• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sosnovskio barštis daugumai jau gerai žinomas kaip pavojingas augalas, tačiau kontakto su juo išvengti pavyksta ne visada, ypač, jei daug laiko leidžiate gamtoje. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro gydytoja, projekto „Odos akademija“ koordinatorė Iveta Gylienė papasakojo, kaip gydyti Sosnovskio barščių sukeltus nudegimus ir kokių klaidų nedaryti.

Sosnovskio barštis daugumai jau gerai žinomas kaip pavojingas augalas, tačiau kontakto su juo išvengti pavyksta ne visada, ypač, jei daug laiko leidžiate gamtoje. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro gydytoja, projekto „Odos akademija“ koordinatorė Iveta Gylienė papasakojo, kaip gydyti Sosnovskio barščių sukeltus nudegimus ir kokių klaidų nedaryti.

REKLAMA

Pirmiausia svarbu suprasti, ar atsiradę nudegimai tikrai sukelti Sosnovskio barščių. Gydytoja I. Gylienė sako, kad Sosnovskio barščių sukelti simptomai nėra specifiniai, o labiau primenantys tiesiog nudegimą.

„Saulei atvirose kūno vietose, pavyzdžiui, plaštakų, dilbių, blauzdų odoje ar veide pasireiškia deginimo jausmas, paraudimas, patinimas, vėliau galintis progresuoti į pūsles“, – pasakoja gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Pūslės, pasak gydytojos, gali pratrūkti, o tada oda šlapiuoja, ją niežti, dėl ko gali atsirasti ir antrinė infekcija. Ilgainiui oda pasidengia šašais, o kai kada gali būti pažeidžiamos akys ir netgi kvėpavimo takai.

REKLAMA

Suprasti, ar tai Sosnovskio barščių sukelti nudegimai, sako gydytoja, padeda žmogaus pasakojimas. „Paprastai prieš 24-72 valandas žmogus saulėtą dieną būna leidęs laiką lauke ir turėjęs nemažai kontakto su augalais – vaikščiojęs augalingose vietovėse, skynęs, šienavęs augalus, iš kurių galbūt atpažinęs Sosnovskio barščius. Ne visi yra matę Sosnovsio barščius, taigi kartais patikslinti problemos kilmę gali būti sudėtinga“, – sako I. Gylienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti nusideginus Sosnovskio barščiais?

Nors specifinio gydymo, pasireiškus bėrimams, nėra, gydytoja sako, kad yra metodų, galinčių palengvinti simptomus.

„Simptomus gali palengvinti odos vėsinimas šaltais kompresais, priežiūros priemonės su dekspantenoliu ar alijošiumi. Svarbu atkreipti dėmesį, kad pasirinktas preparatas nebūtų riebus, vazelino ar aliejinio pagrindo. Bendrą būklę pagerina nesteroidinų vaistų nuo uždegimo vartojimas, vietiškai kelias dienas galima patepti vaistinėje įsigytą nereceptinį hidrokortizono kremą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei yra pratrūkusių pūslių, svarbu neleisti į pažeidimus patekti infekcijai – tam naudojami dezinfekciniai tirpalai ar jų kombinacijos su kitomis veikliosiomis medžiagomis kremuose. Infekcijos profilaktikai tinkami būtų chlorheksidinas, oktenidinas, sulfadiazino sidabro druskų tepalai.

Niežėjimui mažinti vartojama antihistamininių preparatų, kitaip žinomų kaip vaistai nuo alergijos. Svarbu vartoti pakankamai skysčių“, – patarė gydytoja.

REKLAMA

Po Sosnovskio barščių likusioms dėmėms – apsauga nuo saulės

Jei pūslių nėra, o pažeidimai nedideli, dermatologė sako, kad susitvarkyti, naudodami tinkamas priemones, galite ir namuose. Vis dėlto, jei bėrimai ar pūslės apima didesnį plotą, juntamas stiprus skausmas arba jose susikaupia neskaidrus skystis, derėtų kreiptis į gydytoją.

Pasireikšti, pasak I. Gylienės, gali ir karščiavimas, šaltkrėtis, pykinimas, vėmimas ar antrinės infekcijos požymiai, pavyzdžiui, šlapiavimas ar pūliavimas. Tokiu atveju taip pat reikėtų kreiptis į medikus.

REKLAMA

Dažniausiai, sako gydytoja, tinkamai sukontroliavus ir gydžius pažeidimus, randų nelieka, tačiau šiokių tokių pakitimų galite pastebėti. „Deja, net ir lengvais atvejais, kurį laiką buvusių bėrimų, pūslių vietose gali būti matomas paraudimas, o vėliau – použdegiminė hiperpigmentacija, t.y. patamsėjusi oda.

Paprastai šie liekamieji reiškiniai lėtai pagerėja savaime. Norint greičiau sumažinti jų pasireiškimą, reikalinga tolimesnė tų sričių apsauga nuo saulės, apsauginių kremų SPF50+ ir hiperpigmentaciją mažinančių priemonių naudojimas. Sunkiais atvejais galimos ir randinės komplikacijos“, – paaiškino I. Gylienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokių klaidų, nusideginus Sosnovskio barščiais, nedaryti?

Didžiausios klaidos, sako I. Gylienė, yra savarankiškas susidariusių pūslių badymas ir odos lupinėjimas. „Tokiu būdu atveriami vartai infekcijai. Žaizdas sudėtinga prižiūrėti, pasunkėja jų gijimas, galimi randai.

Kitos didelės, tačiau dar iki simptomų pasireiškimo daromos klaidos – po kontakto su augalo nenuplauta oda, tolimesnis saulės poveikis, kurio reikėtų vengti mažiausiai 48 valandas“, – primena gydytoja.

REKLAMA

I. Gylienė pabrėžia, kad jei atpažinote šalia esantį Sosnovskio barštį, nesitikėkite, kad išvengsite jo sukeliamų pasekmių. Šis augalas, primena dermatologė, įtrauktas į kenksmingų ir naikintinų augalų sąrašą, todėl stengdamiesi juo atsikratyti naudokitės apsauginėmis priemonėmis.

„Nemaža dalis žmonių siekia su jais susidoroti savarankiškai, tokiems lauko darbams pasirinkdami saulėtas dienas ir dirbdami be apsauginių priemonių. Kita bėda – šio augalo nežinojimas, kuomet prie aukštų Sosnovskio stiebų žmonės atsitiktinai ar specialiai prisiliečia, ar būna nedideliu atstumu šalia jų vaikščiodami laukuose, fotografuodamiesi“, – įspėjo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų