Seimas po įstatymo projekto pateikimo antradienį pritarė jį svarstyti skubos tvarka. Kaip aiškino ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, jį svarstyti skubos tvarka reikia tam, kad šis projektas „prisivytų“ jau svarstomus sveikatos pertvarkai pagrindą klojančius projektus.
Senėjant visuomenei problema tik gilės
Akcentuojama, kad šiuo metu šalyje nėra veikiančios bendros ir aiškios sistemos, kaip pacientus atvežti į gydymo įstaigą, jei tai nėra būtinoji pagalba. Anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), savivaldybės teikia pavėžėjimo paslaugas, tačiau tai daroma labai skirtingai, kyla problemų dėl transporto paslaugų organizavimo, kai jas reikia teikti nakties ar nedarbo valandų metu.
Taip pat iškyla problema, kai nakties metu greitosios medicinos pagalbos automobiliu į priėmimo ir skubios pagalbos skyrių atvežtam pacientui nenustatoma skubiosios medicinos pagalbos indikacijų ir jam reikia grįžti naktį iš ligoninės į namus.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad senėjant visuomenei pavėžėjimo paslauga taps vis aktualesnė, o ja pasinaudoti galės žmonės, kurie dėl sveikatos būklės, socialinės situacijos ir kitų aplinkybių negali gydymo įstaigos pasiekti ar iš jos grįžti visuomeniniu transportu. Taip pat ši paslauga bus teikiama pacientus pervežant iš vienos gydymo įstaigos į kitą.
„Kitų šalių patirtis rodo, kad apie pusę pavėžėjimo atvejų sudarytų pacientų transportavimas planinėms, ambulatorinėms paslaugos, hemodializės procedūroms vykstantys pacientai sudaro apie trečdalį“, – yra aiškinęs jis.
Kada galėtų pasinaudoti pavėžėjimo paslauga?
Nurodoma, kad įvedus naują tvarką pavėžėjimo paslauga galėtų pasinaudoti žmonės, kurie dėl sveikatos būklės ar socialinių-ekonominių priežasčių negali naudotis individualiu ar viešuoju transportu.
„Tai yra negali vaikščioti be kitų pagalbos, juda tik su neįgaliojo vežimėliu, turi regos, kalbos sutrikimų, dėl kurių negali naudotis individualiu ar viešuoju transportu, patiria šalutinį poveikį dėl gydymo ar sveikatos būklės, jam reikalingi neštuvai, deguonis ar kita speciali priežiūros įranga. Taip pat – tiems, kuriems yra reguliariai atliekamos dializės, vėžio gydymas“, – sakė A. Dulkys Seime.
Pagal projektą, pavėžėjimas, pirma, bus teikiamas kaip specializuota pavėžėjimo paslauga, kai transportavimo metu reikalinga kvalifikuota asmens sveikatos priežiūra, ir, antra, kaip nespecializuota paslauga, kai tokia priežiūra nereikalinga.
Pavėžėjimo paslaugos bus apmokamos iš trijų finansavimo šaltinių – PSDF, valstybės biudžeto ir savivaldybės biudžeto.
Numatyta, kad kone pusė (45–50 proc.) pavėžėjimo atvejų sudarytų pacientų transportavimas planinėms ambulatorinėms ir dienos paslaugoms. Pavėžėjimas hemodializės paslaugoms sudarytų trečdalį (30–35 proc.) atvejų. Likusi dalis paslaugų būtų suteikta, pervežant pacientus iš vienos įstaigos į kitą tolesniam gydymui bei jų parvežimui namo.