• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sergantieji amžine geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma, pigmentiniu retinitu, diabetine retinopatija, katarakta ir kitomis akių ligomis susiduria su didžiausiu iššūkiu – jie mano, jog jau nebegalės skaityti. Kai nebepadeda korekciniai akiniai, o skirti operacijos medikas negali, žmogui pasiūloma ieškoti didinamųjų stiklų. Optikose ar kanceliarinių prekių parduotuvėse esantis prastas pasirinkimas neretai galutinai atima iš žmogaus viltį kada nors skaityti. UAB Biomedika specialistai sako, jog pacientai per mažai žino apie technines pagalbos priemones, kurios gali užtikrinti skaitymo malonumą net ir esant stipriai regėjimo negaliai.

REKLAMA
REKLAMA

Koją pakiša kompensavimo sistema

Pasak techninės pagalbos priemonių parinkimo specialistės Paulinos Vaitkūnaitės, svarbu žinoti, kad dalį priemonių nemokamai išduoda Techninės pagalbos neįgaliesiems centras (TNPC). „Iš vienos pusės matome, kad žmonės dažnai neturi informacijos apie esamas priemones, jų skirtumus ir juolab nesuvokia, kaip kuri gali padėti jo atveju. Iš kitos pusės, neretai žmogus susiduria su problema, kad norimos priemonės jam tenka laukti metus ir ilgiau. Mes siūlome išeitį – įsigyti norimą priemonę ir vėliau iš TNPC gauti nustatytą kompensacijos sumą už įsigytą priemonę. Delsti nereikėtų, nes po metų regėjimo lygis gali būti dar žemesnis, o neturint geros pagalbinės priemonės metus laiko žmogus neturės jam įprastų dalykų, pavyzdžiui, skaitymo, buvimo prie vandens“, - pabrėžia specialistė. Pasak techninės pagalbos priemonių parinkimo specialisto Jono Daublio, į jų centrą užsukantys vyresnio amžiaus žmonės stebisi ir piktinasi kompensavimo sistema. „Elektroninės vaizdo didinimo priemonės, kurios daugumai sugrąžina skaitymo džiaugsmą, yra kompensuojamos tik studentams ir moksleiviams. Vyresnio amžiaus žmonės turi priemones įsigyti už savo lėšas, tačiau tokių priemonių kaina siekia ir 1000 litų. Tik vienas kitas senjoras gali sau tai leisti“, - atkreipia dėmesį specialistas.

REKLAMA

Pasirinkimas yra, trūksta informacijos

Silpstant regėjimui tenka pasitelkti vaizdą didinančias priemones, kurios padeda skaityti ar matyti objektus, esančius tolumoje. „Mūsų centre parenkamos priemonės dažniausiai būna didinimo stiklai (skirti skaitymui arba skirti žiūrėjimui į tolį), buitinės priemonės su kalbėjimo funkcija, taip pat dirbantys žmonės domisi programine įranga, kuri išdidina vaizdą kompiuterio ekrane arba perskaito jame esantį tekstą. Kaip alternatyvą didinamiesiems stiklams galime pasiūlyti elektroninius vaizdo didintuvus, kurie išdidina tekstą iki 16 kartų, keičia kontrastą (labai svarbu silpnaregiams, sergantiems amžine geltonosios dėmės degeneracija), nes tekstas yra išryškinamas ir spalvos pritaikomos, kad mažiausiai vargintų akis“, - sako Jonas Daublys. UAB Biomedika neįgaliesiems skirtų priemonių padalinys bendradarbiauja su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga ir organizuoja susitikimus įvairiuose šalies regionuose. „Priemonių pritaikymas visuomet užtrunka. Su žmogumi kartais prašnekam ir valandą. Pavyzdžiui, vasaros pradžioje daug žmonių ieškojo specialių akinių nuo saulės. Silpstant regėjimui ar jau esant skirtingo laipsnio regėjimo negaliai reikia specialių akinių, kurie ne tik saugo nuo UV, bet ir turi mėlynos šviesos blokatorius ar akinių rėmelis yra su padidinta šviesos prasiskverbimo apsauga. Pagal šviesos pralaidumą ir stiklo filtro atspalvį akiniai gali būti parenkami pagal gamintojo rekomendacijas kiekvienai akių ligai. Kartais žmogui duodame pasimatuoti akinius nuo šviesiausio filtro iki tamsiausio ir taip išsirenkamas tinkamiausias filtro atspalvis. Turime 14 skirtingų akinių filtrų ir jie puikiai apsaugo nuo akinimo. Ši prekė populiari tarp sergančiųjų glaukoma, po kataraktos operacijos, esant pirmiesiems amžinės degeneracijos požymiams akyse. Noriu atkreipti dėmesį, kad nuo saulės spindulių saugoti akis reikia ne tik vasarą, bet ir iškritus sniegui“, - sako techninės pagalbos priemonių parinkimo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Sunku pripažinti

Pasak Paulinos Vaitkūnaitės, silpstant regėjimui žmonės itin greitai praranda viltį ir atsisveikina su ankstesnio gyvenimo kokybe. „Žmonės dažnai galvoja, kad niekas jiems nepadės. Mes dažniausiai matome liūdnus veidus tų, kurie galvoja, kad jie jau negalės skaityti. Tikriausiai, tai vienas didžiausių džiaugsmų, kurį suteikia regėjimas. Be to, tai žmogaus savarankiškumas, būdas gauti informaciją. Daugumai parinkus tinkamą pagalbos priemonę skaitymo galimybė užtikrinama nesunkiai. Aišku, būna atvejų, kai tenka pripažinti, jog žmogus jau skaityti negalės, tačiau yra kalbinės priemonės, kurios leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą. Tokiais atvejais mes dažniausiai susiduriame su psichologinėmis problemomis, kai žmogus bijo pripažinti savo neįgalumą, bijo būti kitokiu ir išsiskirti iš visuomenės. Daug kalbamės su atėjusiu žmogumi ir jo artimaisiais, kad nebijotų techninės pagalbos priemonių, nes jos silpstant regėjimui leidžia išlikti savarankiškais“, - sako techninės pagalbos priemonių parinkimo specialistė P. Vaitkūnaitė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų