• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę lietuviai turėjo daugiau nedarbo dienų, nei įprasta, o Vėlinės, kai prisimenami išėjusieji anapus, tampa proga giminėms susirinkti pabendrauti ne tik prie valgiais, bet ir gėrimais nukrautų stalų.

Praėjusią savaitę lietuviai turėjo daugiau nedarbo dienų, nei įprasta, o Vėlinės, kai prisimenami išėjusieji anapus, tampa proga giminėms susirinkti pabendrauti ne tik prie valgiais, bet ir gėrimais nukrautų stalų.

REKLAMA

Darbdaviai jau anksčiau yra pastebėję, kad nedarbo dienos ar ilgieji savaitgaliai gali pakenkti kai kurių žmonių gebėjimui grįžti į įprastą rutiną, o policijos pareigūnai ir medikai žino, kad veikiausiai esant laisvadieniams tarnybų pagalbos reikės daugiau.

Kaip pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata, neįklimpti į priklausomybių liūną ir kada jau reiktų kreiptis pagalbos, tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ kalba Priklausomybės ligų centro gyd. psichiatrė Vilma Andrejauskienė ir reabilitacinės bendruomenės „Aš Esu“ vadovas, kun. Kęstutis Dvareckas.

Priklausomybių ligos formuojasi eilę metų

Gydytoja psichiatrė pasakoja, kad priklausomybės ligos formuojasi daug metų ir pirmieji aiškūs požymiai gali išryškėti ir po kelerių, ir po 10 ar 20 metų, nes visą tą laiką asmuo gali vartoti svaigiąsias medžiagas neperžengdamas visuomenėje priimtų „saikingo vartojimo“ normų.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, ji pastebi, kad kai kurios visuomenėje vyraujančios normos jau nuo vaikystės, paauglystės suklaidina ir formuoja netinkamą santykį su alkoholiu.

REKLAMA

„Reklamos yra reklamos, tegul jos būna. Veganui gali būti kiek nori mėsos patiekalų, bet jeigu jis turi filosofiją, kad jis veganas ar vegetaras, jis to nedarys, neperžengs.

Ta pati filosofija santykio padoraus su produktais, su alkoholiu, ji vis dėlto turėtų formuotis nuo vaikystės, mūsų mokyklose, mūsų studijose, bet tiek, kiek jau yra tos informacijos, tiek yra“, – pastebėjimais dalijosi Priklausomybės ligų centro gydytoja psichiatrė.

REKLAMA
REKLAMA

Ir kaip vieną iš priežasčių, kodėl įklimpstama į priklausomybių liūną, specialistė įvardija žmogaus leidimą sau rizikuoti ir ieškoti dirbtinės laimės.

Ženklai, išduodantys priklausomybę

Paklausta, kokie pirmieji ženklai gali išduoti, kad žmogus yra priklausomas, vartoja per daug vienų ar kitų medžiagų, V. Andrejauskienė pažymi – geriausias požymis yra paties supratimas, kad įklimpo į priklausomybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu žmogus pradeda galvoti, kad jau kažkas yra negerai, tai yra pirmieji signalai, nes tol, kol negalvoja, kol galvoja, kad negerai dėl to, kaip, tarkim, šeima reaguos, tėvai reaguos, kai, tarkim, paauglystėje prasideda pirmieji bandymai, smalsavimai, ar jaunystės metai.

Kalbame apie suklusimą, jeigu dėl to jau man patampa nejauku, nepatogu pačiam“, – aiškino specialistė.

REKLAMA

Kitas svarbus ženklas, išduodantis priklausomybę alkoholiui – pasireiškiantis abstinencijos sindromas, kai nuodas vartojamas kaip vaistas palengvinti būklę, sukeltą alkoholio vartojimo:

„Viena iš daromų klaidų – galvojama: man kitą rytą nereikia, reiškiasi, pas mane viskas tvarkoje, pas kaimyną jau reikia iš vakaro, tai kaimynas prastesnis.

Esmė, kai jau tuo pačiu produktu, kuriuo sukėlėme būseną, kur įvyko tam tikras susijaukimas, tą patį produktą naudojame būsenai koreguoti. Sergu ir geriu dėl to, kad nesusirgčiau – tęsiu vartojimą.“

REKLAMA

O kaip gi padėti žmogui, kuris yra priklausomas, bet to sau nepripažįsta, tai mato tik aplinka?

„Pagal žmogui, priklausomybės bėdų turinčiam, yra geriausia, kai mes pradedame jį intriguoti – o gal kam nors apsimoka, kad tu geri? Ir tada žmogus pagalvoja: kaip tai apsimoka?“, – dėstė V. Andrejauskienė.

Ji pabrėžia, kad priklausomybės atima vieną svarbiausių turtų – laiką, vartojantysis pats trumpina savo gyvenimo trukmę. Dėl šios priežasties aplinkiniai žmonės neturėtų tylėti ir užsimerkti prieš priklausomybę, o pasakyti, kad norint nutolinti mirties datą, reikia nutolinti ir alkoholio vartojimo datą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

00:26 Pašnekovų ir temos pristatymas.

01:40 Laisvadieniai ir šventinės dienos – pavojingos: žmonėms nutinka daugiau nelaimių, tad ko nedaryti.

07:30 Tradicijos, kurios baigiasi blogai: kodėl net laidojant priklausomą žmogų pilstomas alkoholis.

REKLAMA

10:27 Kodėl alkoholis tiek vartojamas: lengviau išsakyti nuoskaudas, užsimiršti? Žodžio ne svarba.

15.50 Visi nori tikro ryšio: kodėl alkoholis panaudojamas kaip priemonė bendravimui?

21.30 Kas tie priklausomi žmonės: gydytoja sako, kad alkoholizmas visada kvepia gynyba.

26:00 Žema savivertė gali sukelti priklausomybę: gal kartais patogu užimti aukos poziciją, o artimieji padeda grimzti gilyn.

30:30 Kaip pastebėti, kad jau turi priklausomybę?

38:20 Kas nauja: vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos nesulaukę skyrybų, gydymo ligoninėse ir t.t.

39:45 Namų darbai kiekvienam mūsų: štai, ką reikia padaryti.

45:47 Antroji laidos dalis.

 

tv3.lt

Mano organizmas alkoholio pats negamina todėl turiu jo prisigerti. Kitas dalykas - mano sveikata - geležinė, nuo vandens gali surūdyti.
Mano organizmas prašosi prisigert alkoholio NE dėlto kad prisigertu, o del to kad paskandintu vidinius demonus
Jei visi staiga nustotu vartoti,žlugtu valstybė:tūkstančiai bedarbių,kaimo parduotuvių bankrotai, mokesčių nesurinkimas,pašalpų išmokėjimas.akcizo,pvm netektu nei švietimas,nei kultūra,nukentėtu valstybinės įmonės,ypač vargani gaisrininkai ir policininkai,suklestėtu banditizmas ir tt.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų