• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gimdos kaklelio vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą onkologinis susirgimas tarp bet kurio amžiaus moterų. Lietuvoje ši klastinga liga kasmet nustatoma daugiau nei 500 pacienčių.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gimdos kaklelio vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą onkologinis susirgimas tarp bet kurio amžiaus moterų. Lietuvoje ši klastinga liga kasmet nustatoma daugiau nei 500 pacienčių.

REKLAMA

Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytojos akušerės-ginekologės Julijos Darginavičiūtės-Sadauskienės, daugumai moterų simptomai ima reikštis tik ligai pasiekus vėlyvą stadiją, todėl geriausia vėžio prevencija yra skiepai ir reguliari patikra.

Gimdos kaklelio vėžys yra piktybinis gimdos kaklelio susirgimas, kuris išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio ląstelių. Jį sukelia viena dažniausių lytiškai plintančių infekcijų – aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija.

Nors gimdos kaklelio vėžys dažniausiai diagnozuojamas 35–50 m. amžiaus moterims tačiau susirgti gali bet kokio amžiaus moteris“, – sako J. Darginavičiūtė-Sadauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kokie yra rizikos veiksniai?

ŽPV užsikrečiama per odos, gleivinių kontaktą, dažniausiai vaginalinių, oralinių, analinių lytinių santykių metu ir petingo metu. Daugeliu atvejų ši infekcija būna besimptomė, todėl moterys dažnai nežino, kad yra užsikrėtusios, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

„ŽPV sutrikdo svarbių baltymų, slopinančių ląstelės dauginimąsi, veiklą ir ląstelės pradeda nekontroliuojamai augti. Todėl, jei didelės rizikos ŽPV infekcija išlieka ilgai, gali atsirasti ikivėžinių pokyčių, progresuojančių iki gimdos kaklelio vėžio“, – teigia gydytoja akušerė-ginekologė.

Pagrindinis gimdos kaklelio rizikos veiksnys yra aukštos rizikos ŽPV infekcija. Kadangi ŽPV yra lytiškai plintantis virusas, ligos išsivystymo rizikos veiksniai yra susiję su lytinio gyvenimo aspektais, tokiais kaip ankstyva lytinio gyvenimo pradžia, didelė seksualinių partnerių kaita, lytiškai plintančios ligos, barjerinių kontraceptinių priemonių nenaudojimas, daug gimdymų, ilgalaikis peroralinių kontraceptikų vartojimas. Galimi ir kiti rizikos veiksniai, nesusiję su lytiniu gyvenimu, pavyzdžiui, rūkymas ir nusilpusi imuninė sistema.

REKLAMA
REKLAMA

Kokie yra gimdos kaklelio vėžio simptomai?

Ankstyvose stadijose gimdos kaklelio vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų, tačiau kartais gali atsirasti kraujingų išskyrų iš makšties ne menstruacinio ciklo metu, pomenopauzėje ar po lytinių santykių.

„Moterys turėtų atkreipti dėmesį į vandeningas, kraujingas ir nemalonaus kvapo išskyras iš makšties, kurios gali signalizuoti apie pažengusią ligą. Laikui bėgant, kraujavimas dažnai intensyvėja, atsiranda skausmas apatinėje pilvo dalyje, lytiniai santykiai tampa skausmingi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasireiškus bent vienam iš šių simptomų, taip pat jaučiant stiprų dubens skausmą, kojų tinimą ar tirpimą, sutrikus šlapinimuisi ar tuštinimuisi, vertinga neatidėliotina gydytojo akušerio-ginekologo konsultacija“, – sako J. Darginavičiūtė-Sadauskienė.

Ankstyvas gimdos kaklelio vėžio diagnozavimas gerokai padidina sėkmingo gydymo galimybę ir išgyvenamumą. Aptikus ligą ankstyvoje stadijoje, galima taikyti mažiau invazinius gydymo būdus, kurie dažnai lemia geresnę gyvenimo kokybę.

REKLAMA

Gimdos kaklelio vėžio prevencija

Pagrindinė profilaktikos priemonė, leidžianti diagnozuoti ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus ir taip mažinti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, yra prevencinė programa.

Pagal šiuo metu Lietuvoje vykdomą gimdos kaklelio vėžio patikros programą tikrinamos visos moterys nuo 25 metų iki 59 metų.

Moterims nuo 25 iki 34 m. kas 3 metus atliekamas citologinis gimdos kaklelio tyrimas, o nuo 35 iki 59 m. – kas penkerius metus atliekamas ŽPV tyrimas.

REKLAMA

Jei ŽPV rezultatai yra teigiami, pacientei atliekamas ir gimdos kaklelio citologinis tyrimas. Aptikus pakitimų, atliekama kolposkopija, biopsija, sprendžiama dėl tolimesnės taktikos“, – dalinasi minėto klinikų tinklo Akušerijos ir ginekologijos centro akušerė-ginekologė J. Darginavičiūtė-Sadauskienė.

Ji pratęsia, kad ŽPV infekcijos, neretai sąlygojančios gimdos kaklelio vėžio išsivystymą, galima išvengti pasiskiepijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakcinacija veiksmingai apsaugo nuo galimybės užsikrėsti didelės rizikos ŽPV tipais, kurie sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir makšties, tarpvietės, išangės ar gerklų ikivėžinius pakitimus.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijai labai svarbūs ir reguliarūs apsilankymai pas gydytoją ginekologą bei profilaktiniai gimdos kaklelio citologiniai ar ŽPV tyrimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų