• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj pasitiksime sausio 6-ąją dieną, o būtent ji žymi, kad kalėdinis laikotarpis oficialiai pasiekė savo pabaigą. Per Trijų karalių dieną raginama nepamiršti atsisveikinti su kalėdiniais papuošimais ir, žinoma, iš namų išnešti eglę. 

Rytoj pasitiksime sausio 6-ąją dieną, o būtent ji žymi, kad kalėdinis laikotarpis oficialiai pasiekė savo pabaigą. Per Trijų karalių dieną raginama nepamiršti atsisveikinti su kalėdiniais papuošimais ir, žinoma, iš namų išnešti eglę. 

REKLAMA

Etnologas Libertas Klimka teigia, kad tai labai svarbus laikotarpis, kai laukiama sugrįžtant saulės. „Yra sakoma, kad per Tris karalius diena pailgėja per gaidžio žingsnį. Vadinasi, galima sakyti, kad ji yra ilgesnė, negu buvo prieš Kūčias.

Gaidžio žingsnis yra senoviškas dienos trukmės matavimo metodas, kai horizonte buvo stebima saulės tekėjimo arba laidos vieta ir pagal jos poslinkį buvo galima spręsti apie kalendorinę datą. Todėl ši šventė labai sureikšminama“, – pasakoja L. Klimka.

Po kaimą vaikščiodavo trys karaliai

Trijų karalių dieną sugrįžta saulė, o čia jau įsipina ir krikščioniška tradicija. „Anksčiau ši šventė buvo švenčiama, kai po kaimą vaikščiodavo trys persirengę rytų išminčiai.

REKLAMA
REKLAMA

Jie sveikindavo žmones su šia švente, atnešdavo viltį, kad sugrįžta saulė, diena palaipsniui pradės ilgėti, pradės šilti orai, nors, žinoma, bus dar visko: pūgų, šalčių ir sniego, bet ta viltis vis tik žmones palaikys ir jie sulauks pavasario.

REKLAMA

Anksčiau trys jauni vyrukai apsirengdavo tais trimis karaliais. Lietuvoje buvo įprasta, kad jie simbolizuoja skirtingas žmonių rases, apsirengdavo skirtingais rūbais – vieno kailinukai trumpi, kito ilgi. Taip jie pranešdavo, kad yra iš skirtingų kraštų.

Juos vesdavo vadinamoji Betliejaus žvaigždė. Trys karaliai kartu pasiimdavo vieną vaikinuką, o jam į rankas duodavo dažniausiai iš šiaudelių nupintą žvaigždę su spinduliais, kartais žvaigždė būdavo papuošta tokiais auksiniais popieriukais ar kažkokiu žibintuvėliu.

Jis tuos karalius vesdavo ir eidavo į kiekvieną sodybą, visus pasveikindavo su giesme ir gerais linkėjimais. Žinoma, vaikams trys karaliai turėdavo kišenėje saldainių, paprastų ledinukų. Todėl būdavo labai laukiami“, – apie tai, kaip senovėje būdavo švenčiama Trijų karalių dieną pasakoja etnologas.

Man labai patinka L. Klimkos straipsniai, tokie tikri, gilus ir visada daug ką įdomaus pasakantys
Buvo linksma, graži šventė ir žmonės laukdavo Trijų Karalių. O dabar viskas nupiginta, viskas sutrypta ir nėra švenčių jausmo, džiūgesio ir net laukimo. Tik daug reklamos, pirkimų, apgaulės...
Visų pirma, šventė ne prekybcentryje pardavinėjama. Ją reikia turėti savyje ir suruošti galima tokią kokios nori su savo artimaisiais. Jeigu jie nenori tokios šventės, ar jų nėra, tai yra miesteliuose bendruomenės kurios švenčia kukliai bet tradiciškai. Gyvenat didmiestyje ar mieste pasidomėkit internete kur arčiausiame nedideliame miestelyje yra stipri bendruomenė ir susisiekite. Nuvyksite kaip viešnia, jeigu patiks manau priims į savo tarpą nesvarbu kad nesate tos vietos gyventoja. Reikia tik jieškoti, o ne niurzgėti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų