Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų kraujagyslių chirurgas Gediminas Vaitėnas.
Kaip aiškino kraujagyslių chirurgas, visos kraujagyslės turi savo dydžius, o kai kraujagyslė tampa pusantro karto didesnė nei nustatyta norma, tai jau vadinama aneurizma.
„Aneurizmos gali augti iki, iš principo, labai didelių skaičių ir kuo ji yra didesnė, tuo didesnė tikimybė, jog ji gali suplyšti“, – paaiškino laidos svečias.
Aneurizmos plyšimas gali baigtis net mirtimi
Vis tik, pavojus slypi tame, kad dažniausiai tai yra besimptomė liga, tai reiškia, kad žmonės nieko nejaučia, o aneurizmos pilvo aortoje aptinkamos visai atsitiktinai, dažniausiai – atliekant kitus tyrimus, pavyzdžiui, pilvo organų echoskopiją.
„Retesniais atvejais žmonės turi kažkokių simptomų kaip, pavyzdžiui, čiuopia kažkokį didesnį pulsuojantį darinį savo pilve arba konkrečiai kažkokioje kitoje organizmo vietoje“, – apie ligos simptomus kalbėjo G. Vaitėnas.
Laiku neaptiktos ir neoperuojamos aneurizmos gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Pirmiausia, dėl susidariusios aortos gali įvykti embolizacija, o blogiausiu atveju – plyšimas, kuris gali būti mirtinas:
„Kartais aneurizmos gali sukelti rimtesnių problemų kaip, pavyzdžiui, embolizacija, tai yra kai iš aneurizmos vidinių trombų jie tiesiog su kraujotaka atskyla, nukeliauja kažkur kitur ir sukelia kraujotakos problemą, taip vadinamą išemiją, kada arterinis kraujas nenuteka į kažkokį tam tikrą organą.
Jau blogiausiu atveju aneurizmos sukelia kitokį simptomą, tai yra plyšimą ir tai pasireiškia dažniausiai labai ūmia būkle, skausmu, kraujospūdžio sumažėjimu. Tai yra labai agresyvi būklė, kada yra didelė mirties tikimybė.“
Kraujagyslių chirurgas teigė, kad pagrindiniai aortos aneurizmos rizikos faktoriai yra aukštas kraujospūdis, rūkymas ir vyriška lytis, tad pasitikrinti vyrams nuo 60-65 m., ypač jei jie ir rūko, išties reikalinga.
Jei aneurizma yra nedidelė, ji nedidėja, pakanka ją stebėti, vis tik jei aneurizma didelė, didėja ar sukelia simptomus, paprastai ji operuojama. Plyšus aneurizmai operacija atliekama kuo skubiau, kad žmogus nenukraujuotų. Deja, bet kartais dėl ūmaus vidinio kraujavimo žmogus miršta.
Operacijos metu pakitusi aortos dalis pašalinama, į jos vietą įsiuvant sintetinį kraujagyslės protezą. Aneurizmos šalinamos ne tik atviru būdu, bet ir per į kraujagyslę įvestą zondą.
Daugiau apie kraujagyslių sveikatą, jų pokyčius, galinčius signalizuoti simptomus ir kada metas kreiptis į gydytoją, kviečiame žiūrėti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!