Dėl to dedamos visos pastangos padidinti visuomenės informuotumą apie ankstyvus įspėjamuosius ligos požymius. Pasak vienos sveikatos priežiūros įstaigos, baltos perlamutrinės išaugos ant kaklo, ausų ir veido gali būti vėžio požymis.
Labiausiai paplitusi odos vėžio forma
Bazinių ląstelių karcinoma yra labiausiai paplitusi odos vėžio forma, dažniausiai pasireiškianti iš visų šios ligos formų. Laimei, jis taip pat yra viena iš lengviausiai gydomų.
„Kadangi bazinių ląstelių karcinoma plinta lėtai, ji dažniausiai pasireiškia suaugusiems“, – teigia sveikatos priežiūros įstaiga. Toliau tęsiama:
„Bazalinių ląstelių navikai gali būti įvairių formų, įskaitant perlamutrinį baltą arba vaškinį guzelį, dažnai su pastebimomis kraujagyslėmis ausyse, kakle ar veide“.
Kita vertus, ši liga gali pasireikšti raudonomis, pleiskanojančiomis dėmėmis ant odos. Kartais darinyje pasitaiko rudo arba juodo pigmento. Darinys pamažu didėja ir gali tapti pluta, kraujuoti arba išsivystyti į skausmingą opą. Kiti bazinių ląstelių karcinomos simptomai gali būti odos sritys, kurios atrodo kaip randai ar niežtinčios dėmės, rašo express.co.uk
Vėžys laikomas vienu iš labiausiai išgydomų, nes retai plinta į kitas kūno dalis, todėl jį lengva gydyti. NHS priduria: „Yra nedidelė rizika (iki 5%), kad plokščialąstelinė karcinoma išplis į kitas kūno dalis, dažniausiai limfmazgius (mažos liaukos, esančios visame kūne). Dariniai paprastai atsiranda saulės veikiamose odos vietose.
Kaip išvengti odos vėžio?
Nors vyrauja įsitikinimas, kad odos vėžio rizika žiemą mažėja, mokslininkai pabrėžia, kad svarbu ištisus metus vartoti apsaugos nuo saulės priemones. Be to, apsauga nuo saulės yra ypač svarbi vaikams.
Tiesą sakant, net keli pūsliniai saulės nudegimai vaikystėje gali padidinti riziką vėliau susirgti odos vėžiu, teigia „Harvard Health“. Ligos išgyvenamumas priklauso nuo daugybės faktorių, tačiau ankstyvas diagnozės nustatymas suteikia geriausias galimybes pasveikti. Taigi labai svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, kai įtariate odos vėžį.
Norint nustatyti, ar odos darinys yra piktybinis, jį reikia išpjauti ir nusiųsti į laboratoriją tolesniam tyrimui. Vėžio gydymas yra trejopas ‒ chirurgija, radiacija ir chemoterapija.
Pastaraisiais dešimtmečiais tai yra sėkmingo vėžio gydymo pagrindas. Odos vėžio atveju ligą galima išgydyti tiek chirurginėmis, tiek nechirurginėmis procedūromis.