Kokius darbus jau reikėjo atlikti, ar dar tinkamas metas sėti pomidorus bei kaip perkelti juos į šiltnamį, kad vėliau džiaugtumėtės derliumi, patarimais su naujienų portalu tv3.lt dalijosi „Geltonas karutis“ apželdinimo kursų organizatorė, tinklaraštininkė Lina Liubertaitė.
Daigų galite ir nusipirkti
Kone sunkiausia užduotis, kurią jau atliko visi daržininkystės entuziastai – atsirinktos pomidorų veislės. Juk pačių rankomis puoselėtas ir savame šiltnamyje užaugintas pomidoras ir skanesnis, ir kvapnesnis.
„Be to, veislių pasirinkimas yra gerokai platesnis, lyginant su tuo, ką galima įsigyti parduotuvėje arba turguje. Veisles galima išsirinkti pagal savo skonį, įvairiausių dydžių, formų ir netgi aromatų“, – pomidorų auginimo privalumus pabrėžia L. Liubertaitė.
Ant daugelio palangių jau puikuojasi pomidorų daigai, tačiau pašnekovė sako, kad jei nespėjote pasisėti pomidorų laiku, dar nėra per vėlu:
„Galima sėti net ir dabar, tik tiek, kad derlių gausime vėliau ir neišnaudosime viso augalo potencialo – derlius prasidės vėliau ir jo turėsime mažiau.“
Taip pat, jei nepasisėjote, bet norite užauginti savą derlių, galite pirkti daigus. L. Liubertaitė siūlo išbandyti dar ne itin išpopuliarėjusius skiepytus daigus.
„Jie yra rečiau naudojami, tačiau jie yra stipresni, atsparesni ligoms ir vienas pomidoro keras duoda gerokai didesnį derlių negu įprastai išaugintas daigas“, – sako ji.
Patarė, kada nešti į šiltnamį
Auginančius daigus ant palangės paskutiniuoju metu kankina vienas klausimas – ar jau nešti juos į šiltnamį, ar dar palaukti. Jau galite tai pradėti, tačiau nedarykite visko drastiškai – leiskite daigams apsiprasti.
„Pomidorų perkėlimas nuo palangės į šiltnamį vyksta tam tikrais etapais. Visų pirma reikėtų juos šiek tiek pagrūdinti, tai yra, išnešti su visais vazonėliais ir palaikyti šiltnamyje, tarkime, 2 valandas ir parnešti. Kitą dieną galima palaikyti ilgiau, pavyzdžiui, 4 valandas“, – pataria L. Liubertaitė.
Gali atrodyti, kad tai žaidimas, tačiau jei norite, kad į gruntą pasodinti daigai prigytų ir būtų tvirti, verta kurį laiką juos pagrūdinti.
Kai jau nuspręsite daigus palikti šiltnamyje nakčiai, dar teks jais pasirūpinti, nes naktys vis dar vėsesnės, o tai gali pažeisti daigelius.
„Nerimą kelia šaltos naktys, dėl to būtų gerai pomidorus šiltnamyje laikyti pakeltus ant lentų, kad jie tiesiogiai nesiliestų su šalta žeme ir būtų šiek tiek aukščiau. Jeigu šiltnamyje turite lentynas, galima laikyti ant jų.
Jeigu laikome vazonėlius apačioje, verta būtų įsmeigti metalinius lankus ir užmesti agroplėvelę nakčiai, tokiu būdu padarant šiltnamį šiltnamyje“, – patarimus dalija „Geltono karučio“ įkūrėja.
Jei naktį dengiate daigus agroplėvele, nepamirškite dieną, ypač, jei ji šiltesnė, plėvelės nuimti ir vėl uždėti tik vakare.
Pasinaudokite fenologiniu kalendoriumi
Dar viena daržininkų dilema – kada pomidorus sodinti tiesiai į gruntą. Nustatyti datą pagal mūsų įprastą kalendorių itin nelengva, nes orai net ir pavasarį gali nustebinti šaltuku. Kiti naudojasi Mėnulio kalendoriais, bet L. Liubertaitė į juos žvelgia skeptiškai.
„Jeigu atkreipsite dėmesį į Mėnulio kalendorių ir pasodinsite savo pomidorus, bet jie bus negrūdinti, daigai peraugę ir ateis šaltos naktys, Mėnulis jums niekuo nepadės. Ir atvirkščiai – jei jūs sėsite ir sodinsite netinkama data pagal Mėnulį, bet visus kitus dalykus padarysite gerai, jums tikrai pavyks“, – sako pašnekovė.
Be to, kaip pastebi ji, skirtingi Mėnulio kalendorių sudarytojai rašo skirtingas datas, tinkamas sodinimui, tad viskas priklauso tik nuo jūsų – pasitikėsite ar ne.
Yra kalendorių, kuriais galima pasitikėti, pavyzdžiui, fenologiniais. Juos kuriant remiamasi gamtos stebėjimu, o tai neleidžia prašauti pro šalį:
„Kai mes matome, kad pražysta šalpusniai arba alyvos, arba ievos, arba žaliuoja tam tikri augalai, galime suprasti, kad jau yra geras metas tam tikriems darbams.
Kodėl galima pasitikėti šiais duomenimis – tam, kad pražystų šalpusnis arba alyva, turi praeiti tam tikras kiekis šiltų dienų, iki tam tikros temperatūros įšilti žemė. Jeigu vienas augalas jau parodė savo ženklą, žinome, kad visos sąlygos, kurių jam reikia, yra išpildytos.“
Tinkamas metas paruošti šiltnamį
Jei esate pradedantysis daržininkas ir nežinote, kada tinkamas metas sodinti daigus į žemę ar sėti daržoves bei kitus augalus, eksperimentuokite.
„Mano patarimas būtų universalus visiems etapams – visus darbus darykite dalimis, jei abejojate, daržovės nušals ar nenušals, dalį sėkite, sodinkite, kada atrodo tinkama, o dalį vėliau“, – rekomenduoja „Geltono karučio“ apželdinimo kursų organizatorė.
Tai reiškia, kad jei abejojate, galite dalį daigų išnešti į šiltnamį nakčiai, o kitus palikti namuose. Atėjus laikui sodinti daigus, dalį pasodinkite anksčiau, o likusius – po poros savaičių:
„Taip patys sau atrasite atsakymus kitam kartui, ką verta daryti, o ką neverta, nes galėsite palyginti. Kita vertus, jeigu kažkas nepavyks, nuostolis bus mažesnis.“
Kol grūdinate daigus, paruoškite šiltnamį – dabar tam tinkamas metas.
„Šiltnamį galima paruošti ir dabar – reikėtų jį gerai išvalyti, kad nebūtų piktžolių, gerai supurenti dirvą. Taip pat stipriai sudrėkinti, kad nebūtų per sausa dirva ir galima sodinti“, – kaip paruošti šiltnamį pataria L. Liubertaitė.
Pomidorų sodinimo patarimai
Taip pat galite pasiplanuoti, kaip šiltnamyje išdėstysite pomidorus, nes taip užtikrinsite, kad visi daigai augs tinkamomis sąlygomis.
„Žemaūgius pomidorus vertėtų sodinti prie įėjimo arba palei takelį tam, kad būtų lengva skinti jų vaisius ir prižiūrėti, kadangi jie bus žemesni. Aukštaūgius galima sodinti arčiau šiltnamio krašto ir gale“, – siūlo pašnekovė.
Galiausiai sulaukus sodinimo meto, yra keletas dalykų, kuriuos svarbu žinoti. Pirmiausia, daigus lysvėje sodinkite šachmatiškai dviem eilėmis, kad visi daigai gautų pakankamai šviesos:
„Sodinant į duobę galima įdėti organinių trąšų ir kaulamilčių arba dolomitmilčių. Kai kas deda žuvelę, bet aš sakyčiau, kad geriau minėtosios trąšos – dėkite tai, kas yra aiškiai reikalinga.“
Prieš dedant daigą į duobę, svarbu trąšas pamaišyti su žemėmis ir tik tada sodinti. Svarbus ir laistymas, tačiau po sodinimo nebūtina to daryti kasdien – atsižvelkite į daigo poreikius.