Jungtinių Tautų Aplinkos programa (UNEP) savo žvilgsnį nukreipė į interneto platybes: naujuoju tinklalapiu „protectedplanet.net“ siekiama atkreipti turistų dėmesį į mažiau žinomas saugomas Žemės teritorijas ir paskatinti jose apsilankyti.
Tokios turistų kelionės, kaip planuojama, galėtų ne tik padidinti žmonių susidomėjimą aktualiomis saugomų teritorijų problemomis, bet ir suteikti jose gyvenančioms vietinėms bendruomenėms pajamų, reikalingų teritorijų išlaikymui.
„Nacionaliniai parkai ir saugomos teritorijos mums rūpi dėl begalės priežasčių, tačiau svarbiausia yra ta, jog jos pasaulio miestams tiekia net trečdalį gėlo vandens“, - žurnalistams sakė UNEP vadovas Čarlzas Besankonas.
„Jų svarbą atspindi ir kalnų gorilų pavyzdys. 600 pasaulyje belikusių gorilų kartu su vietinėmis bendruomenėmis gyvena saugomose teritorijose“, - pridėjo jis.
„protectedplanet.net“ tinklalapis yra sukurtas taip, kad žmonės galėtų įvesti vietos, į kurią vyksta atostogauti, pavadinimą, ir vienu pelės spragtelėjimu išvystų greta esančias saugomas teritorijas.
„Balsas.lt“ savo ruožtu tokią interneto svetainės veikimo schemą jau išbandė: įvedus žodį „Lietuva“ iškart išsirikiuoja Minijos ichitiologijos draustinis, Pavilnių regioninis parkas, Žuvinto biosferos rezervatas ir kitos saugomos šalies vietos.
Visa informacija, bendradarbiaujant su tokiais interneto gigantais kaip „Google“ ir „Wikipedia“, buvo sujungta į patogią ir logiškai susaistytą sistemą. Maža to, informaciją apie saugomas teritorijas svetainės kūrėjams teikė ir įvairių šalių vyriausybės. Saugomų teritorijų šiuo metu tinklalapyje – jau per 150 000. Kaip bebūtų, organizatoriai pripažino, kad jų pasaulyje egzistuoja kur kas daugiau.
Rūpintis saugomomis teritorijomis valstybes įpareigoja tarptautinė Jungtinių Tautų Bioįvairovės konvencija.
Kaip bebūtų, ekspertams pro akis nepraslysta tai, jog nors 13% Žemės paviršiaus jau yra vienokia ar kitokia forma saugoma, jūrinių teritorijų apsauga iki šiol reikiamo lygio nepasiekė.
Dėl to vandenynai ne tik dūsta nuo plastiko, bet ir blunka jų gelmėse augantys koralai.
Ar pavyks išsaugoti gražiausius dalykus Žemėje?