Yra ir siaubingų augalų-kompanionų, kurie daro viską, kad pakenktų pomidorams, rašo express.co.uk. Julia Omelchenko, „Nature ID“ sodininkystės ekspertė, atskleidė kelis augalus, garsėjančius konkurencija su pomidorais dėl maistinių medžiagų arba skatinančius ligas, dėl kurių sulėtėja augalų vystymasis ir jie užaugina prastą derlių.
Ji sakė: „Pomidorai yra vieni iš labiausiai paplitusių augalų, auginamų patalpose. Jie puikiai tinka auginti vazonuose ir atvirame lauke. Tačiau net ir esant geriausioms sąlygoms, pomidorai gali susilpnėti nuo kenkėjų ar ligų, o tai lemia prastą derlių. Problemą taip pat gali kelti ir kaimynystėje augantys augalai“.
Kopūstai
Kopūstai priklauso bastutinių šeimai, kuri nelabai dera su pomidorais, nes stabdo jų augimą. Ir pomidorams, ir kopūstams reikia daug maistinių medžiagų. Julija paaiškino:
„Pasodinus juos vieną šalia kito, kopūstai ir pomidorai konkuruos dėl maistinių medžiagų, o kopūstai greičiausiai pasisavins didžiąją dalį mikro ir makroelementų“.
Kopūstiniai augalai taip pat išskiria chemines medžiagas į dirvą, stabdydami pomidorų vystymąsi. Šis cheminis slopinimas vadinamas alelopatija.
Cheminė medžiaga patenka į pomidorų šaknis, trukdydama joms pasisavinti maistines medžiagas ir vandenį iš dirvožemio.
Agurkai ir cukinijos
Nors agurkai ir cukinijos ne taip stipriai veikia pomidorus, tačiau sodininkystės ekspertė patarė, kad vis tiek geriausia juos sodinti atskirai.
Julija sakė: „Jų vešli lapija sukuria pavėsį, o tai reiškia, kad dirva aplink juos džiūsta ilgiau nei aplink pomidorus. Abiems augalams tai padidina miltligės riziką“.
Graikiniai riešutai
Sodininkai neturėtų auginti pomidorų arti juodojo riešutmedžio „lašėjimo“ linijos. Medžio šaknys, riešutai ir lapai gamina jugloną, kuris daro neigiamą poveikį daugelio kitų augalų, įskaitant pomidorus, augimui.
Julija pasakė: „Taigi, būtinai pasodinkite pomidorus saugiu atstumu. Jei jūsų sklype auga suaugę riešutmedžiai, daržas turi būti kuo toliau nuo jų, kad nepakenktų.“
Net jei sodininkai medį nukerta, jiems reikia palaukti mažiausiai dar dvejus metus prieš sodinant pomidorus toje vietoje, nes ir po poros metų medžio šaknys vis dar gali ir toliau išskirti į dirvą jugloną.
Bulvės ir baklažanai
Pomidorai, bulvės ir baklažanai priklauso bulvinių šeimai, tai reiškia, kad jie jautrūs toms pačioms ligoms ir kenkėjams. Kai liga ar kenkėjas užpuola vieną augalą, ji gali greitai išplisti į kaimyninius. Vadinasi, žala dar padidėja.
Ekspertė sakė: „Kolorado vabalai ir daugiaspalvės kandys (manduca) gali išplisti iš bulvių lysvės į pomidorus. Šių augalų rūšių sodinimas vienas šalia kito taip pat gali padidinti grybelinės ligos, vadinamos fitoftora, riziką. Paprastai fitoflora užkrečia bulves, bet per dirvą gali išplisti į kaimyninius bulvinių šeimos augalus.
Iš pradžių grybelis paveikia pomidorų lapiją, tačiau laikui bėgant jis gali persikelti į kitas augalo dalis, įskaitant stiebą ir vaisius“.
Kukurūzai
Kitas augalas, nuo kurio reikia saugoti pomidorus, yra kukurūzai, nes jie linkę užsikrėsti kukurūziniu saulinuku. Julija paaiškino, kad kukurūzinio saulinuko lervos minta visomis burbuolės dalimis, visiškai sunaikindamos derlių.
Tos pačios lervos taip pat prasiskverbia į pomidorų vaisius ir naikina augalo lapus bei stiebus. Jei šie abu augalai sodinami arti vienas kito, jie tampa labai patrauklūs kukurūziniam saulinukui.