85-erių metų šiaulietė po to, kai pargriuvo esant plikledžiui, atsidūrė ligoninėje. Moteris po galvos traumos nekalba, o ir nieko neprisimena.
„Ėjo į malkinę. Ar taip? Atsinešti malkelių. Buitinė trauma. Paslydo ir neatsimena nieko. Slydimas ir kritimas“, – sako nukentėjusiosios marti.
Kai pagyvenę žmonės, susižaloję plikledžiu padengtose gatvėse ir kiemuose, medikams pradėti vežti vienas po kito, neurochirurgai tiesiog prašo skleisti žinią, jog esant plikledžiui, pasivaikščiojimai lauke prilygsta ėjimui lyg į karą – gresia patirti baisias traumas.
„Malonu, kad televizija operatyviai sureagavo į mano pagalbos šauksmą. Šiuo metu iki 12-tos valandos jau paguldyti 4 ligoniai į neurochirurgijos skyrių, kur gydymai rimti, sunkūs arba apysunkiai kūno sužalojimai“, – Šiaulių ligoninės Neurochirurgijos sk. vedėjas Algirdas Danelius.
Apledėjusiame kieme susižalojusios senolės marti sako, kad senukams tokie griuvimai baisūs – anytos būklė kelia nerimą.
Neurochirurgas rimtai įspėja tiek pagyvenusius žmones, tiek jų jaunesnius artimuosius – esant permainingiems žiemos orams vyresnių žmonių į lauką išvis nereikėtų leisti.
„Yra kreipimasis, pagyvenę, nuo 65-rių metų gal tą laikotarpį galėtų praleisti namie. Tegul artimieji ar jaunesni gali nueiti būtiniausių prekių nupirkti. Čia yra nejuokinga“, – įspėja A. Danelius.
O kad nejuokinga, antrina ir anytą slauganti Violeta. Jeigu senyva moteris, nuo griuvimo praradusi sąmonę nebūtų greit pastebėta, viskas galėjo baigtis tragiškai. „Kas ją rado be atminties gulinčią lauke? Gerai, kad dukra neišvažiavo iš namų ir tuo metu rado, nes močiutė jau būtų sušalusi", – atviravo Violeta.
Gydytojas sako, kad dažnai pagyvenę žmonės neįvertina savo jėgų ir be jokio reikalo eina iš namų. Štai viena slidžioje gatvėje stuburą susilaužius senjorė pasakojo, kodėl ėjo iš namų.
„Ėjo į baseiną kažko pasiimti, lyg užmiršo savo maudymosi maišelį su reikmenim, sako pamiršau, vat ėjo ir paslydo“, – kalbėjo A. Danelius.
Vėliau paaiškėjo, kad gatvėse sunkias galvos traumas patyrusių senjorų yra ir daugiau – jie į ligoninę vežami vos ne kas valandą. Traumos sunkios – yra rizika, kad žmonės liks neįgalūs, paralyžiuoti, sutrikusia atmintimi.
Tokias traumas patiria dažniau senyvi, mat dėl koordinacijos stokos griūva aukštielninki ir susilaužo kaukolę. Paradoksas, bet rimtų rankų ir kojų lūžių – per slidžiąją dieną Šiauliuose – tik du.
Daugiau – TV3 reportaže: