• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sinoptikai praneša, jog šią savaitę sugrįš karščiai – vietomis šils net iki 32 laipsnių, o UV spinduliuotė bus itin aukšta, ji sieks 6–7 balus. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba primena, ko svarbu nepamiršti ir ką reikia padaryti karštomis dienomis bei kuriomis valandomis į lauką geriau neiti. 

Sinoptikai praneša, jog šią savaitę sugrįš karščiai – vietomis šils net iki 32 laipsnių, o UV spinduliuotė bus itin aukšta, ji sieks 6–7 balus. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba primena, ko svarbu nepamiršti ir ką reikia padaryti karštomis dienomis bei kuriomis valandomis į lauką geriau neiti. 

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su meteorologu Gyčiu Valaika, specialistas įspėja, jog šios dienos yra pačios ilgiausios ir saulė pakyla aukščiausiai, todėl tikrąjį vidurdienį – ne 12 val., o maždaug 13 val. 20 min. – saulė būna pati pavojingiausia.

Siunčia perspėjimą lietuviams

„Kaip tik šiomis dienomis bus saulėta, debesų danguje mažai, bus aukšta UV spinduliuotė, indeksas sieks 6–7 laipsnius. Saugotis saulės reikėtų jau keletą valandų iki vidurdienio: 10–17 val. arba 11–16 val.

Reikia vengti tiesioginių saulės spindulių, o jei kitaip neišeina – teptis kremu nuo saulės, dėvėti skrybėlaites ar kepures, nepamiršti tamsintų akinių su UV filtru. Šios priemonės yra būtinos, nes kitaip gali tekti nusvilti. Saulė šiuo metu yra mažiausiai draugiška“, – įspėja G. Valaika.

REKLAMA
REKLAMA

Ypatingai meteorologas įspėja atostogaujančius žmones, nes jiems labiausiai norisi būti saulėje ir pasididinti vitamino D atsargas, tačiau reikėtų jausti ribas, neužsibūti saulėje per ilgai.

REKLAMA

UV spinduliuotės žala

Kaip pranešama meteo.lt svetainėje, UV indeksas – tai paprasta ir lengvai suprantama UV spinduliuotės intensyvumo įvertinimo priemonė. UV indekso reikšmės grupuojamos į kategorijas ir lemia apsaugos nuo saulės reikalingumo laipsnį.

0-2 – UVI žemas, apsaugos lygis minimalus (gali būti skrybėlė);

3-5 – UVI vidutinis, apsauga – skrybėlė, akiniai, apsauginio kremo saulės apsaugos faktorius (SAF) ne mažiau kaip 20;

6-7 – UVI aukštas, apsauga – kas išvardyta aukščiau, o tarp 11–15 val. geriau būti pavėsyje.

REKLAMA
REKLAMA

8-10 – UVI labai aukštas, ekstremali apsauga, t. y. geriau į lauką neiti.

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, mažų UV spinduliuotės kiekių žmonėms reikia vitamino D gamybai. Ji taip pat naudojama kai kurioms ligoms (pvz., rachitui, žvynelinei ar egzemai) gydyti.

Tai daroma esant griežtai medicininei kontrolei, apie gydymo naudą su mažiausia neigiamo poveikio rizika sprendžia specialistai. Ilgalaikis UV spinduliuotės poveikis žmogui gali sukelti ūminius ir chroniškus odos, akių ir imuninės sistemos pakenkimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai žinomas ūmus per ilgo buvimo saulėje efektas yra apdegimas. Per ilgą laiką UV skatina degeneracinius ląstelių, audinio skaidulų ir kraujagyslių pakitimus bei ankstyvą odos senėjimą. UV taip pat gali būti akių uždegiminių procesų (fotokeratito – akies ragenos uždegimo) priežastis.

Chroniški (ilgalaikiai) efektai jungia dvi dideles visuomenės sveikatos problemas – odos vėžį ir kataraktą. Kasmet pasaulyje konstatuojama milijonai nemelanominio ir melanominio odos vėžio atvejų. Jeigu pirmasis gali būti chirurgiškai pašalinamas ir retai būna mirtinas, tai piktybinė melanoma šviesiaodžiams žmonėms realiai yra mirtina.

REKLAMA

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos įvertinimą daugiau kaip 20% kataraktos atvejų gali būti dėl UV poveikio, ypač valstybėse arti pusiaujo. Augantis žmonių aktyvumas lauke ir pasikeitusi deginimosi kokybė yra per ilgo buvimo saulėje priežastis.

Kaip apsisaugoti?

LHMT specialistai primena, kaip saugoti save esant aukštam UV indeksui:

- naudokite priemones, apsaugančias nuo UV spinduliuotės (kremai ir losjonai su SPF15 ir daugiau, saulės akiniai su 99–100 % UVA/UVB apsauga). Kremo aplikaciją kartokite bent kartą per valandą arba po maudymosi ar apsišluostymo rankšluosčiu;

REKLAMA

- gerkite daug skysčių – mažais kiekiais, bet dažnai. Venkite putojančių, kofeino turinčių gėrimų, nes juos vartojant audiniai netenka daug vandens;

- stebėkite savo buvimo saulėje laiką ir trukmę, ypač apie vidurdienį, stenkitės daugiau laiko praleisti pavėsyje. Geriausias laikas būti saulėje – iki 11 val. ir po 16 val.;

- būdami ilgesnį laiką saulėje, dėvėkite drabužius ilgomis rankovėmis (taip pat ir ilgas kelnes), nepamirškite galvos apdangalų;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- po ilgesnio buvimo saulėje stebėkite savo kūną: apžiūrėkite turimus apgamus, pigmentines dėmes, atkreipkite dėmesį ar nepakito jų būklė, ar neatsirado naujų darinių.

Artimiausių orų prognozė

Kaip anksčiau pranešė meteo.lt, antradienio nakties pradžioje kai kur truputį palis, likusią nakties dalį ir dieną be lietaus. Naktį vietomis rūkas. Vėjas daugiausia šiaurės, naktį 3–8 m/s, dieną 4–9 m/s. Temperatūra naktį 11–16, kai kur 8–10 laipsnių šilumos, dieną 23–28 laipsniai.

REKLAMA

Trečiadienį be lietaus. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 10–15, Kuršių nerijoje apie 17 laipsnių šilumos, dieną 25–30 laipsnių.

Ketvirtadienį nelis. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 13–18 laipsnių šilumos, dieną 27–32 laipsniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų