam virškinimui, reikėtų atrasti prasto virškinimo priežastį.
„Kiek vėliau galima apsvarstyti betaino, virškinimo fermentų, probiotikų, prebiotikų naudojimą mityboje, išskirtiniais atvejais vaistų vartojimą, vaistai turėtų būti vartojami tik pasikonsultavus su gydytoju.
Bet kokių medikamentų vartojimas gali neigiamai paveikti organizmą, todėl prieš vartojant tam tikrus vaistus reikia išsiaiškinti šių vaistų šalutinį poveikį organizmui“, – komentuoja jis.