Ausų siera yra natūraliai susidaranti medžiaga, kuri, laikui bėgant, kaupiasi ausies kanale. Nepaisant tirštos, vaško konsistencijos, sveikatos priežiūros specialistai primygtinai reikalauja, kad ausų siera nebūtų šalinama, nebent tai sukelia klausos problemų.
Kai siera susikaupia ir pati nepasišalina iš ausies kanalo, gali būti laikas jį išvalyti patiems – bet kaip tai padaryti teisingai?
Kodėl susidaro ausų siera
Nepaisant pavadinimo, ausų siera iš tiesų nėra siera. Ši tiršta geltono atspalvio medžiaga sudaryti iš negyvų ausies odos ląstelių, susimaišiusių su kasdieniais nešvarumais, rašo express.co.uk.
Audiologijos specializacijos klinikos duomenimis, ausų sieroje yra riebalų rūgščių, skvaleno, alkoholių, cholesterolio.
Šios keturios medžiagos, susimaišiusios su negyvomis odos ląstelėmis, yra dviejų pagrindinių liaukų – smegenėlių ir riebalinių liaukų, kurios išskiria prakaitą ir riebalus – išsiskyrimo rezultatas.
Kaip valyti ausis?
Niekada nevalykite ausų sieros naudojant medvilninius ausų krapštukus, nes tai gali sužaloti ausies kanalą ir padaryti daugiau žalos nei naudos.
Nors naudojant medvilninius ausų krapštukus sierai valyti gali sužadinti jūsų ausies nervų galūnėles, yra trys pagrindinės priežastys, kodėl turėtumėte vengti naudoti šias higienos priemones:
Ausų sierą galite įgrūsti giliau, iki ausies būgnelio;
Ausies būgnelio perforacija gali sukelti ausies būgnelio plyšimą arba ausies infekciją;
Jei sierą stumsite gilyn į ausį, ji gali sukietėti ir užkimšti ausies kanalą.
Reguliariai valyti ausų sieros nebūtina, nes ji sukuria apsauginį barjerą ausies būgneliui, turi antibakterinių savybių, sulaiko nešvarumus ir dulkes nuo patekimo į ausies kanalą, taip išvengiant ausies būgnelio pažeidimo.
Ausų valymas su soda
Kai susikaupusi ausų siera ima kelti problemas, yra keletas veiksmingų ausų krapštukų alternatyvų, kurios gali būti panaudojamos dideliems sieros gumulams pašalinti iš ausies kanalo, o kepimo soda yra viena iš puikių priemonių.
Remiantis medicinos svetaine „Healthline“, ausų vašką galima pašalinti naudojat paprastą kepimo sodos tirpalą, kuriame naudojami tik du ingredientai.
Pusę arbatinio šaukštelio sodos ištirpinkite 60 mililitrų šilto vandens – naudokite atvėsusį virintą vandenį. Supilkite tirpalą į buteliuką su lašintuvu arba naudokite pipetę, galvą pakreipkite į šoną.
Į ausį įlašinkite 5-10 lašų tirpalo ir palikite valandai, po to išskalaukite vandeniu. Turėtumėte tai kartoti kartą per dieną maždaug 2 savaites, kol siera pasišalins. Jei siera ausyje lieka ilgiau nei dvi savaites, turėtumėte kreiptis į gydytoją.
Ausų plovimas aliejumi
Ausų siera taip pavadinta dėl savo savybių, todėl ją galima pašalinti naudojant aliejus. Naudokite natūralius aliejus, tokius kaip kūdikių aliejus, kokosų aliejus, glicerinas arba alyvuogių aliejus ir jais skalaukite ausis.
Supilkite pasirinktą aliejų į buteliuką su lašintuvu arba naudokite pipetę, galvą pakreipkite į šoną, įlašinkite aliejaus.
Laikykite galvą pakreiptą į šoną penkias minutes ir kartokite šį veiksmą du kartus per dieną. Aliejus suminkština ausų sieros sankaupas, o tai gali padėti joms lengviau pasišalinti iš ausies kanalo.
Ausis plaukite vandeniu
Tai vienas paprasčiausių būdų pašalinti ausų sierą. Norint pašalinti jos gabalėlius, nereikia nieko, išskyrus vandenį.
„Healthline“ rekomenduoja derinti šį metodą su kitomis natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, plovimu aliejumi ar kepimo soda. Tiesiog drėkinkite ausį vandeniu.
Ausims valyti reikės minkštos guminės pipetės, užpildytos šiltu vandeniu. Pakreipkite galvą į šoną, po galva pasidėję rankšluostį ir švelniai išspauskite vandenį, kad jis patektų į ausies kanalą.
Leskite vandeniui laisvai tekėti, kad ausys gerai išsiplautų ir pasišalintų susidariusi ausų siera.