Laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas ir „Eurovaistinė“ vaistininkė Jovita Aleknienė išvardijo būdus, kaip stiprinti kepenis ir kokius produktus valgyti, norint užtikrinti sklandesnę kepenų funkciją ir palaikyti kepenų sveikatą.
Ilgalaikė kepenų žala baigiasi kepenų uždegimu, vadinamu hepatitu, arba kepenų suriebėjimu. Nors daugelis nežino, ilgalaikis kepenų suriebėjimas gali pereiti į kepenų uždegimą ir galiausiai baigtis kepenų ciroze, o tai jau – negrįžtamas procesas.
Produktai, naudingi kepenims
Kepenys yra unikalus organas, nes gali regeneruotis. Daugelis nežino, bet net pašalinus du trečdalius kepenų, jos atauga, tik ataugusių kepenų forma skiriasi nuo įprastinės.
„Kepenys labai gražiai regeneruoja, tik reikia nustoti pirmiausia žaloti ir paskui nustoti joms trukdyti – jos atsistato. Bet tai vyksta tik tol, kol jos nepasiekia kritinio momento. Kritinis momentas yra jau išsivysčiusi kepenų cirozė“, – priminė A. Unikauskas.
Kalbėdamas apie būdus, kaip stiprinti kepenis, profesorius išskyrė tris produktus, kuriuos būtina įtraukti į savo mitybą, norint stiprinti kepenis. Šie produktai yra:
- Daržovės;
- Kiaušiniai;
- Riebi žuvis, pavyzdžiui, silkė.
Laidos viešnia vaistininkė J. Aleknienė pastebi, kad lietuviai dažnai kreipiasi, ieškodami būdų, kaip gerinti kepenų veiklą. Tad kokie jos patarimai?
„Galima rekomenduoti vaistinius preparatus, kurie turi tikrojo margainio sudėtyje. Iš tikrojo margainio sėklų gaunama medžiaga silimarinas, jis turi stiprų antioksidacinį veikimą, apsaugo nuo laisvųjų radikalų, taip pat gali padėti apsaugoti ir regeneruoja kepenis“, – pasakojo vaistininkė.
Būtini vitaminai ir mineralai
Kepenims reikalingi ir antioksidantai, pavyzdžiui, vitaminai C ir E, itin svarbus – vitaminas D, B grupės vitaminai, ypač B6, B12, folio rūgštis, omega-3 riebiosios rūgštys.
Vis tik, J. Aleknienė pabrėžia, kad nors šias medžiagas ir vitaminus galima gauti vartojant maisto papildus, pirmiausia ji rekomenduoja vartoti produktus, kuriuose gausu minėtųjų medžiagų.
„Tai medžiagos ir vitaminai, kurie padeda kepenims, bet visų šių išvardintų medžiagų galima rasti ir maiste. Reikėtų valgyti daugiau brokolių, špinatų, avokadų, žuvies, gerti žalią arbatą ir naudoti tik tyrą alyvuogių aliejų“, – patarimais dalijosi vaistininkė.
Daugiau naudingų laidos „Kviečiame daktarą“ patarimų rasite straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.